Kırklareli - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Kırklareli Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Kırklareli
Türkiye

Doğal oluşumları: mağaraları, dereleri, koyları… mimari ve tarihi eserleri: camileri, kiliseleri, kervansarayları, köprüleri… Kırklareli dolu dolu gezilmesi gereken bir Trakya şehrimiz. Muazzam güzellikleriyle gidenleri etkileyecek ve hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Sizin için titizlikle seçerek hazırladığımız Kırklareli Rehberi’ni, gezinizde yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Uçak bileti veya otobüs biletiniz hazırsa yola koyulalım!
 

Para Birimi: Türk Lirası
Resmi Dil: Türkçe
Telefon Kodu: +90
Havaalanı Uzaklık: 206 KM
İnternet Alan Adı: .tr

Kırklareli'de Gezilecek Yerler

Dupnisa Mağarası: Tarihi geçmişi 180 milyon yıl öncesine dayanır. Dupnisa Mağarası, iki kat ve üç girişe sahiptir. Bu muhteşem eski doğa harikasının toplam uzunluğu yaklaşık 3000 metredir. Mağaranın içinde akan yeraltı nehri, mağaraya daha da fantastik bir hava katar fakat gezerken ıslanıp üşümenize neden olabilir. Mağaranın bazı bölgelerinde çok fazla yarasa olduğundan, girmek veya ışık tutmak yasak.
Müze Bileti: Normal 5TL, Öğrenci 3TL

Hızırbey Camii: Şehir merkezinde bulunan camii, 1383 yılında Kse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırılmış. Avrupa’nın en eski camilerinden biri. Oldukça önemli bir tarihi miras ve mimari eser.

Kadı Camii: 1577’de yaptırılmış bu camii de, şehir merkezinde bulunuyor. Minaresi çok köşeli ve kütüklü olan camii, Kırklareli’nin ziyaret edilesi noktalarından.

Vize Küçük Ayasofya Camii: Kale Mahallesi iç ve dış surlar arasındaki yapı, Bizans zamanında kilise olarak inşa edilmiş, 14. yüzyılda ise camiye çevirişmiş. Sütunları ve şu an mevcut olmayan mozaikleri, şekil itibariyle Ayasofya ve St. Irene kazılarında bulunanlarla benzeşir.

Babaeski Köprüzü: 1633’te 4. Murat zamanında yapılmış kargir bir köprüdür. Babaeski Deresi’nin geçtiği yerdedir. Nehir taştığında zarar görmemesi için kemer aralarında hayli geniş. Osmanlı ordularının Rumeli seferlerinde önemli bir geçiş noktaydı.

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü: Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a 1569-1570 yıllarında yaptırılmış. Oldukça etkileyici ve güzel bir mimari yapı olan köprü, yapıldığı dönemde kervan ve posta yollarında sıkça kullanılırdı ve çok önemli bir bağlayıcıydı.

Aya Nikola Manastırı: Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’de bulunuyor. Bizans zamanında yapılmış. Zemin katında kilise, üst katta keşişler için bölümler, alt katta da ayazma bulunur. Kayalara oyularak yapılmış hücreleri oldukça dikkat çekici. Burada Bizans tarihini koklayabilir, Kırklareli uçak bileti veya otobüs bileti almanıza değdiğini hissedebilirsiniz.

Kıyıköy Mağarası: Vize ilçesinin Kıyıköy kasabasında, 2km güneyde bulunuyor. 25 metre yüksekliğindeki bir yamaçta yer alıyor ve ulaşımı biraz zor fakat her halükarda görülmeye değer bir doğal oluşum. Mağaranın içinde yarasalar ve mağara kelebekleri yaşıyor. Mağaranın büyük bölümü kuru fakat yer yer gölcüklere rastlayabilirsiniz.

Selvez Koyu: Selvez koyu oldukça sakin ve huzurlu bir yer. Genelde aileler ve kafa dinlemek isteyenler tercih ediyor. Kamp ve karavan için de uygun ve sık tercih edilen bir nokta. Şunu da ekleyelim, Selvez koyuna giden yollar pek iyi durumda değil ve park edecek alan yok, araçla gitmemek daha mantıklı bir tercih olabilir.

Bölgedeki diğer güzel koylar: Panayır İskelesi Koyu, Pabuçdere, Poliçe Koyu

Istranca Dağları(Yıldız Dağları): 300kmlik bir dağ zinciridir. Bulgaristan’dan İstanbul’a kadar, Karadeniz kıyılarına paralel olarak uzanır. Mehya Dağı zirvesi, 1.031 metre ile en yüksek noktası. Dağcılık, doğa yürüyüşü ve kampçılık için oldukça güzel ve tercih edilen bir alan.

 

Ulaşım

Otobüs, minibüs ve taksilerle ulaşım sağlanıyor. Otobüsler, rotaya göre değişse de, genel olarak 07:00 22:00 arası hizmet veriyor.
 

Kırklareli Mutfağı

Et ve süt ürünleriyle ve balığıyla ön plana çıkıyor. Köfte, keşkek, plaska, çoban böreği, kaymaçina, kalın kıyı, Kırklareli’nin yerel lezzetlerinden bir kısmı.

Gece Hayatı

Son yıllarda yeni mekanların açılmasıyla biraz canlanan bir gece hayatı var. Canlı müzik dinleyebileceğiniz veya daha sakin olan alkollü mekanlar mevcut.

Kırklareli rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Harita

Kırklareli Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
2°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR