Madison - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Madison Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Madison
Amerika

Madison, Wisconsin eyaletinin büyüleyici bir şehridir. ABD’nin yaşanacak en güzel şehirleri arasında kendisine yer bulmuştur. Hem kültürlü hem mütevazı hem de kendi tarzı olan bu şehir müzeleri, sanat galerileri, parkları ve bahçeleri her an keyfini çıkaracağınız zamanlarıyla gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olmakla ünlüdür. Ayrıca şehirde yer alan üç ayrı gölde de kış dönemlerinde kayak ve buz pateni yapma imkânınız olmaktadır. Şimdi Madison’da nereler gezilmeli gelin birlikte tanıyalım:

Para Birimi: Dolar
Resmi Dil: İngilizce, İspanyolca
Telefon Kodu: +1
Havaalanı Uzaklık: 9 Km
İnternet Alan Adı: .us

Madison'da Gezilecek Yerler

Eyalet Meclis Binası
Şehrin merkezinde yer alan Eyalet Meclis Binası harika bir göl kıyısına inşa edilmiştir. 1917 yılından kalma olan bina görkemiyle herkesi etkilerken bu bina 284 ayaklık bir kubbe ile örülüdür. Binayı dolaşırken içerisinden İtalya, Fransa ve Almanya kokuları duyabilirsiniz. Çünkü bu üç ülkenin dekoratif resimleriyle örülüdür duvarları. Tüm tarihi daha iyi anlayabilmek için günlük düzenlenen rehberli turlara mutlaka katılmalısınız.
Chazen Sanat Müzesi
Birbirinden inanılmaz farklı sanat eserlerinin yer aldığı harika müzelerden bir tanesidir burası. Heykeller, çizimler, baskı çalışmaları, fotoğraflar ve tablolarla harika bir gün geçireceksiniz. Amerikan sanat eserlerinin yanında Avrupa’nın da ilgiyle takip ettiği sanatsal eserleri rehberli turlar eşliğinde gezebilir ve sanat tarihi hakkında bilgiler alabilirsiniz.
Olbrich Botanik Bahçeleri
Madison’un kıyılarında yer alan Olbrich Botanik Bahçeleri şehrin renkli ve keyifli yerlerindendir. Bahçede yıl boyunca çeşitli mevsimlik bitkiler yetiştiriliyor. 1952 yılında kurulmuş olan bahçede bir dizi çiçekler ve bitkiler yetişiyor. Tayland hükümeti tarafından ayrıca bahçelere sunulmakta olan pitoresk ve pavyon olan Sala mimarisi gibi özellikler de bulunuyor. Gezerken kendinizi bir an cennetteymiş gibi hissedebilirsin. Madison’a gelirseniz mutlaka burayı görmelisiniz.
Tarih Müzesi
Wisconsin’in göbeğinde bulunan bu harika müze Capitol Meydanındadır. Tarihi seven ve araştırmacı bir kimliğe sahip olanlar bulunmaz nimetlerden bir tanesidir bu yer. Geçmişte yaşanmış olan olayları hayranlıkla dinleyecek ve şaşıracaksınız. Müzenin içerisinde gezerken çeşitli sergiler ve galerilerde göreceksiniz, ayrıca müzenin kendi yöresine ait olan malt sütünden de içmeden ayrılmayın.
Monona Terası
1997 yılında ünlü mimar Frank Lloyd Wright tarafından inşa edilen bu bina, mimarın beyni olarak adlandırılıyor. Harika bir manzaraya sahip olan binayı gezmek için bir ücret ödemenize gerek yokken, çatısından Monona Gölü’ne doğru uzanan eşsiz manzara için dakikalarınızı harcamalısınız.
Madison Çağdaş Sanat Müzesi
Sanatın içinde biriyseniz veya sanata ilgi duyuyorsanız bu müzeyi mutlaka görmeniz gerekiyor. Müzenin hem içi hem de binası başlı başına bir sanat eseridir. Bir geminin güvertesini andıran yapısıyla üç katlı modern bir yapıdır. İçeriye girdiğiniz andan itibaren hem yerel hem de Avrupai birçok sergi ve galerinin içerisinde olacaksınız. Her hafta mutlaka sanatla ilgili düzenlenen birçok etkinlikte burada yer almaktadır. Madison’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.
Henry Vilas Hayvanat Bahçesi
28 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan hayvanat bahçesi 1924 yılında hizmete açılmıştır. Ortalama her yıl 1 milyonu aşan ziyaretçisiyle sayılı yerler arasındadır. Dünyanın her yerinden gelen birbirinden farklı türdeki hayvanlar ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Hayvanat bahçesinde gezerek keyifli bir gün geçirirken bir yandan da eğitim programlarına katılarak yerel florayı koruyacak bilgiler edinebilirsiniz. 
Madison Çocuk Müzesi
Özellikle genç beyinlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Çocukları heyecanlandıran, ilgilerini çeken bir dünya yaratıcı fikrin yer aldığı müzede her bölümde biyoloji, fizik ve tarih gibi değişik konulara farklı bakış açıları getirilmiş. Hem eğlenmek hem de öğretici bir gün geçirmek için bu müze gezilmesi gereken yerler arasında.
Monona Gölü
Madison’daki üç santral gölünden biri olan Monona Gölü bir o kadar büyük bir nehir olan Yahara Nehri’nden beslenmektedir. Kış dönemlerinde göl tam anlamıyla buz tuttuğunda kayak ve buz pateni gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Yaz dönemlerinde üzerinde bolca tekne görebileceğin göl çok çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde içkinizi yudumlarken manzarayı izlemek paha biçilemez.
Kegonsa Gölü Eyalet Parkı
Madison kentinin güneydoğusunda yer alan eyalet parkı Kegonsa Gölü’nün kıyısına kurulmuştur. Göz alıcı yeşilliği, sessizliği, huzuru ve insana yaşam enerjisi aşılayan atmosferi ile görmeniz gereken yerler arasındadır. Uzun süreli kalmak istediğiniz takdirde parkta kamp yapma imkânı dahi bulunmaktadır. Gölde balık tutmak, yüzmek, yürüyüş yapmak ya da sadece bir ağacın gölgesinde dinlenmek istiyorsanız burası aradığınız yer olacaktır.
Wisconsin Gazileri Müzesi
Birçok ödülleri bulunan Wisconsin Gaziler Müzesi savaş tarihine dair ve insanları savaşın ne hale getirdiğini gösteren birçok parça sergilenmektedir. Savaş hatıralarının yanında, askeri her türlü malzeme ve savaş gereçleri de galerilerde sergilenmektedir. İnteraktif olarak düzenlenen galerilerle de o dönemin geçtiği her an anlatılmaktadır. Özellikle savaş döneminde kadın ve erkeklerin yapmış oldukları fedakârlıkları öğrendiğinizde duygulu anlar yaşayacaksınız.
Aldo Lepold Doğa Merkezi
1994 yılında ünlü ekolojist Aldo Leopold tarafından kurulmuş olan doğa merkezi gelen tüm ziyaretçilere doğa hakkında genel bilgi sunmak ve doğanın bizler gibi nefes aldığını onu yaşatmak için neler yapmamız gerektiğiyle ilgili interaktif eğitimler vermekte ve sunumlar düzenlemektedir. 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak – Yeni Yıl
 • 4 Ocak – Noel Bitiş Tatili
 • 19 Ocak – Martin Luther King Günü
 • 16 Şubat – Washington’un Doğum Günü
 • 25 Mayıs – Anma Günü
 • 3-4 Temmuz – Bağımsızlık Günü
 • 7 Eylül – İşçi Bayramı
 • 12 Ekim – Columbus Günü
 • 11 Kasım – Gaziler Günü
 • 25 Aralık – Noel

Madison'da Şehir İçi Ulaşım

Madison’da eyalet şehri olduğundan dolayı otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Günün her saati şehrin birçok noktasına otobüs ile ulaşım sağlayabilirken, eğlence amaçlı dışarıya çıktığınızda çok geç saatlerde otobüs bulmanız oldukça zorlaşacaktır. Ancak burada da yardımınıza ya taksiler ya da UBER çıkacaktır. Her iki ağda sorunsuz bir şekilde hizmet vermektedir. Şehir içi çeşitli turlara da katılmak isterseniz şu otobüs şirketlerinden faydalanabilirsiniz:

 • Lamers
 • Metro Transit
 • Badger Bus

Madison'da Alışveriş

Yerel ürünlerin bir hayli fazla olduğu Madison’da Avrupai ve Amerikan tarzındaki modaya uygun kıyafetleri de bulma imkânınız mümkün. Tarzınıza uygun veya dönemine uygun kıyafetlerin yanında antika, kozmetik, kitap ve gıda olarak birçok ürünü de bulup alabileceksiniz. Madison’da uğramanız gereken bazı alışveriş merkezleri şöyledir:

 • Duluth Trading
 • Tailgate Clothing
 • Columbus Antique
 • East Towne Mall
 • Greenway Station
 • Hilldale Shopping Center
 • West Towne Mall

Madison’da Gece Hayatı

Havanın kararmaya başladığı andan, gecenin geç saatlerine kadar Madison’da eğlence devam eder. Hem öğrencilerin yoğun olmasından kaynaklı hem de yerel halkın eğlenmeyi ve alkolü sevmesinden dolayı barlar, kulüpler ve publar insanlarla dolup taşmaktadır. Çoğunlukla akşam 22.00’dan sonra tüm performanslar başlamaktadır. Tatilin her anını doyasıya yaşamak istiyorsanız eğer şu mekânlara gidebilirsiniz:

 • Augie’s Tavern
 • High Noon Saloon
 • The Biergarten
 • The Sylvee

Harita

Madison Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
20°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR