Kanarya Adaları - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Kanarya Adaları Uçak Bileti

{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Kanarya Adaları
İspanya

Tarih boyunca İspanyollar ve Portekizliler arasındaki çekişmelere konu olan adalar, 1479 yılında kesin olarak İspanyollara geçmiştir. Şu anda da İspanya’nın 19 otonom bölgesinden bir olan Kanarya Adaları,  antik dönemlerde “ Kısmet Adaları” olarak anılmıştır.
Gran Canaria ve Tenerife olarak iki yönetim bölgesine ayrılmış adalar başta olmak üzere toplamda 7 adadan oluşan bu ada takımı, deniz kum güneş tatili deyince akla gelen yerlerin başında gelmektedir. Çünkü yıl boyu sıcaklık 20-30 bandında seyretmektedir. Cennetin adeta yeryüzündeki yansıması diye nitelendirebileceğimiz, doğa harikası Kanarya Adaları’nın her bir adası birbirinden farklı özellikler barındırmaktadır. Bu özellikler nelermiş, hangi adada ne yapılabilirmiş kısaca bir inceleyelim.
İncelemeye başlamadan önce kısaca belirtelim;
Batıdaki bölüm yönetiminin bağlı olduğu Tenerife adasının merkez şehri: Santa Cruz,
Doğudaki bölüm yönetiminin bağlı olduğu Gran Canaria adasının merkez şehri: Las Palmas’tır.
 

Para Birimi: Euro
Resmi Dil: İspanyolca
Telefon Kodu: 822
Havaalanı Uzaklık: 26 Km
İnternet Alan Adı: eus.

Kanarya Adaları Gezilecek Yerler

Las Palmas / Gran Canaria

Santa Ana Katedrali

Yapımından 350 sene sonra tamamlanabilen şehrin dini merkezi olan Santa Ana Katedrali, iç ve dış yapısındaki tarz farklılıklarıyla, zıtlığın çekiciliğini gözler önüne sermektedir. Neo-Klasik tasarımı olan dış duvarlarından sonra, içerisindeki gotik dokunuşlar ziyaretçilerini hayretler içerisinde bırakmaktadır.

Casa Museo de Colôn (Kolon Evi Müzesi)

Birkaç evin birleşiminden meydana gelen müze, Santa Ana Katedralinin hemen arkasında konumlandırılmıştır. Adaların tarihine ve Amerika Birleşik Devletleri’yle olan ilişkilere ışık tutan eserlerin yer aldığı müzede, 13 adet fuar salonu, kütüphane gibi bölümler de bulunmaktadır.
Müze içerisindeki evlerden birinin apayrı bir yeri vardır. Bunun sebebi ise, 1492 yılında, Amerika’ya ilk ziyareti esnasında, Christopher Colombus’un kalmış olmasıdır.
Gezmenin insana büyük keyif verdiği Kolon Evi Müzesi’nin bölümleri ise şöyledir: “Keşif Öncesi Amerika”, “Kolomb ve Yolculukları”, Yeni Dünya ile Deneme için Stratejik Üs Kanarya”, “Palmas Kentinin Doğuşu ve Tarihi”, “16. yy’dan 20. YY Başına Resim”.

Museo Canario (Kanarya Müzesi)

Adanın arkeolojik kalıntılarının sergilediği müze, kentin yaşamış olan eski halklarını tanıtmaktadır. 16 ayrı odadan oluşan Kanarya Müzesi aynı zaman içerisindeki kütüphanesiyle de misafirlerini şaşırtmaktadır. 1785 gibi uzak bir tarihi arşive ev sahipliği yapan müze kütüphanesi,  60000 ciltlik eseri bünyesinde barındırmaktadır. Hayranlık uyandıran müze ve kütüphanesini de gezi planlarınıza eklemelisiniz.

The Atlantic Center of Modern Art (Atlantik Modern Sanat Merkezi)

Sanat tarihiyle ilgili dudak uçuklatan bir geçmişi olan Kanarya adalarının bu ünü, Afrika, Amerika, Avrupa kıtalarına kadar yayılmıştır. The Atlantic Center of Modern Art’ta da bununla ilgili çok çeşitli eserleri görmeniz mümkündür. İçerisinde kalıcı ve geçici sergilerin olduğu sanat merkezinin dış cephesi de 18 yy’dan kalma orijinal halini hala korumaktadır.

Doramas Parkı

19 YY’da adada yaşayan İngilizlerce yaptırılmış Doramas Parkı, kentin önemli dinlence alanlarından biridir. Şehrin merkezinde yer alan bu egzotik parkın içerisinde, türlü türlü bitkiler, çeşmeler, heykeller, havuzlar bulunmasının dışında, kölelikten kaçışı simgeleyen sırıkla atlayan bir yerli anıtı da yer almaktadır. Bu olayın kahramanı da parka ismini veren Doramas’tır.
Gece ışıklandırmasıyla misafirlerini mest eden bir görüntüsü olan parka, özellikle akşam uğramanız tavsiye edilmektedir.

Las Canteras Beach

Las Palmas adasının incisi olan plajı Las Canterastır. Kent meydanından yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş sonrasında bu eşsiz plaja ulaşabiliyorsunuz. Şehrin en hareketli yerlerinden biri olan plajda eğlencenin ve denizin tadına varabilirsiniz.

Santa Cruz de Tenerife / Tenerife

Playa Jardin (Jardin Plajı)

Puerto de la Cruz kasabasında bulunan bu ilginç plajın, Tenerife’nin volkanik bir ada olmasından kaynaklı, simsiyah kumları vardır. Görenleri şaşırtan plaj, çevrisindeki uzun palmiye ağaçları ve botanik bahçesiyle de oldukça yoğun bir ilgiye maruz kalmaktadır.
Keyifli saatlerinizi burada geçirmenizi özellikle tavsiye ederiz.

Garachico

Görüntüsüyle kartpostallara konu olmuş bir kasaba Garachico. Volkanik enkazlar sonucu meydana gelen kaya havuzları fazlasıyla dikkat çekici. Üstelik eğer ziyaretiniz sırasında fırtınalı bir hava yoksa havuzlara girip, tatilin keyfini ikiye katlayabilirsiniz.

Teide Yanardağı

2007 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Teide Yanardağı, 3.718 metre yüksekliğiyle yeryüzünün en yüksek ada yanardağıdır. Dağı gezmek isteyen turistler 27 Euro karşılığında teleferikle, 2400 metreye kadar çıkılabilmektedir. Yapılmadan dönülmemesi gerekenlerin birinci sırasına kesinlikle Teide’yi koyabiliriz. Yukarı çıkıldığında izleyeceğiniz manzara sizi büyülü bir rüyaya sürükleyecektir.

Auditorio de Tenerife (Tenerife Oditoryumu)

Başkent Santa Cruz de Tenerife’nin mimari sembolü haline gelmiş olan Auditorio de Tenerife, 2003 yılında hizmete açılmıştır. Tenerife Senfoni Orkestrası’nın ev sahipliğini üstlenen bina, tasarımıyla son derece dikkat çekicidir.

Iglesia de Nuestara Senora de la Concepcion

Iglesia de Nuestara Senora de la Concepcion, 1498 yılında inşa edilmeye başlansa da günümüzde ziyarete açık olan kilise 17. ve 18. YY’da yapılmıştır. Kilisenin sunağında, adanın fethinden kalan (1494) Santa Cruz de la Conquista (Fethin Kutsal Haçı) çok önemli tarihi bir değere sahiptir. İslami dış cephesiyle şaşırtıcı bir mimarisi olan yapı, şehre gelenlerin uğrak noktaları arasında en önemlisidir.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl – 1 Ocak
  • Kutsal Cuma – 13 Nisan
  • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
  • Meryem Ana Yortusu – 15 Ağustos
  • Milli Bayram – 12 Ekim
  • Azizler Günü – 1 Kasım
  • Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu – 8 Aralık
  • Noel – 25 Aralık

Kanarya Adaları'nda Şehir İçi Ulaşım

Taksi

Taksi kullanımının pahalı olduğu bir yer olan Kanarya Adaları’nda, pek tercih edilen bir ulaşım şekli değildir. Yine de yeterince paranız varsa güvenle kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Keyfinize göre istediğiniz yere gitmek için kuşkusuz en akıllıca seçim araç kiralama olacaktır. Doğanın ve şehrin tadını çıkarmak isteyen turistlerin öncelikli tercihleri bu yöndedir. Havaalanında iner inmez araba kiralamanızı öneririz.

Otobüs

Coğrafi şekillerden ötürü raylı sistemlere olanak tanımayan Kanarya Adaları’nda toplu taşıma otobüslerle sağlanmaktadır. Sık seferleriyle zor duruma sokmayan otobüslere gönül rahatlığıyla binip, önemli birçok varış noktasına ulaşabilirsiniz.

Gemi

Adalar arası ulaşımı gemiyle, zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Ulaşım gün ve saatlerini, web siteleri üzerinden öğrenebilir planınızı yapabilirsiniz.

Kanarya Adaları Mutfağı

Kanarya Adaları oldukça uzun bir süre kara parçalarından ayrı kaldığı için, kendine has bir yemek kültürü oluşmuştur. Bölgedeki tropik meyveler çeşitli lezzetlerin hazırlanmasına büyük bir katkı yapar. Bölge ayrıca oldukça lüks olduğu için, Kanarya Adaları'nda pahalı restoranlar meşhurdur. Önerilen restoranlar; El Cine, Lucas Maes, de la Abuela.

Kanarya Adaları'nda Alışveriş

Hediyelik ürünler satın almak isterseniz rambla adı verilen caddeler boyunca, bu dükkanları bulabilirsiniz. Buralardan özel olarak yapılan tenerife çamından yapılmış takılardan satın alabilir veya vergi düşüklüğünden faydalanarak parfüm, eletronik eşya gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Daha çok seçenek için Las Eranas Avm veya El Corte Ingles Avm’yi gezebilirsiniz.

Kanarya Adaları'nda Gece Hayatı

İster sakin bir pub arayın, ister gece boyu dans edebileceğiniz bir gece kulübü, her iki eğlence anlayışına ait alternatifleri bulabilirsiniz. Hava sıcaklığının yüksek olmasından ötürü adalarda hayat gece başlıyor da diyebiliriz. Şubat ayında gerçekleşen Santa Cruz de Tenerife Karnavalı’nın da Rio Karnavalı’ndan sonra en popüler ikinci karnaval olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Harita

Kanarya Adaları Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
-4°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR