Mekke Uçak Bileti

Mekke

Mekke

Suudi Arabistan

Mekke, Müslümanların Hac görevini yerine getirmek için sıkça ziyaret ettiği kutsal topraklardır. İslam dininde oldukça önemli olan bu şehir, İslam’ın beş şartından biri olan Hac görevi nedeniyle ayrı bir yere sahiptir.

Mekke dini yönüyle daha çok ön planda yer alsa da ilginç mimari yapılarıyla da dikkatleri üstüne çeken bir şehirdir. Bunlardan bir tanesi, dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olan Abraj Al-Bait Towers’dır ve modern mimarisiyle herkesin ilgisini her daim çekiyor.

 

Mekke Gezilecek Yerler

 

Kâbe

İslam’da en kutsal cami olarak bilinir. Herkesin gidip görmek istediği yerlerin başında gelir. Kendine has özelliklere sahip olan Kâbe’nin her bölümüne ayrı isimler verilmiştir.

Hacer’ul Esved taşını hacıya giden yakınlarınızdan muhakkak duymuşsunuzdur. Bu siyah renkli taşın kutsal olduğu söylenir. Tavaf etme; (Kâbe’nin etrafında dönme eylemi ) buradan başlar ve yine burada sona erer.

Kâbe’nin üzerinde siyah ipekten bir örtü göreceksiniz. Bu örtünün üzerinde Kur’an ayetleri yazıyor. İslamiyet öncesi dönemde her Aşure gününde değiştirilen örtü, İslamiyet’ten sonra yılda 2 veya 3 defa değiştirilmeye başlandı. Ancak günümüzde sadece Kurban Bayramı’nda değiştirilmektedir.

Mescid-i Haram

Kabe’yi çepeçevre saran bu mescit, kent merkezinde geniş bir alan kaplamaktadır. Kur’an-ı Kerim’de de adı geçen Mescid-i Haram, özgün bir mimariye sahiptir. Çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Kentin merkezi noktasında yer aldığı için buradaki otellerde kalabilir ve ulaşım açısından sorun yaşamazsınız. Ayrıca yakınlarda alışveriş yapabileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır.

Hira Mağarası

Hira Mağarası, Nur Dağı’nda yer alır. Hz. Muhammed’e ilk vahiyin indiği ve İslamiyet’in doğduğu mağaradır. Bu nedenle buraya her yıl milyonlarca ziyaret gerçekleşir. Özellikle iniş çıkışlarda çok dikkatli olmalısınız. Mağaranın girişi dar olduğu için çıkanları beklemeniz gerekir. Küçücük olan bu mağaraya bir kişinin sığması bile oldukça güçtür.

Ebrac el-Beyt

601 metre yüksekliğe sahip olan bu otel, Suudi Arabistan’daki en yüksek yapıdır.

Merkezi konumda yer alır ve birkaç binanın birleşiminden oluşan bu bina, Mescid-i Haram’a çok yakındır. Bu nedenle hacılar genelde bu otelde konaklarlar. Dünyadaki en büyük otellerden biri olarak bilinir. Ayrıca otelin üzerinde yer alan muhteşem saat kulesinden de bahsetmemek olmaz. Farklı açılardan çekeceğiniz saat kulesi fotoğrafları ile güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Minâ

Mekke ve Müzdelife arasında yer alır. Kurban kesme ve şeytan taşlama yerleri burada bulunduğu için uğrak yerlerden biridir. Ayrıca Hz. İbrahim’in oğlunu kurban etmek için götürdüğü yer olarak da bilinir. Şeytan taşlama 3 gün boyunca sürer. Bu nedenle burada sürekli olarak bir kalabalık yaşanır. Turist olarak gezmeyi düşünüyorsanız kesinlikle hac zamanı ziyaret etmeyiniz. Aksi halde ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Müzdelife

Arafat ve Mina arasında yer alan bölgeye Müzdelife denir. Hacıların vakfe olarak adlandırdığı bir yerde belirli süre durma eyleminin gerçekleştiği yerlerden biridir. Diğeri ise Arafat’tır. Müzdelife sözcüğü yakınlaşmak anlamına gelir. Buraya bu ismin verilmesinin nedeni dua ve vakfe aracılığıyla insanların Allah’a yaklaştıklarının söylenmesidir. Bayram gecesi olarak tabir edilen gece, hacılar akşam ve yatsı namazlarını burada kılarlar vakfeyi gerçekleştirmek için de geceyi buraya geçirirler.

Arafat

Şehrin doğusunda yer alan bir ovadır. Hacılar, buraya Kurban Bayramı’ndan önce vakfeyi gerçekleştirmek için gelirler. Hz. Adem ve Hz. Havva’nın uzun zaman sonra bir araya geldikleri yer Cebel-i Rahme Tepesi’de burada yer alır. Ziyaret edilmesindeki bir diğer önemli nedenlerden hatta belki de en önemlisi Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’ni burada vermesi diyebiliriz.

Sevr Mağarası

Hz. Ebubekir ve Hz. Muhammed’in Hicret sırasında gizlenip 3 gün kaldıkları mağaradır.  Burada küçüklü büyüklü birçok mağara yer almaktadır. Bu mağaraya çıkıp inmeniz 1,5 - 2 saatinizi alır. Kesinlikle Güneş’in dik açıyla geldiği bunaltıcı saatlerde çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. O yüzden planınızı ona göre yapın. Mescid-i Haram’ın oradan taksiye ya da yerel otobüslere binebilirsiniz. Araç ile Sevr Mağarası’na 15 dakika kadar kısa bir sürede varırsınız. Ücret olarak yanınızda 10-15 riyal bulundurmanız yeterli.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller             

  • Ramazan Bayramı: Hicri Takvim’e göre belirlenir.
  •   Kurban Bayramı: : Hicri Takvim’e göre belirlenir.
  •   Bağımsızlık Günü: 23 Eylül

Mekke Şehir İçi Ulaşım

 

Suudi Arabistan’da ulaşım ağı güçlü değildir. Fiyatlarının uygun olması nedeniyle şehir içi ulaşımda en çok otobüs ve taksi kullanılmaktadır. Hızlı tren ise sadece Mekke – Medine arasında çalışmaktadır.

Raylı Sistem

Mekke ve Medine hattı üzerinde en iyi ulaşım yeni yapılan hızlı tren ile sağlanmaktadır. Harameyn adı verilen hızlı tren ile Mekke – Medine arası mesafe 1 saate indirilmiştir. Ayrıca sadece Hac mevsiminde kullanılan bir metro hattı bulunmaktadır. Bu metro hattı için 4 yeni hat daha eklenmesi beklenmektedir.

Otobüs ve Taksi

Çok kullanılan ulaşım araçlarındandır. Fiyat açısından oldukça uygunlar. Herhangi bir taksiye binmek yerine, rehberinize yönlendirebileceği bir taksi olup olmadığı sorunuz. Eğer yönlendirebileceği bir taksi yoksa mutlaka taksiye binmeden önce pazarlık ediniz. Taksimetre açılış ücreti 10 riyaldir.

Korsan taksilere karşı dikkatli olunuz. Otobüsler, merkezi noktalarda yer alır. Belirli bir rotaları olmadığı için turistlere pek önerilmez. Binmeden önce gitmek istediğiniz yere gidip gitmediğini mutlaka sorun.

Mekke Mutfağı

 

Mekke mutfağı oldukça geniştir. Hint yemeklerinden Kuzey Afrika mutfağına kadar oldukça geniş bir yelpazesi vardır. Ayrıca fast food zinciri de oldukça gelişmiştir.

Mekke'de Alışveriş

 

Mekke’ye genelde Hac nedeniyle gidildiği için zemzem suyu, tesbih, seccade, takke gibi ürünler alınır. En çok alınan ürünlerden biri de Ezan okuyan saatlerdir.

Bir de olmazsa olmaz, hacı misi denilen kokular vardır. Kokuları, genelde ağırdır ve gençler tarafından sevilmez ama yaşlıların çok hoşuna gider.

Hurma almak istiyorsanız size Medine’yi önerirler ama dilerseniz Mekke’den de alabilirsiniz. Tekstil ürünleri ucuz olduğu için genelde elbiselik kumaşlar ve battaniyeler de çok tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Kına, gümüş yüzük, sürme, inci de yine çok satın alınan ürünler arasında diyebiliriz.

Tüm saydığımız bu ürünleri Mescid-i Haram sokaklarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Size önerimiz alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayın. Özellikle Hac döneminde gittiyseniz fiyatlar 2 kat fazla söylenir.

Daha kaliteli ve farklı ürünler satın almak istiyorsanız eğer yakındaki Zemzem Tower’a bakabilirsiniz.

Mekke'de Gece Hayatı

 

Şehir, kutsal yönüyle ön plana çıktığı için gece hayatı yoktur.

Mekke
25 Haz Sal, Bulutlu
34,01°
Çrş
34,34°
Prş
34,07°
Cum
33,99°
Cmt
32,28°
Paz
34,2°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery