Ayvalık Uçak Bileti

Ayvalık

Ayvalık

Türkiye

Müthiş doğası, zengin tarihi mirası ve plajlarıyla çok önemli bir turizm bölgesi Ayvalık. Bölgede birçok otel, pansiyon ve kamp alanı var. Yaz turizminin yanı sıra kış turizmi de gelişik olan Ayvalık, tarihi camileri, kiliseleri ve ilginç efsaneleriyle de ön plana çıkar. Bilet Sepeti olarak sizin için Ayvalık rehberini özenle hazırladık. Uçak biletizi veya otobüs biletiniz hazırsa, haydi yola koyulalım!
 

 

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler

 

Şeytan Sofrası: Efsaneye göre; şeytanın kaçarken bastığı dev ayak izi ve yuvarlak bir sofrayı andıran tepeden geliyor bölgenin ismi. İnsanlar madeni para atarak dilek diler ve Midilli ve Ayvalık Adalarının müthiş manzarasının tadını çıkarır.

Kozak Yaylası: 5 milyona yakın fıstık çamı ile ünlü Kozak Yaylası, eski ve özel bir yapı. Çok eski zamanlarda oluşmuş kara parçası, Ege Denizi ve çevresindeki yeryüzü oluşumlarının başkalaşım geçirmesiyle oluşmuş.  Doğusununki Madra Dağı’nın yaklaşık 1350 metrelik zirvesinden Midilli ve Ege Adası görülüyor. Doğal tarihi, manzarası ve atmosferiyle uçak biletinizi veya otobüs biletinizi aldığınıza değecek bir yer.

Bedavut Plajı: Tertemiz ve berrak deniziyle, güzelim kumlarıyla sakin bir koyda konumlanıyor Badavut Plajı. Etrafta pek çok tesis, kafeterya ve lokanta mevcut, park imkanınız ve plajda şezlong kiralama imkanınız da var ve genel olarak ücretler makul seviyede.  Sezon zamanı, özellikle haftasonları oldukça kalabalık olduğunu da ekleyelim.

Altınova Plajı, Armutçuk Plajı ve Cunda Adasının dört bir yanındaki doğal plajlar da, deniz kum güneş keyfi için diğer seçenekleriniz.

Saatli Camii: 1870’te Rumlar tarafından kilise olarak yapılmış, 1928’de camiye çevrilmiş. Adını üzerindeki saatten alan camii, oldukça merkezi bir konumda. Etkileyici mimarisiyle, zengin tarihiyle ve bahçesiyle mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden.

Çınarlı Camii, Hayrettin Paşa Cami ve Hamidiye Camii, Ayvalık’taki diğer önemli camiiler.

Cunda Adası: Ayvalık’taki 22 adadan en büyüğü ve yerleşime açık olan tek ada. 1964’te Lale Adası’na, oradan da Ayvalık’a bağlanmış ve bu Türkiye’nin ilk boğaz köprülerinden biri. Adanın güzelliklerini, tertemiz havasını, doğasını  ve insanlarını keşfetmeyi size bırakıyoruz. Adada görmeniz gereken önemli yerlerden başlıcaları: Taksiyarhis Cunda Ayvalik Rahmi M. Koç Müzesi, Taksiyarhis Kilisesi, Ai Yorgi Manastırı (Güvercin Adası Manastırı), Çamlı Manastırı, Tavuk Adası Manastırı, Ay Işığı Manastırı, Ayos Apostolos Manastırı, Agia Triyada Kilisesi, Sevim ve Necdet H. Kent Kütüphanesi, Koruyan Meryem Manastırı, Aşıklar Tepesi. Sıradaki gezilecek üç yerimiz de Cunda Adasından.

Taksiyarhis Cunda Ayvalik Rahmi M. Koç Müzesi: Eski bir kilisenin içinde bulunan ve restorasyon çalışması bitirilen müze, Cunda Adasında görülmesi gereken en önemli yerlerden biri. Müzede ilginizi çekeceğini düşündüğümüz birçok şey var. Bunlardan başlıcaları; resimler, eski gereçler, oyuncaklar, kuş kafesi, devasa zeytin sıkma makinası… müzenin yapım aşamasına dair fotoğraflar da oldukça ilgi çekici.
Ziyaret zamanları: 1 Ekim - 31 Mart 10:00 - 17:00 / 1 Nisan - 30 Eylül 10:00 - 19:00
Pazartesi günleri kapalı
Giriş Bileti: Tam: 5TL Öğrenci: 2TL

Taksiyarhis Kilisesi: Ayvalık’ın Cunda Adasında görülmeye değer yerlerden bir diğeri. Müze ile karıştırmayın, burası kilisenin kendisi. Güzel bir şekilde restore edilmiş haliyle ziyaretçilerini bekleyen kilise ziyaret için sizleri bekliyor. Özellikle tarih ve mimari meraklılarına önerilir.

Tarihi Ayvalık Evleri: İlçenin ve adanın ara sokaklarına girip kaybolmaya çalışın! Bu sırada bölgenin özgün ve harika tarihi evlerini keşfedeceksiniz. Ayvalık’a özgü sarımsak taşından inşa edilmiş evler, kendine has kapıları, kapı tokmakları, pencereleri, tahta ve taş işçiliğiyle sizi bekliyor. Sarımsak taşı, yüzyıllar önce biriken lav kalıntılarından elde edilmiş. Bölgede eski ve etkileyici Osmanlı ve Rum mimarisini keşfederken, çok güzel fotoğraf kareleri yakalama imkanı da bulacaksınız.

Aşıklar Tepesi: Rahmi Koç’un 2007’de restore ettirdiği, adanın ilk yel değirmenine sahip tepe. Günümüzde kütüphane ve kafe olarak hizmet veren aşıklar tepesi, harika manzarasıyla ziyaretçilerini bekliyor. Cunda adasının sembol mekanlarından biridir.

Bonus Olarak:
Midilli Adası: Türkiye’nin muazzam güzelliklerinin yanı başında bulunan, doğası, mimarisi, tarihi  ve insanlarıyla görülmeye değer diğer bir yer. Fakat tabii birçok TC vatandaşı için vize sorunu ortaya çıkıyor. Fakat kapıda vize uygulaması ile bölgeye gitmenin daha kolay olduğunu belirtelim. Otobüs bileti ve uçak biletinin yanı sıra, feribot bileti alarak da bölgeye ulaşmak mümkün.

Ulaşım

 

Tüm Balıkesir’de ulaşım genel olarak otobüs ve minibüslerle sağlanıyor. BalKart alıp, bayiilerden para yükleyerek kullanabilirsiniz. Eğer aktarma yaparsanız indirimli basıyor.
Şehir içi otobüs saatleri için: http://www.otobussaatleri.net/category/balikesir/
 

Ayvalık Mutfağı

 

Oldukça çok çeşitlilik gösterek Balıkesir mutfağı, keşfetmek için sizleri bekliyor. Balıkesir özellikle düğün yemekleriyle ünlü.
Balıkesir Mutfağındaki önemli yemeklerden bazıları: Güveç, karanfilli ekmek, arpa şehriye çorbası, düğün çorbası, kaparan çıkma.
Ayvalık tostunu da unutmayalım:)

Gece Hayatı

 

Ayvalık’ta çok çok hareketli bir gece hayatı olduğunu söyleyemeyiz, fakat gene de fena değil. :) Gece hayatı genellikle Cunda Adasında yoğunlaşır ve genellikle barda sohbet şeklinde geçer. Cunda Adası’ndaki Rum Tavernalarında eğlenebilir, Rum eğlence kültürünü yakından tanıyabilir ve sirtaki yapabilirsiniz.
Daha hareketli bir gece hayatı için ise Sarımsaklı’ya gidebilirsiniz.
Ayvalık rehberimizi sizin için en iyi şekilde hazırlamaya çalıştık. Yorum, eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Prş
28,97°
Cum
29,27°
Cmt
28,24°
Ayvalık
21 Tem Paz, Güneşli
28,15°
Pzt
25,84°
Sal
26,27°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery