Washington - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Washington Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Washington
Amerika

Dünyanın ekonomik yönden en büyük ülkelerinden olan Amerika’nın başkenti olan Washington’da bir Ankara havası görmezsiniz. Gayet düzgün bir şekilde inşa edilmiş olan şehir, üzerinde yer alan birçok yapıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Öylesine özenli bir şehir planı olanı var ki, tüm sokakları ve caddeleri meydana bağlanmaktadır. Bir başkent olmasına rağmen o soğukluğu görmüyorsunuz. Tam aksine hiç uyumayan şehirlerden birisidir dersek doğru bir tabir olur. Anıtları, eğlence merkezleri ve yemyeşil çevresiyle insanın üzerinde hoş bir huzur hissi bırakıyor. Adını George Washington’dan alan kent, görülmesi gereken şehirlerden bir tanesidir.
 

Para Birimi: Dolar
Resmi Dil: İngilizce
Telefon Kodu: +1
Havaalanı Uzaklık: 4.8 KM
İnternet Alan Adı: .us

Washington'da Gezilecek Yerler

National Mall

Her yıl dünya üzerinden yirmi milyon ziyaretçiyi ağırlayan National Park, içerisinde birçok heykel, dinlenme alanı ve ilgi çekici yapıtların bulunduğu özel bir açık hava parkıdır. Düzeni ve doğasıyla yürüyüş ve spor yapabileceğiniz, çimenlerine uzanıp dinlenebileceğiniz, arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz keyifli alanlardan birisidir. 50 hektarlık bir alan üzerine konumlandırılmış olan park, şehir halkının iş çıkışlarında ve hafta sonu nefes alacağı yerlerden birisidir. Washington’da görülmesi gereken yerlerdendir.

Beyaz Saray

1792 yılında inşasına başlanılan görkemli saray 1800’lü yıllarda kullanıma açılmıştır. Amerikan başkanlarının hem evi hem de iş yeridir. Politik anlamda büyük öneme sahip olan Beyaz Saray görünüşüyle ilgi çeken yapılar arasında bulunmaktadır. Sarayın belli bölümleri 1909 yılında genişletilmeye başlamıştır. Üçüncü katında yer alan çatı katı dâhil olmak üzere, çatı pencereleri de genişletilip tam anlamıyla bir sosyal alana çevrilmiştir. 1948 yılına gelindiğinde sarayın kanatları çelik konstrüksiyonlar ile güçlendirilmiştir. 5.100 metrekarelik devasa görüntüsü gücü simgelemektedir. Washington’a geldiğinizde mutlaka gidip görmeniz gereken bir yerdir. Görmek için bilmeniz gereken önemli bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Bir günde ortalama 5 bin kişinin ziyarete geldiği saray için altı ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Washington Anıtı

169 metre yüksekliğinde, beyaz mermerden inşa edilmiş olan anıt Amerikan başkanı olan George Washington’a ithaf amacıyla 1848 yılında yapımına başlanan anıt, son rötuşlarıyla 1885 yılında şu anki halini almıştır. 2011 yılında yaşanan doğal felaketlerden dolayı ağır hasar olan yapı ayakta kalmış ve yenilenerek eski görüntüsüne kavuşturulmuştur. Dev mermer sütunun üzerinde Osmanlı Döneminin önemli şairlerinden olan Ahmet Sadık Ziver Paşa’ya ait bir beyit de yer almaktadır. Washington seyahatinizde görmeniz gereken önemli yerler arasındadır. Anıtı gezmek için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ancak içeriye girebilmek için biletinizin olması gerekiyor. Biletler ücretsiz olarak sabah saatlerinde dağıtılıyor. Bir tane kapabilmek amacıyla erkenden gitmeniz gerekmektedir. Harika manzaraya sahip olan yapı, hoş bir manzarayı ayaklarınızın altına seriyor.
 

Lincoln Anıtı

Washington’un önemli yapılarından biri olan Lincoln Anıtı, Amerika’nın 16’ncı başkanı olan Lincoln adına 1922 yılında yaptırılmıştır. Görkemli bir görüntüye sahip olan beyaz dev yapı Amerika’nın otuz altı eyaletini simgelediğinden dolayı, çevresi otuz altı sütun ile çevrelenmiştir. Yapın tamamlanması neredeyse on üç yılı bulmuştur. Anıtın içerisinde oturur hâlde olan Lincoln heykeli görülmeye değerdir. Akşamları aydınlatılmaya başlanan yapının görünüşü daha da dikkat çekici olmaktadır. Anıtı her gün ziyarete gelebilirsiniz.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Ülkenin en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden olan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, 1976 yılında hizmete açılmıştır ve var olan harika tasarımının mimarı ise Gyo Obata’ya aittir. İçerisinde Amerika’nın havacılık ile uzay tarihinin geni bir arşivine yer veriliyor. Dünya üzerinde bilimle ilgili olarak en kapsamlı çalışmanın olduğu yer olarak gösterilmektedir. Müze sadece eserlerin sergilenmesinde ön planda değil, aynı zamanda gezegen bilimleriyle ve jeofizik araştırmaları da yapmakta ve bunda da önemli ilerlemeler kaydetmektedir. 2003 yılında tam anlamında faal olan müze, 71 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Uzun zamandır ziyaretçi sayısındaki artışla dikkat çeken müzede ücretsiz turlar düzenlenmektedir. Washington’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ulusal Doğa ve Tarih Müzesi

Dünya üzerindeki ziyaretçi sayısıyla birlikte en çok turisti ağırlayan müzelerin zirvesini zorlamaktadır. 2017 yılında müzeyi ortalama yedi milyon insanın ziyaret ettiği görülüyor. Geçmişte yaşayan canlıların nasıl göründüğünü ve soydaşlarının nasıl evirildiğini görmek istiyorsanız eğer bu müze tam size göredir. Kazılardan çıkarılmış olan birçok dinozorun kemiklerinin yanı sıra, birçoğunun da vücut iskeletlerinin tamamını görebilirsiniz. Özellikle birçok dinozorun birebir kopyası olan balmumu heykellerde yapılmaktadır. Sadece karada yaşayan hayvanlar değil, aynı zamanda deniz içerisindeki canlılarda sergilenmektedir. Balinalar, köpekbalıklarının yanında özellikle otuz metrelik dev ıstakoz herkesin ilgisini çekmektedir. Dünya sinemalarındaki birçok filme de ev sahipliği yapmış olan müze, Washington’da görülmesi gereken yerler arasında büyük bir önem arz ediyor.

Capitol

1863 yılında bugünkü halini almış olan Capitol neredeyse iki yüz yıldır senatonun toplantılarının ve tartışmalarının kalbi konumundadır. 19’ncu yüzyılın Neo-Klasik sanatıyla inşa edilmiş olan yapı, görüntüsüyle White House’ye benzemektedir. Haftanın her günü ziyarete açık olan Capitol için mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Özel olarak düzenlenmiş bir de bahçesi olan Capitol’de belli dönemlerde canlı sanat performanslarına da yer verilmektedir. Amerika’nın tarihinde önemli günlerinde çoğunun burada kutlandığını hatırlatmalıyım. Washington’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

2 Ocak Yılbaşı Tatili
6 Ocak Martin Luther King Jr. Günü
20 Ocak Başkanın Törenle göreve Başlama Günü
20 Şubat Başkan Günü
29 Mayıs Anma Günü
4 Temmuz ABD Bağımsızlık Günü
4 Eylül İşçi Bayramı
9 Ekim Columbus Günü
10 Kasım Gaziler Günü
23 Kasım Şükran Günü
25 Aralık Noel
 

Alışveriş

Amerika demek, dünyanın en iyi markalarının hepsini bir arada bulabilirsiniz demek bir anlamda. Aradığınız yer bir butikse eğer, Georgetown aradığınız adres olacaktır. Aranızda antikaları, sanat galerilerini arayanlar olacaksa eğer mutlaka Wisconsin Caddesine uğramanızda fayda var. U Street küçük mağazaların bulunduğu renkli yerlerden biridir. Teknoloji ürünlerinin meraklıları buralarda uygun fiyatlarla çeşitli ürünler alabilirler.
 

Ulaşım

Washington’da toplu taşımayı kullanmak isterseniz öncelikli tavsiyem SmarTrip kartı çıkartmanız olacaktır. Bizim katlarımıza benzeyen özellikli bir kart olmasından kaynaklı para yüklediğinizde güvenle kullanabileceksiniz. Sizin için büyük kolaylık olacakken, eğer oldu da çıkaramazsanız otobüslerin nakit ödeme aldıklarını da bilmenizde fayda var.  Washingtonlular saygıyı her şeyin önünde tutarlar. Bu yüzden yolculuklarınız sırasında kimseyi rahatsız etmediğinizden ve onların haklarını gasp etmediğinizden emin olun lütfen.  Metrorail şehir içi tren hizmetidir. Otobüs ise metronun ve trenin gitmediği yerlere ulaşımı kolaylıkla sağlamaktadır.
 

Gece Hayatı

Yaz aylarında eğer Washington’daysanız haftalık ücretsiz caz gösterileri düzenlenmektedir. Georgetown’da Candlelight tarafından düzenlenmekte olan Dumbarton konserlerini mutlaka izlemelisiniz. Sahne sanatları ilginizi çekiyorsa, Broadway şovları çoğunlukla Kennedy Merkezi’nde yapılmaktadır. Sinema hayranı biriyseniz, burada birçok filmi seyretme imkânı bulacaksınız, hem de her bölgesinde ve her sinemada.

Harita

Washington Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
-5°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR