San Francisco - uçak bileti - www.biletsepeti.com

San Francisco Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
San Francisco
Amerika

Kırk yedi tepe üzerine kurulmuş olan şehir, nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden bir tanesidir. Kimi zaman gökdelenlerin, kimi zamanda yoğun sisin içerisinde kaybolabileceğiniz özel anlar yaşayacağınız harika bir şehir San Francisco, aynı zamanda silikon vadisine ev sahipliği yapmakta ve teknolojiyle sanat anlamında da merkez şehir diye anılmaktadır. Kültür anlamında yoğun izler taşıyan şehir, size gezerken birçok alternatif sunacaktır.
 

Para Birimi: Dolar
Resmi Dil: İngilizce
Telefon Kodu: +1
Havaalanı Uzaklık: 15 KM
İnternet Alan Adı: .us

San Francisco'da Gezilecek Yerler

Golden Gate Köprüsü
Dünyanın en renkli ve en güzel köprülerinden birisi olduğunu söylemeliyim. Özellikle turuncu rengi köprünün güzelliğini gün batımlarında daha bir ortaya çıkarmaktadır. Var olan en uzun yedinci köprüdür. Şehrin birçok noktasından görülebilme özelliğine sahip olan Golden Gate Köprüsü Amerika’nın simgesi halini almıştır. Bu güzel köprüden geçişte hiçbir yasakla karşılaşmıyorsunuz. Dilerseniz arabayla, dilerseniz bisiklet veya yürüyerek köprü üzerinden geçebilirsiniz. Köprünün tasarımını Joseph Strauss yapmış olsa da, köprüyü şuan ki yerine konumlandıracak bilgisi sınırlı olduğundan dolayı Charles Alton Ellis ve mühendis takımı 1937 yılında köprüyü hizmete açmışlardır. Hesaplanmış olan net uzunluğu 2,7 kilometreyken, yüksekliği 227 metredir. Haftanın Perşembe ile Pazar günleri saat 11.00’da görevli rehberler eşliğinde köprüyü ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. Köprüye açılmış olan harika Bridge Cafe’de bir şeyler içerek manzarayı seyredebilirsiniz. San Francisco’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasındadır.


Pier 39
San Francisco’nun gezilmesi gereken önemli yerlerinden biri olan Pier 39, eğlence merkezlerinin en önemlisidir. 1978 yılından itibaren eğlencenin kalbi konumuna ulaşmıştır. Eski bir iskelenin üstüne inşa edilmiş olan Pier 39’da birçok butik dükkân ve restoran tarzında mekânlar bulunurken, doğal yaşamı ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Hafta sonları birçok kişinin uğrak yeri haline gelen Pier 39, gezilmesi keyif veren yerler arasındadır.


Alcatraz Adası ve Hapishanesi
Adını birçok filmde veya dizide mutlaka duymuşsunuzdur. Kaçılması imkânsız olan hapishane Alcatraz. 1861 ile 1963 yılları arasında faaliyette olan hapishane içerisinde pek çokta film çekilmiştir. Denizin ortasında bir ada şeklinde olan hapishanenin kıyıya uzaklığı iki buçuk kilometredir. Pier 33 limanından hareket eden teknelerle Alcatraz’a ulaşabilir ve iki buçuk saat boyunca bir rehber eşliğinde hapishaneyi dolaşabilirsiniz. Alcatraz namını kaçılamamasından almıştır ancak 1962 yılına baktığımızda iki mahkûmun kaçtığı görülmüştür. Fakat bu iki kişinin bir daha görülmemesinden kaynaklı olarak boğuldukları düşünülmektedir. Günde üç defa tur düzenlenen Alcatraz’ın giriş ücreti 30 dolardır. San Francisco’da gezilmesi gereken yerlerin başındadır.


Lombart Street
San Francisco’nun rengârenk çiçeklerden oluşan en karmaşık ama en güzel sokaklarından biridir Lombart Street. Sokak araç trafiğine kapalı değildir ama pek fazla sürücü dolambaçlı bir yol olduğundan dolayı girmemeyi tercih etmektedir. San Francisco oldukça dağlık bir bölge olduğundan dolayı hem yürümek hem de araçla gidebilmek geçmişte sıkıntı yarattığından, birçok bölgenin sokaklarında zikzak görebilmeniz olasıdır. Carl Henry’nin tasarım örneği olan Lombart Street görülmesi gereken canlı ve keyifli yerlerdendir.


Çin Mahallesi
1848 yılından bu yana San Francisco’nun en önemli turistik bölgelerinden biri haline gelmiştir. Öyle ki, Çin Mahallesini gezmeye başladığınızda kendinizi Çin’i dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Dillerini, kültürlerini, yemeklerini ve daha neleri varsa buraya getirmiş olan Çinliler, gayet sıcak ve sempatik kişilerden oluşuyor. ChinaTown’da birçok dükkân bulunurken, buraya ait hediyelik eşyalardan çokça alabilir sevdiklerinize anı olması için götürebilirsiniz. San Francisco’da görmeniz gereken yerler arasındadır.


Golden Gate Parkı
San Francisco’nun rengârenk çiçeklerle bezenmiş, insanı bu dünyadan alıp başka dünyalara götüren huzurlu bahçesi olan Golden Gate Parkı, mutlaka görülmesi ve havasının solunması gereken yerlerden biridir. Çocuk oyun alanlarından, kafelere, anıtlardan, göllere kadar birçok doğa harikasını parkın içerisinde görebilirsiniz. William Hammond tarafından bir cennete dönüştürülen park, bir yıl içerisinde ortalama on milyonu geçen ziyaretçiyi ağırlıyor. San Francisco’da gezilmesi gereken yerler arasındadır.


Japon Çay Bahçesi
Golden Gate Parkı’nın ortasında cennetten bir parça var; Japon Çay Bahçesi. 1894 yılında inşa edilen bu bahçede doğanın güzelliklerini ve sükûnetini yaşayabilirsiniz. Kemerli davul köprü, taş fenerler, taş yollar, yerli Japon bitkileri, koi havuzları ve Zen bahçeleriyle Japon kültürüne hayran kalacaksınız.


Alamato Meydanı
Haight-Ashbury’nin diğer tarafında başka bir San Francisco var; o da Alamato Meydanı. San Francisco’yla özdeşleşen bitişik Viktoryen tarzdaki evlerin manzarası için buraya mutlaka gelmelisiniz. Bizim Ev dizisinin açılış jeneriğinden aşina olacağınız bu bölgede bir fotoğraf çektirmezseniz San Francisco’ya geldiğinize kimseyi inandıramazsınız.

 
Sausalito
Şehrin dışındaki küçük ve şirin bir kasaba olan Sausalito’ya 30 dakikalık bir deniz otobüsü yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Küçük bir tatil kasabası görünümünde olan Sausalito’nun çoğunluğunu elli yaşındaki insanlar oluşturuyor. Herkes sanki yattan yeni inmiş gibi, lacivertli beyazlı bir giysinin içinde. Yemyeşil doğası ve birbirinden güzel evlerin olduğu huzurlu bir yerdir.


Union Meydanı
Her ülkenin kendine has buluşma noktaları olur ya, Union Meydanı da San Francisco için böyle yerlerdendir. İnsanların ayaküstü sohbet edip, oturdukları, kahvelerini yudumlayıp, insanları izlediği özel yerlerdendir. Yıl boyunca gerçekleşen birçok canlı performansların olduğu meydanda, eğlence tercihinize göre birçok alternatifte bulabilirsiniz.

Coit Tower
Bulunduğu konum itibariyle harika bir manzaraya sahip olan Coit Tower, San Francisco’nun önemli yapılarındandır. 64 metre yüksekliğinde inşa edilmiş olan kule 1933 yılından beri ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir. Kulenin çok ince bir işçiliğinin olduğunu görebileceksiniz. Fresk kaplamaları ise özel bir çalışmanın ürünüdür. Kuleden gündüz ya da gece en güzel manzara fotoğraflarını yakalayabilirsiniz.


İtalyan Mahallesi
Adından da belli olduğu gibi Çin Mahallesinin bir benzeri olan mahalle tarzında bir de İtalyanların Küçük İtalya dedikleri bir yerleri var. San Francisco’nun kuzeydoğusunda yer alan Küçük İtalya, İtalyanların kültürlerini yaşattıkları ve enfes lezzetler sundukları popüler bir mahalledir. Mimari olarak da diğer bölgelerden ayrı bir yerde olan İtalyan Mahallesi, hem sokakları hem de evleriyle gezilmesi keyif veren sokaklarına sizi davet ediyor. Mutlaka gelmeli ve İtalyanların lezzetlerini tatmalısınız.


Castro Mahallesi
San Francisco, LBGTİ topluluğunun oldukça kalabalık olduğu şehirlerden birisidir. Düşünün ki bir düz cinsel, ‘i don’t do boys’ yazan bir rozet takabiliyor. Bu söylememin iki nedeni var; San Francisco’nun özgürlükçü ve toleranslı insanlara ev sahipliği yaptığını gösterebilmek, ikincisi ise; Castro mahallesinden bahsetmek. Dünyanın en büyük gay mahallesi olarak ünlenen Castro, adını mahalledeki meşhur tiyatro salonundan alıyor. 1980 yıllarında burada çok büyük bir AIDS dalgası oluşmuş ve çok ciddi yaralar alınmış. Günümüzde ise her yerde ‘güvenli seks’ afişleri duvarları ve panoları süslemektedir.
 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller


1 Ocak Yeni Yıl
4 Ocak Noel Bitiş Tatili
19 Ocak Martin Luther King Anma Günü
16 Şubat Washington’un Doğum Günü
25 Mayıs Anma Günü
3-4 Temmuz Bağımsızlık Günü
7 Eylül İşçi Bayramı
12 Ekim Columbus Günü
11 Kasım Gaziler Günü
25 Aralık Noel
 

Alışveriş

Şehrin alışveriş merkezleri çoğunlukla Union Meydanında toplanmıştır. Birçok markanın mağazaları burada bulunurken, butik dükkânlarda alışveriş açısından önemli yer etmektedir. Meydanda Macy’s, Saks gibi büyük zincir mağazalar bulunmaktadır. Yerel ürünlerden faydalanmak istiyorsanız eğer, Fisherman Wharf’a gitmelisiniz. 
 

Ulaşım

Otobüs: Şehrin içinde birçok noktaya otobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüslerde kullanabileceğiniz Clipper kartlardan mutlaka edinmeniz gerekmektedir. Eğer karta sahip değilseniz, nakit ödeme de kabul ediliyor ama tam para vermeniz gerekir. 
Raylı Sistem: Şehrin en yaygın ve en çok kullanılan taşıtlarından biridir. Toplam beş hattan oluşur ve 45 durağa sahiptir. Toplu taşıma araçlarında hem binerken hem de inerken Clipper kartınızı mutlaka okutmanız gerekiyor. 
 

Gece Hayatı

Gece hayatı bakımından oldukça hareketli olan San Francisco blues, caz gibi müziklere gençlerde dâhil olmak üzere oldukça ilgi göstermektedir. Castro, Mission, Nort Beach ve 17. Cadde üzerinde yoğunlaşan gece kulüplerine oldukça ilgi vardır. Castro ve Mission’da çokça gay bar bulunmaktadır. Eagle ve Tavern buranın dikkat çeken mekânlarıdır. Eğer geç saatlere kadar eğlenecekseniz, dönüşte taksi kullanmanız daha güvenli olacaktır. Circa, Matrix, Beatbox, 222 Hyde, Public Works tercih edilen eğlence yerlerinden sadece birkaçıdır. 

Harita

San Francisco Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
17°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR