Viyana - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Viyana Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Viyana
Avusturya

Viyana, ortaçağ masallarını andıran, her tarafında bir başka şaheser bulunan inanılmaz bir şehir. Tarihi kısmının çevresinde, sıradan otoparkları bile bir saray gibi yapılmış olan şehri gezmeye doymak oldukça zor. Binaları gördükçe, klasik müziğin niye bu şehirde patladığını mimarisiyle bütünleştirip anlayabiliyor insan. Uçak biletinizi alıp gitmenize kesinlikle değecek olan Viyana’da büyülenmeye hazır olun. Gerçekten gez gez bitmez şekilde mimari yapıları ve müzeleri olan şehirde, sizin için, Bilet Sepeti olarak bir liste hazırladık.
 

Para Birimi: Euro
Resmi Dil: Almanca, Macarca, Slovence
Telefon Kodu: +43
Havaalanı Uzaklık: 209 KM
İnternet Alan Adı: .au

Viyana'da Gezilecek Yerler

Avrupa’daki birçok şehirde olduğu gibi, Viyana’da da eski şehir(old town) ve yeni şehir(new town) bulunuyor. Şehrin eski kısmında, birbirine yakın konumda olan ve mutlaka görmeniz gereken birçok mimari eser var. Herhangi bir hostelden veya otelden girip ücretsiz olarak alacağınız bir harita size yardımcı olacaktır. Aşağıdaki listemizde ise, şehrin her yerinden seçtiğimiz eserler bulunuyor.

Schönbrunn Sarayı: Fransızların Versailles sarayı örnek alınarak yapılmış, 18. Yüzyıldan 1918’e kadar Habsburg hanedanının yazlık yerleşkesi olarak kullanılmış. Mimarisi, çıkılan tepesi ve manzarası, dev bahçesi... her şeyiyle inanılmaz bir Saray, mutlaka görmeniz gereken, büyüleyici bir atmosfer. Bahçelerinde gezerken ve tepeden, sarayı ve karşısında uzanan şehri izlerken, kendinizi Game of Thrones’ta gibi hissetmeniz muhtemel. 1441 odası bulunan sarayın 40 odası halkın ziyaretlerine açık. Saray ve bahçesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmakta. Şehir merkezinin biraz dışında bulunan saraya metroyla ulaşabilirsiniz.

Açık Olduğu Saatler: 08:30 – 17:30(Nisan-Mayıs) / 08:30 – 18:30(Haziran-Temmuz) /  08:30 – 17:30(Eylül-Ekim) / 08:30 – 17:00(Kasım-Mart)
Giriş Ücreti: Var
Adres: Schönbrunn Palace, Central, Vienna, 1010, Austria
Website: www.schoenbrunn.at

Belvedere Sarayı: 1721-1723 yılları arasında, Savoy prensi Eugene adına yapılmış saray harika atmosferi ve manzarasıyla dikkat çekiyor. Ortaçağ mimari özelliklerini barındıran sarayın, devasa bahçesini ve havuzlarını gezip izlerken, kendinizi Ortaçağ’da geçen bir filmin içinde hissetmeniz muhtemel.  Saray, aşağı ve yukarı Belvedere olmak üzere iki kısımda oluşuyor. Birinci katta 1918 sonrası eserler sergileniyor, Gustav Klimt, Egon Schiele gibi artistlerin eserleri bulunuyor. İkinci katta 19. yüzyıl klasik eserleri sergileniyor. Yapı, UNESCO listesinde bulunuyor.

Açık olduğu Saatler: 10:00 – 18:00 (Çarşambaları 21:00’a kadar açık)
Giriş Ücreti: Var
Adres: Prinz Eugenstrasse 27, Central, Vienna, 1030, Austria
Website: www.belvedere.at

Aziz Stefan Katedrali: İki eski kilisenin yıkıntıları üstüne inşa edilmiş bu görkemli kilise, şehrin sembollerinden biri. Gerçek bir başyapıt olan kilise, harika sunakları ve çatısıyla dikkat çekiyor. Yapımı 12. Yüzyılda başlayıp 1433’de tamamlanmıştır. İkinci yüzyılda katedralin yanması üzerine büyük bir restorasyondan geçmiş ve bu halini almıştır. Katedral çevresi genelde kalabalık olur ve Viyana’da buluşma noktası olarak kullanılır. Gezinizde kesinlikle görmeniz, içini de gezmeniz gereken bir yer.

Açık olduğu saatler: Pazartesi – Cumartesi: 06:00 – 22:00 / Pazar: 07:00 – 22:00
Giriş Ücreti: Var
Adres: Stephansplatz 1, Central, Vienna, 1010, Austria
Website: www.stephanskirche.at

Hofburg İmparatorluk Sarayı: Saray, Viyana’da bulunan etkileyici yapılardan biri. 1918’e kadar İmparatorluk Sarayı olarak kullanılan Hofburg, günümüzde temel olarak Avusturya Başbakanı’nın ofisi olarak ve uluslararası konferansların düzenlendiği bir alan olarak görev yapıyor. Ayrıca yapı çevresinde müzelere ve sergiler de oluyor.  
Açık Olduğu Saatler: 09:00 – 17:30(Eylül-Haziran) / 09:00 – 18:00(Temmuz-Ağustos)
Giriş Ücreti: Var
Adres: Innerer Burghof 1, Kaisertor, Vienna, 1010, Austria
Website: www.hofburg-wien.at


Albertina Müzesi: Dünya’nın en pahalı grafik koleksyonlarına sahip olduğuyla övünen müze, avrupanın en önemli resim müzelerinden biri. Dış mimarisiyle de ilgi çeken müze, özellikle müze gezmeyi sevenlere ve resim merakı olanlara önerilir. Uçak biletinizi aldığınıza sadece bu müzeyi gezmek bile değebilir.

Açık Olduğu Saatler: Perşembe – Salı: 10:00 – 18:00 / Çarşamba: 10:00 – 21:00

Prater: Ormanlık alanda bulunan, çok ünlü ve dev bir yer Prater. Birçok eski filmin de sahnelerinin çekilmesiyle ünlenen park, çılgın adrenalin tutkunları için birçok seçenek sunuyor. Hem eğlence için güzel bir alternatif hem de görmek için oldukça özel bir alan.

Açık Olduğu Saatler: 7/24
Giriş Ücreti: Yok
Adres: Prater, Prater, Vienna, 1020, Austria
Website: www.prater.at

 

Ulaşım

Şehrin hemen her yerini kapsayan tramvay ve metro hatlarıyla ve otobüsleri kullanarak şehrin hemen her yerine rahatlıkla gidebilirsiniz. Bilet alınan noktalar duraklarda mevcut. Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi, toplu taşıma araçlarına binerken bileti basmıyorsunuz fakat yanınızda bulundurmanız gerekiyor, sivil kıyafetlerle rutin kontrole çıkan görevliler biletsiz yolcu görürseler 100 euro civarında ceza kesiyorlar, biletsiz binmenizi önermeyiz.

Gece Hayatı

Viyana’da gece hayatı için her tür bar, gece kulübü, disko’yu bulabilirsiniz. Çılgın partiler de, canlı jazz ve klasik müzik çalan yerler de oldukça fazla. Ruprechtskirche’da bulunan Bermuda Dreieck(Bermuda Triangle), şehrin en popüler barlar bölgesi.
 

Viyana Mutfağı

Şinitzel ile oldukça ünlüdür Avusturya ve Viyana. Dana etiyle, tavuk etiyle ve domuz etiyle yapılabiliyor. Domuz yemiyorsanız seçim yaparken dikkat edin. Şinitzelinizi, eğer limon seviyorsanız bol bol sıkarak yemenizi öneririz.

Onun dışında Viyana’da “Semmelnödel” isimli ekmek köftesi  ve “Sachertorte” isimli çikolatalı kek de denemeye değer lezzetler.

Ayrıca Türk yemeklerini de bulabileceğiniz birçok yer var. Dönerler oldukça lezzetli ve başarılı.
 

Alışveriş

Viyana’da alışveriş yapabileceğiniz ve hediyelik eşya alabileceğiniz birçok yer bulunuyor. Fakat fiyatların genel olarak oldukça pahalı olduğunu belirtelim. Yolun araçlara kapalı olduğu Graben, Kohlmarkt ve Karntnerstrasse de yürüyüş yapıp vitrinlere bakabilirsiniz. Mariahilf caddesi de alışveriş için oldukça fazla seçenek olan upuzun bir cadde ve Avusturya’nın en popüler alışveriş caddesi.

 

Viyana Pratik Bilgiler

Şehirde, birçok Avrupa şehrinin aksine free walking tour’un(ücretsiz tur rehberliği) varlığına ulaşamadık.

- Gezerken adım başı klasik müzik konser bileti satmaya çalışacaklardır. Eğer gitmeye niyetliyseniz de ilk denk gelenden almayın, çünkü fiyatlar da konserin kalitesi de oldukça değişebiliyor. Bir de eğer bilet almaya kalkarsanız mutlaka pazarlık yapmanızı öneririz, muhtemelen cüzi bir indirim elde edebilirsiniz.

- Viyana’nın resmi dili Almanca. Almanya’nın komşusu olmasının da etkisiyle, çok sayıda Türk’e ve Türkçe konuşana rastlayabilirsiniz. Özellikle döner oldukça meşhur ve genelde çalışanları Türk.

Viyana rehberimizde, bu dev tarihi şehri ve kültür mirasını layıkiyle anlatmaya çalıştık. Dediğimiz gibi gezecek çok fazla yapı ve müze var, eğer süreniz kısıtlıysa hepsini görmek pek mümkün olmayacaktır ama rehberimizi ve tüyolarımızı da takip ederek çok güzel zaman geçireceğinize inanıyoruz. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.
 

Harita

Viyana Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
12°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR