Mogadişu - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Mogadişu Uçak Bileti

{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Mogadişu
Somali

Afrika’nın doğusunda bulunan Mogadişu, Somali’nin başkentidir. Somali’nin en büyük limanına ev sahipliği yapmakta olan bu şehir aynı zamanda da bir ticaret merkezidir.

Osmanlı döneminde yaşayan en büyük denizcilerimizden Piri Reis’in bu kentte çok güzel anıları olmuştur. Piri Reis’in Muğdiş dediği, Somali dilinde Muqdisho olarak bilinen şehir 1,5 milyonluk bir nüfusa sahiptir.

60’lı yıllarda Somali bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığın ilanından sonra Mogadişu Hint okyanusunun beyaz incisi olarak adlandırılmıştır.

Para Birimi: Somali Şilini
Resmi Dil: Somalice
Telefon Kodu: +252
Havaalanı Uzaklık: 4.4 Km
İnternet Alan Adı: SO

Mogadişu Gezilecek Yerler

Arba’a Rukun Camii; 13.yy yapılmış olup günümüze kadar Müslümanlar tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda Somali’nin en eski camisi olarak bilinir. Mogadişu’ya gitmişken bu tarihi camiyi görmelisiniz.

Mogadişu Katedrali; İtalya Sömürgesi altındayken 1928 yılında yapılan bu katedral, ülkenin iç karışıklığı sebebiyle oldukça fazla zarar görmüştür. 2013 yılı itibariyle tekrardan inşası gerçekleştirilmiştir.

Bakaara Pazarı; Bölgenin en büyük pazarı diyebiliriz. 1972 yılında hizmete girmiş olup bu pazarda sebze, meyve ve gıda ürünleri bulabilirsiniz. Mogadişu’ya gelmişken bu pazara uğrayıp sevdiklerinize hediyeliklerde alabilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatil Günleri

  • Yeni Yıl – 1 Ocak
  • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
  • Ramazan Bayramı – Hicri takvime göre belirlenir
  • Kurban Bayramı – Hicri takvime göre belirlenir
  • Somali Özgürlük Bayramı – 6 Haziran
  • Cumhuriyetin ilanı günü – 1 Temmuz
  • Aşure Günü – Hicri takvime göre belirlenir (Muharrem ayının 1.Günü)
  • Hicret (Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye geldiği gün) – Hicri Takvime göre belirlenir (Hicri yılbaşı)
  • Mevlit Kandili – Hicri takvime göre belirlenir

Mogadişu'da Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde en yaygın olarak kullanılan ulaşım aracı minibüstür. Bunun dışında üç tekerlekli motorlar var (Bajaj) pazarlık ederek üç tekerlekli araçları kullanabilirsiniz. Minibüs ve üç tekerlekli araçla uğraşmayayım diyorsanız Sarı taksiler ile şehri 5-10 dolara gezebilirsiniz.

Mogadişu Mutfağı

Mogadişu et ve balık ağırlıklı bir mutfağa sahiptir.

Farklı lezzetlere açıksanız Somali halkının geleneksel bir yiyeceği olan Canjeero’yu deneyebilirsiniz.

Mogadişu’da kebap yemeye ne dersiniz? Patates, soğan, domates çeşitleri ile hazırlanan Somali yöresine ait soslar ile tatlandırılan bu kebaplardan yiyerek çokta yabancılık çekmezsiniz.

İtalyanların sömürgesi altında uzun süre kalan Mogadişu da Baasto yemenizi tavsiye ederim. Bastoo adı verilen makarnalar deniz ürünleri ve soslar ile harika bir lezzete bürünüyor.

Sıcak havalardan biraz olsun serinlemek isterseniz dondurulmuş meyve sularından yapılmış Jalaato’yu deneyebilirsiniz.

Mogadişu'da Alışveriş

Mogadişu da alışveriş için pek fazla seçeneğiniz bulunmuyor. Baakara Pazarını ziyaret ederek kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Mogadişu Gece Hayatı

Şehirde gece hayatı hareketli değildir. İnsanlar, restoran ve kafelerde vakit geçiriyor. Bazı kafelerde canlı müzik bulmanız mümkün.

Harita

Mogadişu Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
-4°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR