Leipzig Uçak Bileti

Leipzig

Leipzig

Almanya

Alman besteci Johann Sebastian Bach’ın ömrünün sonuna kadar yaşadığı kent, Leipzig...

Ticaret şehri Leipzig, Almanya’nın Saksonya Eyaleti sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yoğun turist akınına uğrayan kent, müzeleri, tarihi yapıları, canlı eğlence hayatı, festival ve fuarlarıyla konuklarının beklentilerini kesinlikle karşılıyor.

Dünyanın bilinen ilk ders kitabı 1507 yılında ve ilk günlük gazete 1650 senesinde Leipzig’de basılmıştır. Görüldüğü üzere kent, geçmişten bugüne başlı başına bir kültür şehri...

 

Leipzig Gezilecek Yerler

 

Eski Pazar (Leipzig Markt): Şehrin tarihî geçmişini yaşatan bölge, hem kent insanının hem de turistlerin buluşma noktası.

Ulusal Savaş Anıtı (Leipzig Battle of Nations Monument): Anıt, Napolyon ordusunun bu topraklarda yenilgisinin anısına, muharebenin yüzüncü yıl dönümü olan 1913 yılında bitirilmiştir. 91 metre yüksekliğe sahip anıtta, iki de seyir terası bulunuyor. Teraslardan Leipzig şehir manzarasını seyredebilirsiniz.

Mendelssohn Evi: Alman müzisyen ve besteci Jacob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy, ömrünün son dönemlerinde yaşamış olduğu evi, orjinalliği korunarak bir müzeye çevrilmiş.

Aziz Thomas Kilisesi: 12. Yüzyılda inşa edilen kilise, barok mimari tarzına sahiptir. Alman besteci Johann Sebastian Bach, 27 yıl bu kilisenin koro şefi olarak çalışmıştır.

Bach Müzesi: Müze, Aziz Thomas Kilisesi’nin hemen karşısında...

Leipzig Botanik Bahçesi: 1542 yılında kurulan bu yer, dünyanın en eski botanik bahçesidir.

Leipzig Hayvanat Bahçesi: Klasik hayvanat bahçesi anlayışından farklı olarak tasarlanan bu yer, 27 hektarlık devasa bir alanda kurulmuştur. Hayvanların kendi doğal yaşam alanlarına benzer yerler oluşturulmuştur. İçerisinde yaklaşık 900 tür hayvan yaşam sürmektedir.

Leipzig Panorama Kulesi: Kulede çok şık bir restoran bulunmaktadır. Hem lezzetli menüleri tadabilir hem de şehri kuş bakışı seyredip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Elbette gezi listenize şu noktaları da dahil edebilirsiniz; Leipzig Tren İstasyonu (Hauptbahnhof Leipzig), Auerbachs Keller Restoranı, St. Nicholas Kilisesi, Kahve Ağacı (Zum Arabischen Coffe Baum Kafe ve Müze), Leipzig Yeni Orkestra Binası, üç önemli müzeyi bünyesinde barındıran Grassi Müzesi (Grassimuseum), Kulkwitzer Gölü, Leipzig Üniversitesi Kütüphanesi, Leipzig Eski Belediye Binası, Leipzig Alışveriş ve Yürüyüş Caddesi (Grimmaische Caddesi), Madler Pasajı, Elsterflutbett Nehri ve Pleisse Kanalı’nda nehir gezisi, Leipzig Alman Kütüphanesi ve Leipzig Güzel Sanatlar Müzesi.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Kutsal Üç Krallar – 6 Ocak
 • Kutsal Cuma – 21 Mart
 • Paskalya – 24 Mart
 • İşçi Günü – 1 Mayıs
 • Hz. İsa’nın Göğe Çıkışı – 1 Mayıs
 • Pontkot Yortusu – 12 Mayıs
 • Katolik Yortusu – 22 Mayıs
 • Hz. Meryem’in Göğe Çıkışı – 15 Ağustos
 • Almanya’nın Birleşmesi Günü – 3 Ekim
 • Reform Günü – 31 Ekim
 • Azizler Yortusu – 1 Kasım
 • Hristiyan Festivali – 16 Kasım
 • Tövbe Günü – 19 Kasım
 • Noel – 25-26 Aralık

Leipzig'de Şehir İçi Ulaşım

 

Toplu taşıma için biletlerinizi kırmızı renkli bilet makinelerinden, tramvaylarda madeni para ile çalışan otomatlardan, gazete bayileri ve bilet satış ofislerinden temin edebilirsiniz.

Leipzig Kart: Toplu taşıma araçlarından daha avantajlı faydalanabilmek için kendinize bir Leipzig Kart satın alabilirsiniz. Ayrıca bu kart size pek çok turistik noktada indirim sağlayacaktır. Bu kartı LVB ofislerinden, turist bilgilendirme noktalarından yahut online olarak da satın alabilirsiniz. Kurumun web sitesi için şu link; https://www.l.de/verkehrsbetriebe-en

Otobüs: Otobüsler kentin birçok noktasına ulaşım imkânı sağlıyor. Sefer saatleri şu şekilde; sabah 05:30 ile gece 00:30 arası. Her yarım saatte bir araçlar hareket etmekte. Nachtbus yani gece otobüsleri ise gece yarısından sonra çalışıyor.

Tren: Şehir içi yolculuklarda S-Bahn trenleri kullanılıyor.

Tramvay: Leipzig şehrinde hâlihazırda toplam 3 tane tramvay hattı hizmet vermektedir. Tramvay yolculuğu trenlere oranla daha hesaplı. Araçlara yolcu kabulü sabah 08:00’da başlıyor. Aynı zamanda tramvay biletinizi araç sürücüsüne göstermek zorundasınız.

Taksi: Yoğun Leipzig trafiğinde taksi yolculuğu pek hesaplı olmasa da, tercih yine de size kalmış. J

Bisiklet Turu: Bisiklet tutkunları için Leipzig, tam bir bisiklet şehri. Kentte birçok bisiklet yolu bulunuyor. Bunun yanı sıra şehrin parklarında pedal çevirmek de, eminiz ki çok hoş olacaktır...

Leipzig Mutfağı

 

Kalbe giden yol mideden geçer! Mutfakta bir partner iyi olduğunda sevginin çiçek açması fikrinden yola çıkan akıllıca bir deyiş. Leipzig'de de yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Leipzig'in aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte yiyecek ve içeceklerle rahatlayabileceğiniz uzmanların şehri olduğunu anlayacaksınız. Damak zevkinde, Leipzig bir adım önde.

Leipzig'de Alışveriş

 

A'dan Z'ye kadar bütün alışeriş seçenekleri Leipzig’de mevcut. Evcil hayvan dükkanı, dükkanlar ve butikler sizi dolaşmaya, alışveriş yapmaya ve dinlenmeye davet ediyor. Leipzig ziyaretçileri için, şehir merkezinde, belli başlı geçitlerde onurlu bir ambiyans bulmuş çok sayıda lüks özel dükkan var. Leipzig hediyelik eşyalarının ve şehir hakkında seçim yapabileceğiniz Eski Belediye Binası'nın çarşılarının altından bir alışveriş çılgınlığı başlayabilir.

Leipzig'de Gece Hayatı

 

Akşamları bir şeyler yaşamak ve biraz nostalji hissetmek isteyen Leipzig ziyaretçileri için ilk adres, üç kata kadar yerleşmiş olan gençlik ve öğrenci kulübü Moritzbastei'dir . Üniversitenin yanındaki bu eski mekan, Leipzig Üniversitesi öğrencileri tarafından 1974'ten 1976'ya kadar birçok gönüllü operasyonda toplanmış ve bir eğlence merkezi olarak geliştirilmiştir. Günümüzde, çeşitli tonoz ve odalara sahip bodrum kulübünün etkinlik planı, konserlerden vernyalara kadar değişen bir paleti içermektedir. Çatı, yaz boyunca tiyatro gösterileri, konserler ve açık hava sineması sahnesidir. Sonbaharda, odalar caz sahnesinde uluslararası bir üne sahip olan bir podyum olan Leipzig Caz Festivali'ni sunar.

Pzt
15,13°
Leipzig
25 Haz Sal, Güneşli
17,41°
Çrş
19,06°
Prş
19,82°
Cum
19,42°
Cmt
20,28°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery