Kiev - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Kiev Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Kiev
Ukrayna

Kiev, üç milyon nüfusuyla Ukrayna'nın başkentidir. Dinyeper Nehri'nin kıyısında bulunan, en az 500 yıl öncesine dayanan, Avrupa'nın en eski şehirlerinden biridir.

Şehrin uzun tarihi, büyüleyici mimarisinin karışımıyla sonuçlandı ve kendine ait bir şehir  manzarası yarattı. Kiev halkı da dost canlısı, eğlenceli, şehirleriyle ve milletleriyle gurur duyan bir halktır.

Kiev, Ukrayna'nın en büyük kültürel, bilimsel, endüstriyel merkezidir. Ayrıca dini hac yeri ve çok ilgi çekici bir turizm merkezidir. Güzel manzaraları, parkları ve bahçeleri ile cazibeli ve büyüleyici bir şehirdir Kiev. Konuksever Ukraynalılar, Slav kültürünü yabancı misafirlerine tanıtmaktan mutluluk duyuyorlar.

Kiev ayrıca, ülkenin önde gelen sanayi ve ticaret merkezidir. Bu durum şehirde yaşayan nüfusu arttırmıştır.

Para Birimi: Ukrayna Grivnası
Resmi Dil: Ukraynaca
Telefon Kodu: +380
Havaalanı Uzaklık: 36.2 Km
İnternet Alan Adı: .ua

Kiev Gezilecek Yerler

Maidan Nezalezhnosti (Özgürlük Meydanı): Maidan Nezalezhnosti bir diğer adıyla Özgürlük Meydanı, modern Kiev'in kalbidir. Ve sadece Ukrayna başkentinin değil tüm ülkenin sembolü haline gelmiş en güzel meydanıdır. Son on yılda önemli ölçüde dönüşen Özgürlük Meydanı, Kiev'in yerlileri ve sayısız misafirlerinin en gözde yürüyüş mekanına dönüştü. Bugün başkentin en ünlü ve ziyaret edilen yeridir.

Aziz Sofya Katedrali: 2011 yılında 1000. yaşını kutlayan katedral UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Aziz Sofya Katedrali ayrıca, Ukranya’nın 7 harikasından biri olarak gösterilmektedir. Ukrayna'nın dini, siyasi ve kültürel yaşamındaki önemli olaylar katedralin içinde ve çevresinde gerçekleşti. Ukrayna'daki ilk kütüphane burada Bilge Yaroslav tarafından kuruldu. Yabancı büyükelçiler kabul edildi, konseyler toplandı ve pek çok tarihi antlaşma ve ilan burada ilan edildi.

Mariyinsky Sarayı: Saray, 1750-55 yıllarında Peter I'in kızı İmparatoriçe Elizabeth'in emriyle yapıldı. Elizabeth Kiev'de iken, şehirden etkilendi ve imparatorun evinin inşa edilmesini emretti. Saray, kraliyet ailesinin temsilcileri ve soyluların ikametgahı olarak hizmet etti. Ancak Elizabeth hiçbir zaman Kiev'deki evini ziyaret etmeyi başaramadı, bu nedenle sarayın ilk sakini Catherine II oldu. Bugün saray, Ukrayna Cumhurbaşkanının resmi tören evidir.Yurt dışından gelen önemli devlet adamları, Kiev’de bu sarayda ağırlanır.

Kiev Altın Kapıları: Bugün UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Kiev Altın Kapıları, 1037 yılında Büyük Prens Yaroslav döneminde, Kiev'in enkazı döneminde inşa edilmiştir. O günden bugüne büyük bir titizlikle korunan altın kapılar, Kiev’de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Altın kapıların yakınında metro istasyonu bulunduğu için kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İkinci Dünya Savaşı Müzesi: Ukrayna'nın en büyük müzelerinden biri olan İkinci Dünya Savaşı Müzesi, Sovyetler Birliği ile Almanya arasındaki II. Dünya Savaşı'nı yurtsever bir perspektifle gözler önüne seriyor. 300.000'den fazla sergi içeren müze ve ilgili anıtlar, Kiev'in kalbine yakın Dinyeper Nehri'ne bakan bir tepede yaklaşık 25 dönüm kaplamaktadır. Müze, bugüne kadar 20 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamıştır.

Pratik Bilgiler

  • Yeni Yıl Tatili – 2 Ocak
  • Noel Tatili – 9 Ocak
  • Paskalya – 17 Nisan
  • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
  • Zafer Günü – 8 Mayıs
  • Trinity Bayramı – 5 Haziran
  • Bağımsızlık Günü – 24 Ağustos
  • Ukranya’nın Savunucusu Günü – 16 Ekim

Kiev'de Şehir İçi Ulaşım

Kiev, büyük bir alana yayılmış büyük bir metropol. Bu yüzden şehri dolaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanacaksınız. Toplu taşıma hizmetleri, çeşitli alternatifler sunarak size güzel bir Kiev yolculuğu yapma olanağı sağlıyor.

Metro: Kiev metrosu, Avrupa'nın en temiz, en güvenli ve en ucuz ve metrolarından biridir. Merkezi istasyonlardan biri olan The Golden Gates, Guardian'a göre 10 en güzel istasyon listesinde. Ancak birçok Avrupa kentinden farklı olarak, Kiev metrosu 7 gün 24 saat açık kalmamakta ve yalnızca 05:30- 00:30 arasında açıktır. Bir seyahatin maliyeti sadece 4 UAH. Jetonlar, istasyonlardan alınabilir.

Şehir Treni: Şehir treni modern, hızlı ve kullanışlı bir toplu taşıma aracıdır. Kiev şehir treni, bir halkada kapalı bulunan 15 durak ve uzak Kiev bölgelerini  (Kharkhivsky, Troyeshina ve Sviatoshynsky bölgeleri gibi) bir araya getiriyor.

Otobüs: Otobüs, Kiev'de en yaygın karayolu taşımacılığıdır. Çoğu otobüs güzergahı metro istasyonlarına bağlıdır. Toplamda, şehir içinde yaklaşık 400 otobüs var. Bunların büyük bir çoğunluğu, şehir Euro 2012'ye ev sahipliği yapmaya hazırlanırken kullanıma açılan yeni, konforlu sarı otobüslerdir.

Мarshrutkas: Marshrutkas, özel şirketlere ait küçük sarı otobüslerdir. Aynı rotadan geçerler ve şehir içi ulaşımla aynı duraklarda dururlar. Marshrutkas'daki fiyatlar rotanın uzunluğuna ve popülaritesine bağlıdır, ancak tek seferlik normal maliyet 5 UAH.

Kiev Mutfağı

Genel olarak kendine özgü bir yapısı bulunan Kiev mutfağında en çok hoşunuza gidecek özellik; yiyecek içeceklerin oldukça ucuz olmasıdır. Kiev’de oldukça cüzi miktarlara karnınızı kolayca doyurabilirsiniz. Kahvaltı kültürünün çok gelişmediği Kiev’de, borscht çorbası çok meşhurdur. Kiev halkı bazen kahvaltılarda bile bu çorbayı içer. Öğlen atıştırmalığı olarak deruny tercih edilebilir. Patates krepleri olarak geçen deruny fiyat olarak da oldukça makul. Akşam yemeğinde ise Kiev tavuğu veya mlyntziyi denenebilir. Kiev’de gidebileceğiniz güzel restoranlar ise; Karavan, Kureni, Goodman, Shoti.

Kiev'de Alışveriş

Pek çok insan tarihi ve kültürel yerleri için Kiev'i ziyaret etse de, Ukrayna'nın başkentinde alışveriş yapmak kesinlikle yapılacaklar listenize eklemeniz gereken bir etkinliktir. Olağanüstü tasarruflu noktalar, modaya uygun alışveriş merkezleri, geniş mağazalar, renkli pazarlar ve kalabalık caddeler, satın almak için çok miktarda yabancı ve yerel ürün sizi alışveriş dünyasında renkli bir yolculuğa çıkartacaktır.

Shevchenka Bulvarı, Kreschatik Sokağı, Krasnoarmeyskaya Sokağı ve diğer turistik yerlerin bulunduğu yerler, birçok hediyelik eşya dükkanına sahiptir. Hediyelik eşya satın almak için en popüler yerlerden biri, zevkinize uygun bir şeyler bulacağınızdan emin olduğumuz Andreevsky Spusk. Bu mekândan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Dünyanın birçok başkentinde olduğu gibi, Kiev de dünyanın en iyi mağazalarına ve marka isimlerine sahiptir. Kiev alışverişinin en iyileri, şehrin merkezinde yoğunlaşmıştır. Şehir merkezinde bulunan bu alışveriş merkezleri, birçok ünlü markaya ev sahipliği yapmaktadır.

Kiev'de Gece Hayatı

Kiev'in ana cazibe merkezi efsanevi gece hayatı! Sert kış koşullarına rağmen, Ukrayna'nın başkenti sıcak akşamları ve eğlenceyi bir arada yaşatabiliyor. Geniş çeşitlilikteki diskotekleri ve her türden gece kulübü sayesinde Kiev gece hayatı oldukça renklidir diyebiliriz.

Sıcak yaz akşamları ve güneşli havalarda ise, gece eğlencesi için şehir parklarında birçok yaz kulübü, açık havada canlı müzik seçenekleri Kiev’de mevcuttur.

Kiev’de gidebileceğiniz gece kulüpleri; SkyBar, Coyote, Decadence House, D.Fleur, Disco Radio Hall, Caribbean Club, Heaven Club, Forsage Club.

Harita

Kiev Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
-1°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR