Kolombo Uçak Bileti

Kolombo

Kolombo

Sri Lanka

 

Hint Okyanusunun kıyısında yer alan çay kokulu ülke Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’dur. Başkent Kolombo ülkenin en büyük şehri olmakla birlikte, aynı zamanda ticari merkezi de. 2009 yılında sonlanan iç savaşın yaralarını kısa sürede kapatan ülke halkı, turistlere karşı son derece konuksever ve güler yüzlü. 5 milyona yaklaşan nüfusuyla kozmopolit bir kent olan Kolombo, her gezgine hitap edebilecek bir çehreye sahip.

 

Kolombo Gezilecek Yerler

 

Viharamahadevi Parkı: Dinlenebilmek için ideal bir köşe arıyorsanız, bu yer tam size göre. Okaliptus ve maun ağaçlarının altında doğanın keyfine varın...

Kolombo Ulusal Müzesi: Viharamahadevi Parkı’nın yanında bulunan müze, başkentin en büyük müzesidir. Aynı zamanda Sri Lanka Ulusal Müzesi olarak da bilinmektedir.

Beira Gölü: Pek çok deniz canlısına ve bazı kuş türlerine ev sahipliği yapan göl, Kolombo’nun merkezinde bulunuyor. Göldeki kanallar vasıtasıyla göl, geçmişte olduğu gibi günümüzde de taşımacılık için kullanılmaktadır. Ve artmış olan göl kirliğinden ötürü, son yıllarda kapsamlı bir temizlik çalışması başlatılmıştır.

Galle Yolu: Hint Okyanusu’nun yanı başında yemyeşil bir düzlükte yer alan Galle Face Mesire Alanı. Yürüyüş için her kesim tarafından tadı çıkarılan bu bölge, âdeta bir dinlenme merkezi. Yemyeşil çimenlerin üzerinde okyanusun kokusunu solumak ister misiniz?

Bir dönem deniz feneri olarak da hizmet veren Saat Kulesi

Sömürge döneminde kalma bir yapı olan Kolombo Fort - Kolombo Hisarı: Bölgede turistler için çok sayıda seçkin otel bulunmaktadır.

Sürüsünü kaybetmiş yahut terk edilmiş ve hasta filleri rehabilite ederek yeniden doğal yaşamlarına kavuşturan Pinnawala Fil Yetimhanesi

Pettah Çarşısı: Labirent şeklinde ki sokaklarıyla bu çarşı, tam olarak fotoğrafçılara göre... Elbette alışveriş tutkunları için de geçerli... ;)

Jami Ul-Alfar Camii: Kırmızı Cami olarak da bilinen, modern Arap mimarisinden esinlenerek inşa edilmiş bir cami.

Negombo Kumsalı

Doğa Tarihi Müzesi

Özgürlük Meydanı - Bağımsızlık Anıtı

Gangaramaya Budist Tapınağı

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • Duruthu Poya Day
  • Papa Ziyareti
  • Magh Bihu
  • Bağımsızlık Günü – 4 Şubat
  • Kutsal Cuma
  • Yeni Tamil Yılı – 13 Nisan
  • Bak Poya – 21 Nisan
  • Noel Günü – 25 Aralık

Kolombo'da Şehir İçi Ulaşım

 

Taksi: Hemen hemen tüm araçlarda klima bulunmaktadır.  Sıcak ve nemli havalarda tercihinizi taksiden yana kullanabilirsiniz. Taksilerde taksimetre açılışı 40 rupi/km’dir.

Tuk Tuk: 3 tekerlekli tuk tuk lar şehir içi ulaşımda turistler tarafından fazlaca rağbet görmekte. Sıkışık Kolombo trafiğinde kısa sürede istediğiniz yere ulaşma olanağınız var. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta şu. Bineceğiniz tuk tukta taksimetre olmasına dikkat edin.  Eğer taksimetresi olmayan bir tuk tuka binecekseniz, önceden pazarlık yapın! Tuk tukla şehir içinde yolculuğun ücreti, yaklaşık olarak 5 - 7 ($) dolar civarında tutmakta. Tuk tuk taksimetre açılışı 50 rupi’dir.

Bilginiz olsun taksimetre kişi başı çalışmıyor, birden fazla kişiyle de yolculuk etseniz ayrı ayrı ödeme yapmayın. Şayet sürücü ısrar edip sizden para talep ederse, 119 numaralı hattan polisi arayıp yardım isteyebilirsiniz.

Ayrıca şahsi olarak tuk tuk kiralayıp aracı kendiniz de kullanabilirsiniz.

Otobüs:  Kolombo’da yaygın bir otobüs ağı olmasına karşılık, otobüsler daha çok bölge halkı tarafından kullanılmakta. Bunun sebebi, henüz turistler için hazırlanmış olan bir web sitesinin bulunmaması. Ancak rehberinizden ve otel görevlilerinden güzergâh hakkında bilgi edinip otobüslerden de faydalanma imkânınız olabilir.

Kolombo Mutfağı

 

Kolombo mutfağı, Sri Lanka’ya özgü yemek çeşitlerinin bulunduğu bir mutfaktır. Ancak Hint ve Çin mutfağından da etkilenmiştir. Yöresel yiyecekler; kottu, pittu, watalappam.

 

Kolombo'da Alışveriş

 

Kolombo’da alışveriş açısından Pettah bölgesi meşhurdur. Buradan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Kolombo Gece Hayatı

 

Kolombo son zamanlarda gece hayatı açısından gelişmektedir. Önceleri pek bulunmayan eğlenecek mekanlar son zamanlarda şehirde yerinialmıştır. Özellikle otellerin teraslarında büyük partiler verilmektedir.

Pzt
28,0°
Kolombo
25 Haz Sal, Yağmurlu
26,98°
Çrş
27,28°
Prş
27,2°
Cum
26,96°
Cmt
26,91°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery