Aydın Uçak Bileti

Aydın

Aydın

Türkiye

Turizm açısından en gelişmiş illerimizden biri olan Aydın, dev tarihi mirası ve kalıntıları, muazzam doğasıyla görülmesi gereken bir şehir. Didim ve Kuşadası gibi ilçeleri ise, oldukça talep gören tatil beldeleri. Şehrin tarihi M.Ö 7. yüzyıllara kadar dayanıyor. Gelin bu müthiş tarih, doğa ve turizm birleşmesini beraber keşfedelim. Bilet Sepeti olarak Aydın rehberini sizin için özenle hazırladık. Uçak biletiz veya otobüs biletiniz hazırsa yola koyulalım!
 

 

Aydın'da Gezilecek Yerler

 

Afrodisyas(Aphrodisias) Antik Kenti: Adını Yunan güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan bölge, Karacasu ilçesinde yer alıyor. Roma çağında Afrodit’e tapınmasıyla bilinen şehrin anıt yapıları çok iyi korunmuş ve günümüze ulaşmış, Türkiye’nin en önemli arkeolojik bölgelerinden biri. Herkesin, hele ki tarih meraklılarının kesinlikle görmesi gereken bir yer.

Dilek Yarımadası Milli Parkı: Kuşadası’na 28km uzaklıkta ve Güzelçamlı sınırları içinde. Hayvan ve doğa ile iç içe yedi farklı koyu var milli parkın. Zengin doğası, plajları, denizi ve piknik alanlarıyla gezmek, eğlenmek, spor yapmak, piknik yapmak veya huzur bulmak isteyen herkes için güzel bir tercih olacaktır.
Kişi başı giriş bileti yaklaşık 3TL fakat değişim gösterebiliyor.
Detaylı Bilgi: http://www.dilekyarimadasi.com/

Zeus Mağarası: Dilek Yarımadası’ndaki mağara, denizden gelen tuzlu suyun ve dağdan gelen tatlı suyun oluşturduğu özgün bir doğa harikası. Biraz ürkütücü gelebilir ama mutlaka gidip suya girmenizi öneririz.

Milet Müzesi: Müze iki ana alandan oluşuyor. Bahçe teşhiri bölümünde; şehrin sembolü aslan heykelleri, mezarlar, yazıtlar, mimari yapılar vb. gösteriliyor. Kapalı alan teşhirinde ise, oldukça geniş bir alanda Milet Antik Kenti, Didim Apallon Tapınağı ve Priene Antik Kenti’ne ait buluntular sergileniyor.
Giriş Bileti 5TL.
Müzekart ile ücretsiz.

Didim Antik Kenti: Söle ilçesine bağlı Antik Kent, Apollon Tapınağı’yla ünlü. Özellikle mitoloji meraklıları buraya bayılacaklar. Zeus, Hades, Poseidon, Athena ve diğer birçok tanrının burada yaşadığına inanılırmış.
Giriş Bileti 10TL
Müzekart ile ücretsiz.

Priene Antik Kenti: Priene Antik Kenti’nin yapıları, kendisi gibi küçük ve etkileyicidir. Yapılar genel olarak, klasik Roma dönemine değil, kentin gençlik yıllarına ait. Bu antik kentte tarihi koklarken İskender zamanına dönmüş gibi hissedebilirsiniz.
Giriş Bileti 5TL
Müzekart ile Ücretsiz

Güvercinada Kalesi: Denizden çıkarılmış çeşitli kalıntıların sergilendiği kale, Kuşadası’nda bulunuyor. Ada, Osmanlı zamanında korsanlara karşı karakol olarak kullanılmış ve bu yüzden Karakol Kalesi’de denir. Kaleyi ve kalıntıları inceledikten sonra, çevresi düzenlenmiş olan kalenin etrafındaki kafe ve restoranlarda oturup doğanın ve tarihin tadını çıkarabilirsiniz.

Altınkum Plajı: Didim ilçesindeki plaj, altın gibi kumu ve masmavi deniziyle, yüzme ve plaj keyfi için ideal bir alan. Denizi oldukça sığ. Aydın’ın merkezinden toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.

Forum Aydın: Aydın ve çevresinin en büyük AVM’si ve yaşam merkezi diyebiliriz. Alışveriş için çeşitli markalarla, restorantları ve kafeleriyle hizmet veriyor. Özellikle alışverişi ve bu tip canlı yerleri sevenler uğrayabilir.

Gezilebilecek diğer yerler:
Kurşunlu Manastırı
Saplı Ada
Arpaz Kalesi
Tralleis Antik Kenti
Kuşadası Kirazlı Köyü
Çine Vadisi
Alangüllü Termaller

Ulaşım

 

Toplu taşıma genel olarak otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanıyor.
Aydın şehiriçi hatlar: http://aydinsehirici.com/Home/Index/
İlçeler arası otobüs seferleri: http://aydin.bel.tr/detail/5257/otobus-guzergahlari
 

Aydın Mutfağı

 

Genellikle zeytinyağlılardan oluşur. Keşkek, ciğer dolması, yuvalama, bolama ve keşkek denenmesi gereken yöresel lezzetlerden.

Gece Hayatı

 

Aydın’da oldukça canlı bir gece hayatı var.
Şehir merkezinde, canlı müziğiyle birlikte en ünlü iki mekanı Kral Pub ve Grup Pub. Daha efkarlı ve loş bir ortam için ise: Işıklı ve Zeybek birahanelerini tercih edebilirsiniz.
Altınkum Beldesi’nde sıra sıra dizilmiş birçok bar ve disko var, gidip keşfedebilirsiniz.
Didim ilçesinde de farklı eğlence yerleri, bar ve diskolar mevcut. En ünlü diskosu ise Medusa. Özellikle yaz ayları çok hareketli ve yaklaşık 4’e kadar açık.
Kuşadası ilçesi de, çok canlı ve renkli gece hayatı olan bir yer. Gideceğiniz bar ve diskolarda muhtemelen çok fazla yabancı turistle karşılaşacaksınız.

Aydın rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirileriniz bizim için çok önemli. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Prş
26,68°
Cum
26,48°
Cmt
24,38°
Paz
25,2°
Pzt
24,51°
Aydın
25 Haz Sal, Güneşli
25,92°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery