Stuttgart Uçak Bileti

Stuttgart

Stuttgart

Almanya

Almanya’nın nüfus açısından en büyük 6. şehri olan Stuttgart, dağlık bir bölgede yer almaktadır. Şehrin etrafı çok geniş ormanlarla kaplı ve büyük üzüm bağlarına sahip oluşuyla da ayrı bir şöhreti var. Mercedes-Benz ve Porsche gibi birçok otomobil markasının Stuttgart’ta fabrikaları bulunuyor. Aynı zamanda Stuttgart,  Frankfurt’tan sonra Almanya’nın ikinci büyük borsası olan Stuttgart Borsası’na da ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar endüstri ve ekonomisiyle ön plana çıkmış olsa da, kent, zengin bitki örtüsüyle yemyeşil bir çehreye sahip. Kültürel etkinlik ve sanatsal aktiviteler açısından Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden. Yine birbirinden renkli festival ve otomobil müzeleriyle, tarihi mekânlarıyla sizleri şaşırtmaya aday bir kent, Stuttgart.

 

Stuttgart Gezilecek Yerler

 

Mercedes-Benz Müzesi: Müze, 2006 yılında otomobil üreticisi Mercedes-Benz tarafından açılmıştır. Otomobil tarihi hakkında görsel bir şölen yaşamak isteyenler için doğru adres kesinlikle burası. Yine müzenin mimarisi de içindekiler kadar etkileyici...

Porsche Müzesi: 80’den fazla Porsche marka arabanın sergilendiği, Porsche tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir müze.

Saray Meydanı (Schlossplatz Meydanı): Şehrin en işlek ve en büyük meydanı. Württemberg Kralı 1. Wilhelm’in anısına dikilmiş olan Concordia Heykeli ve Melek Çeşmesi de, gene bu meydanda bulunuyor.

Stuttgart Sanat Müzesi (Kunstmuseum Stuttgart): Küp şeklinde tasarlanmış şekliyle, modern mimari görünüme sahip bir müze.  2005 yılında açılmıştır. Alman sanat eserlerini merak edenler için, elbette ki doğru adres burası.

Yeni Saray / Şato (Neues Schloss): 1746 - 1807 yılları arasında barok tarzda inşa edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ciddi hasar gören yapı, çeşitli restorasyon çalışmaları sayesinde günümüze kadar varlığını koruyabilmiştir. Şimdilerde Stuttgart Mali İşler ve Eğitim Bakanlığı’na ev sahipliği yapıyor. Saray, konum olarak Schlossplatz Meydanı üzerinde yer almakta.

Eski Kale / Şato (Altes Schloss): Savunma amaçlı inşa edilenin kalenin tarihi 10. yüzyıla kadar dayanıyor. Kalenin avlusundaki kilise ise, günümüzde ibadete açık durumda. Kalede Wuerttemberg Devlet Müzesi ve Junges Schloss (Çocuk Müzesi) olmak üzere iki de müze yer almakta.

Mercedes-Benz Arena: Hâlihazırda Bundesliga’da mücadele eden VfB Stuttgart Futbol Kulübü’nün maçlarını oynamış olduğu futbol stadyumu. Stadyum 55.000 seyirci kapasiteye sahiptir.

Johanneskirche Kilisesi: Kilise, 18. Yüzyıl sonlarına doğru inşa ettirilmiş. Gotik tarza sahip bu dini yapı, Ateş Gölü (Feuersee) kenarında yer alıyor. Kilise, yapılan ışıklandırma sayesinde geceleyin çok daha büyüleyici bir manzaraya bürünüyor.

Ek olarak; eğer bolca vaktiniz varsa, Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi, Solitude Sarayı, Ludwigsburg Sarayı, Kral Caddesi (Konigstrasse), Stuttgart Televizyon Kulesi (Fernsehturm Stuttgart), Schiller Meydanı, Şehir Parkı (Stadtgarden), Linden Etnografya Müzesi, Carl Zeiss Planetaryumu (Gezegenevi), Alman fırınları gibi yerleri de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Kutsal Üç Krallar – 6 Ocak
 • Kutsal Cuma – 21 Mart
 • Paskalya – 24 Mart
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Hz. İsa’nın Göğe Çıkışı – 1 Mayıs
 • Pontkot Yortusu – 12 Mayıs
 • Katolik Yortusu – 22 Mayıs
 • Hz. Meryem’in Göğe Çıkışı – 15 Ağustos
 • Almanya’nın Birleşmesi Günü – 3 Ekim
 • Reform Günü – 31 Ekim
 • Azizler Yortusu – 1 Kasım
 • Hristiyan Festivali – 16 Kasım
 • Tövbe Günü – 19 Kasım
 • Noel – 25-26 Aralık

Stuttgart'da Şehir İçi Ulaşım

 

Öncelikle raylı sistem ve otobüsleri kullanabilmeniz için hâliyle bilet satın almanız gerekiyor. Ancak bilet tarifeleri ve ücretleri güzergâha ve kullanım sürelerine göre değişiklik göstermekte. Turist tarifeleri ve öğrenciler için farklı avantajlı tarifeler mevcut.

Bu konu hakkında güncel bilgi alabileceğiniz kurumların web siteleri şu şekilde;

Turist tarifesi için;https://www.stuttgart-tourist.de/en

Öğrenci kartı için;https://www.dbregio-shop.de/index.php/

Taksi: Taksiler haftanın her günü 24 saat hizmet veriyor.

Tren, Metro ve Otobüs: Çalışma saatleri sabah 05:00, gece 01:00. Otobüs için biletinizi otobüs sürücüsünden, metro ve tren içinse, bilet otomatlarından yahut bilet satış ofislerinden biletinizi satın alabilirsiniz.

Yine araç kiralama da bir diğer alternatifiniz olabilir.

Call a Bike: Online olarak bisiklet kiralama hizmeti sunan kuruluş. Web adresi için şuradan lütfen; https://www.callabike-interaktiv.de/en/Find-a-bike?city=48.775556%7C9.182778&address=&values=

Bisiklet: Hafta sonu kurulan pazarlardan satın alabileceğiniz ikinci el bir bisikletle, Stuttgart’ı rahatlıkla gezebilirsiniz. Kentteki toplu taşıma istasyonlarında, alışveriş merkezlerinde, üniversite bölgelerinde bisikletinizi güvenle park edip kilitleyebileceğiniz bisiklet park noktaları bulunmaktadır.

Stuttgart Mutfağı

 

Geleneksel Alman yeme tarzı öğle yemeğinde büyük, doyurucu bir sıcak yemek ve akşamları biraz ekmek, peynir ve sosis yemektir. Restoranlarda, basit bir ekmek tabağından, çok renkli bir öğüne kadar çok çeşitli yemekler mevcuttur.

Doyurucu Alman mutfağı genellikle ana et tabağına odaklanır. Bu sebeple Stuttgart'da da et ana yemeklerden bir tanesidir.

Stuttgart'da Alışveriş

 

Stuttgart alışveriş açısından oldukça ideal bir kent. Sadece alışverişe ayrılmış caddeler bile var. Bunlardan en meşhur olanı Milaneo Caddesi. Ayrıca şehirde bulunan pazarlardan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Stuttgart'da Gece Hayatı

 

Stuttgart gelişen bir kültür merkezidir. Bu sebeple şehirde çeşitli bütçelere hitap eden farklı barlar, discolar ve kulüpler bulunur. Dilediğiniz gibi eğleneceğiniz bu mekanlar fiyat açısından çok pahalı değildir.

Sal
18,92°
Çrş
17,41°
Prş
18,48°
Cum
21,03°
Cmt
22,65°
Stutgart
21 Tem Paz, Yağmurlu
24,0°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery