Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Uçak Bileti

{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Türkiye

Türkiye’nin güney kıyısına 65 km uzaklıkta, Doğu Akdeniz’in en büyük adası, doğa ve tarihi güzellikleri, ılık iklimiyle her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hem gündüz hem de gece vakit dolu dolu vakit geçirebilirsiniz.

Para Birimi: Türk Lirası
Resmi Dil: Türkçe
Telefon Kodu: +357
Havaalanı Uzaklık: 24.2
İnternet Alan Adı: .cy

KKTC Gezilecek Yerler

Girne

Girne  Limanı, gece hayatı, festivalleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en hareketli ve turistik şehridir.

Girne şehir merkezinde bulunan Girne Kalesi ve içerisindeki Batık Gemi Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.  müzede sergilenen geminin resmi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti madeni paralarında vardır.

Girne'nin bir diğer tarihi yeri ise Beşparmak Dağları'nın eteklerinde yer alan Bellapais Manastırı’dır. Sadece manastır değil Beşparmak Dağları da Girne’nin her tarafından görünerek turist çeken yerlerdendir.

Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkentidir. Surlar içinde tarihi binalarıyla bilinmektedir. Derviş Paşa Konağı Lefkoşa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Gece hayatı oldukça hareketli ama fiyat konusunda oldukça yüksektir.

Gazimagusa

Etrafı surlarla çevrili bir ortaçağ kentidir. Surların içinde tarihi kaleler, şimdi camiye çevrilmiş zamanın kiliseleri vardır. Gazimagusa’da en önemli yapılardan biri 1.500’li yıllardan kalma eski kilisesi olan Lala Mustafa Paşa Camii’dir. Caminin önündeki ağaç ise adadaki en yaşlı ağaç olarak bilinmektedir.

Gazimağusa’nda ziyaret edebileceğiniz diğer yerler ise şehir merkezindeki Venedik Sarayı ve içindeki küçük zindandır. Nazım Hikmet bu zindana “Vatan Yahut Silistre” oyunu sonrası sürgün edilmiş ve 38 ay burada kalmıştır.

Güzelyurt

Lefkoşa’dan 1998 yılında ayrılmış, sadece turistlerin değil yerel halkın da en çok tercih ettiği şehirlerden biridir. Turunçgil bahçeleriyle çevrili alana kurulan Güzelyurt’ta Soli Tiyatrosu, Vuni Kalesi, Mamas Manastırını ve Yedidalga Kumsalını gezebilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl 1 Ocak
  • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  23 Nisan
  • İşçi Bayramı 1 Mayıs
  • Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs
  • Zafer Bayramı 30 Ağustos
  • Ulusal Bağımsızlık Günü 20 Temmuz
  • Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim
  • Dini Bayram (Ramazan Bayramı) Hicri takvime göre belirlenir
  • Dini Bayram (Kurban Bayramı) Hicri takvime göre belirlenir

KKTC'de Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde çok fazla toplu taşıma tercih edilmemektedir. Otel ile anlaşmalı havalimanı transferini kullanabilirsiniz. Fakat şehir içinde taksiler hep lüks araçlar ve ülkemize göre daha yüksek fiyatlı olduğu için araç kiralama ile hem şehir içinde de rahatça seyahat edebilirsiniz.

Araç kiralama için bilmeniz gerekenler; minimum 3 günlük kiralayabiliyorsunuz. Trafik Kıbrıs’ta sağ şeritten aktığı için araç direksiyonları sağda bulunuyor. Fakat araç kiralama şirketlerinin plakaları kırmızı veya beyaz renkli olduğu için yerel halk tarafından rahat ulaşım sağlanması nedeniyle bu plakalara öncelikler sağlanıyor.

KKTC Mutfağı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mutfağı Türk mutağına benzer. Gittiğiniz zaman aç kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Başlıca yöresel lezzetleri ise; şeftali kebabı, pilavuna, hellim kızartmasıdır.

KKTC'de Alışveriş

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gittiğinizde sevdiklerinize hediye alma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Şehirde bulunan Lefoşa Büyük Han, Girne Çarşısı gibi yerlerden hediyelik eşya alabilirsiniz. Ayrıca kentte ünlü mağazaların kıyafeetlerini ucuza bulabilirsiniz.

KKTC'de Gece Hayatı

KKTC’de gece hayatı oldukça renkli geçiyor. Turistlerin dilediği gibi eğlenmesine olanak tanıyan bir kültür var. Üstelik fiyatlar makul derecede. Bar, disko, kulüp gibi mekanlar bulunmakta. Başlıca gidebileceğiniz adresler; White House Night Club, Rose Afrodit Night Club, Malişka Gece Kulübü.

Harita

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
-4°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR