İslamabad - uçak bileti - www.biletsepeti.com

İslamabad Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
İslamabad
Pakistan

Güney Asya ülkesi Pakistan’a 1966’da Karaçi'nin yerine başkent olan İslamabad, bölgenin en farklı şehirlerindendir. Ovaların üzerine kurulan şehir, kamu binalarıyla modern mimariye sahipken aynı zamanda pek çok islami dokuyu da içinde barındırmaktadır.

Üniversite şehri olarak bilinen İslamabad’da 3 büyük üniversite vardır. Yaklaşık 700bin nüfus bulunan şehirde öğrenci nüfusu oldukça fazladır.

Para Birimi: Pakistan Rupisi
Resmi Dil: Urduca
Telefon Kodu: +92
Havaalanı Uzaklık: 29.4 Km
İnternet Alan Adı: .pk

İslamabad Gezilecek Yerler

Faysal Cami

Şehrin simgesi sayılan, Suudi Kralı Faysal’ın şehire armağanı olan Faysal Camisi İslamabad’ın mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

1986 yıllında Vedat Dalokay’ın inşaa ettiği Faysal Camii, hem konumu hem de modern mimarisi ile dünyanın en estetik dini yapılarından biri sayılmaktadır.

Pakistan Anıtı

2007 yılında açılışı yapılan anıt Pakistan şehitlerine ithaf edilmiştir.Bu görkemli yapı 4 büyük, 3 küçük yapraktan oluşur. Büyük yaprakları 4 eyaleti temsil ederken, küçük yapraklar ise 3 özel bölgeyi temsil etmektedir.

Pakistan Anıtı’nda Pakistan tarihinden eserlerin sergilendiği sergiyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Margalla Tepesi

Margalla Tepesi’ne çıkarak İslamabad ve çevresini kuşbaşı izleyebilirsiniz. Doğa ve şehir manzarasının iç içe olduğu tepede şehrin en iyi restaurantlarını bulabilirsiniz. Dönüşte yol üzerinde bulunan hayvanat bahçesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Rawal Gölü

Şehrin bir diğer doğal güzelliği Rawal gölüdür. Gölde balık tutmak serbesttir ve bu nedenle yerli halkın da çok ziyaret ettiği bir bölgedir. Gölde gece manzarası şehrin önemli bir detayıdır. Dilerseniz bu manzaraya karşı cafe-restaurant oturabilir dilerseniz yürüyüş yapabilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller 

  • Kurban ve Ramazan Bayramı 
  • Laik Bayram - 18 Şubat 

İslamabad Şehir İçi Ulaşım

Rakşa adındaki minübüsler

Taksi

Bisiklet

İslamabad Mutfağı

İslamabad mutfak anlamında zengin bir ülke. Baharatları biraz bol kullanıyorlar bilginiz olsun. Tavuk ve et tüketimi oldukça fazla. Geleneksel lezzet arayanlar; Sag Gosht adlı yiyeceği deneyebilir.

İslamabad'da Alışveriş

Şehirde avm’lerin bulunduğu bir bölge mevcuttur. Melody Park, Ayub Market, Cinnah Süpermarket en büyük alışveriş merkezlerindendir.

Hediye alışverişi için yerel halk pazarlarını kullanabilir, pazarlarda sıkça rastlayacağınız yöreye özgü etnik aksesuarları tercih edebilirsiniz. Pakistan’a özgü el işlerine de bakmadan geçmeyin.

İslamabad Gece Hayatı

İslamabad gece hayatı konusunda sizi biraz üzebilir. Şehre gelen turistler için bazı eğlence merkezleri bulunsa da genel anlamda gece hayatı kültürü olmayan bir şehir.

Harita

İslamabad Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
15°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR