Houston - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Houston Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Houston
Amerika

Meksika körfezi kıyısına konumlandırılmış olan Houston, çok kültürlü kentlerden birisidir. İstanbul’la da kardeş şehir anlaşması vardır. Teksas eyaletinin başkenti olmasıyla birlikte en büyük dördüncü kentidir. Bir dönem en güvenli kentler arasında yer alırken, gelen bir göç dalgasıyla birlikte akşam 8-9’dan sonra pek güvenli olmamaktadır. Artan soygunlar nedeniyle güven özelliğini kaybetmiştir. Bir söylentiye göre Houston bataklığın üzerine kurulmuştur ve yavaşça batmaktadır. Amerika’nın en gelişen toplumlarından biri olan kentin adı dahi, petrol ve uzay anlamına gelmektedir. Şehir insanları genel olarak sıkıcı kişilerdir. Genel olarak etkinlikleri sosyal planlı aktiviteler ile kiliselerdir. Eğer Houston’da gezmek istiyorsanız, alışveriş merkezi Galleria önemli bir canlı mekândır. Houston’da nereler gezilmeli gelin hep birlikte tanıyalım.
 

Para Birimi: Dolar
Resmi Dil: İngilizce
Telefon Kodu: +1
Havaalanı Uzaklık: 1518 Km
İnternet Alan Adı: .us

Houston'da Gezilecek Yerler

Doğal Bilimler Müzesi
1909 yılında hizmete açılmış olan müze dört katlı bir tesisten oluşmaktadır. Burke Baker Planetarium, ile Wortham Dev Ekran Tiyatrosu da burada bulunmaktadır. Doğal Bilimler Müzesinde sabit ve geçici olarak çeşitli eserlerde sergilenmektedir. Amerika’nın en şöhretli müzelerinden birisidir. Müzede taş ve mineral koleksiyonları sergilenirken, 1980 yılında eklenen dinozor sergileri, jeolojik, biyolojik ve teknolojik sergiler kurumun yapısını oluşturmaktadır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Houston’da görülmesi gereken yerlerden birisidir.


Buffalo Soldiers National Museum
Amerika’da Afrika kökenli askerlerin mirasını korumayı amaç edinmiş ilk ve tek müzedir. Afro-Amerikan tarihinin en büyük koleksiyonuna sahip olan bir yerdir. 23 bin metrekarelik bir binada olan müze Caroline Caddesi üzerinde bulunuyor. Dönemle ilgili birçok konferansında yapıldığı müze, 10’uncu Süvari Birliği’nin 1867’deki kahramanlıklarına saygı göstermek adına kurulmuştur. Müze içerisinde savaş anılarından kalma parçalar, fotoğraflar, videolar, belgeler ve cesur erkek ile kadınların hatıraları gösterilmektedir. Pazar günleri kapalı olan müzeyi her gün ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş yetişkinlere 10 dolar, çocuklar, öğrenciler ve yaşlılara 5 dolardır. Houston’da görülmesi gereken yerlerdendir.


Space Center – Uzay Merkezi
Bob Rogers ve BRC Imagination Arts tarafından tasarlanmış olan merkez, 1992 yılında hizmete açılmıştır. Saturn V, Apollo 17, Mercury 9 ile Gemini 5 isimli uzay araçlarını burada ziyarete gelebilirsiniz. Teknoloji meraklılarının değişmeyen adreslerinden biri olacak olan Uzay Merkezi, görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.


Kemah Boardwalk
Altmış dönümlük bir arazi üzerine konumlandırılmış olan Kemah Boardwalk Parkı, ülkenin en değerli parklarından birisidir. Her yıl yüz binlerce turisti kendisine çekmektedir. 10’dan fazla restorana, oyun alanlarına, hediyelik eşya dükkânlarına ve otellere sahip olan park, dünyanın en meşhur yerlerindendir. Keyifli bir gün geçirmeyi düşünüyorsanız eğer, buraya mutlaka uğramalısınız. 

The Lone Star Flight Museum
Havacılık sektörünün özel müzelerinden olan The Lone Star Flight Museum, 2017 yılında hizmete açılmıştır. Eski uçakların yenilenerek ziyaretçilere açıldığı müze Ellington Havalimanı toprakları üzerindedir. Müze, Teksas havacılığının önemli örneklerini içinde barındırmaktadır. Birbirinden güzel birçok uçağı görebileceğiniz ve fotoğraf çektirip keyifli bir zaman geçirebileceğiniz bu müze içerisinde, anı olarak birçok hediyelik eşya alabileceğiniz bir de mağaza bulacaksınız. Şükran Günü ile Noel’de kapalı olan müze her gün ziyarete açıktır. Öğrenciler, çocuklar ve yaşlılar 8 dolar öderken, yetişkinler 10 dolar ödeyerek müzeyi ziyaret edebilirler.


Houston Hayvanat Bahçesi
1992 yılında kurulmuş olan Houston Hayvanat Bahçesi yılda ortalama iki milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Tropik bir coğrafyada konumlandırılmış olan hayvanat bahçesi, 6 binden fazla canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Gergedanlar, goriller, şempanzeler, kaplanlar, zürafalar, timsahlar ve birçok daha sürüngene ev sahipliği yapan yer, size adeta bir Afrika gezisi tadını yaşatacaktır. Hiçbir şekilde bir kâr gütmeyen kurum, nesli tükenmekte olan hayvanlara destek verirken, insanların bu konuda eğitilmesi içinde çeşitli seminerler vermektedir. Kurumun girişte almakta olduğu ücretler hayvanat bahçesinin bakımı ve hayvanların genel bakım ile tedavilerinde kullanılmaktadır. Haftanın her günü 09.00-18.00 saatlerinde ziyarete açık olan müzeye giriş çocuklar için 14 dolar, yetişkinler için 18 dolar, yaşlılar içinse 11,50 dolardır.


Art Car Museum – Araba Sanat Müzesi
1998 yılında hizmete açılmış olan müze, sıra dışı birçok arabaya ev sahipliği yapıyor. Garaj Mahal olarak anılan müze, ulusal ve uluslararası birçok sanatsal araca ev sahipliği yapıyor. Arabalara merakı olanların, aynı zamanda farklı araçları görmeyi amaçlayanların görmesi gereken Araba Sanat Müzesi, her yıl yüz binlerce turisti ağırlamaktadır. Houston’da görmeniz gereken yerler arasındadır.


Houston Doğa Bilimleri Müzesi
Amerika’nın en çok turist ağırlayan yerlerinden olan müze, içerisinde birçok sergi barındırmaktadır. İçerisinde yer alan Cokrell Butterfly Center sergisinde elliden fazla kelebek türünü içinde barındırmaktadır. Dünyanın en güzel ve en nadir kelebeklerini burada görme imkânını yakalayabilirsiniz. Moran Paleontology de ise dört yüz elliyi bulan dinozor fosilleri yer almaktadır. Haftanın her günü açık olan müzeyi ziyaret etmek isteyen yetişkinler 25 dolar öderken, öğrenciler, çocuklar ve yaşlılar 15 dolar ödemektedirler. Herkesin mutlaka görmesi gereken müzelerden biridir.


Amerikan Kovboy Müzesi
Amerikalıların, İspanyolların, siyahiler ve kadınların batılı mirasını korumaktadır. Müze gelen ziyaretçilere turlar yaptırarak genel tarih hakkında bilgiler vermektedir. Müzenin içerisinde tarihi anlatan rehberlerin yerel kıyafetlerle giyinik olduğunu görebilirsiniz. Her yıl Ekim ayında kovboy tarihi hakkında panayır kurulmaktadır. Panayırda çiftçiler ürünlerini satarlarken çeşitli barbekü partileri de yapılmaktadır. Kâr amacı gütmeyen ve yapılan bağışlar ile ayakta duran müze, western dönemini sizlere yaşatmaktadır. Haftanın her günü açık olan müze 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Yetişkinler 12 dolar, çocuklar ise 9 dolar ödeyerek müzeyi ziyaret edebilirler.


Buffalo Bayou
Houston’un kurulduğu bölgede yer alan 52 mil uzunluğunda usulca akan bir nehirdir burası. Açık hava etkinliklerinin sıkça yapıldığı özel bir bölge olan Buffalo Bayou, şehir kalabalığından kaçabileceğiniz harika adreslerden bir tanesidir. Doğa ile iç içe olduğundan dolayı spor ve yürüyüş yapabileceğiniz, hatta bir ağacın dibine uzanıp huzur bulacağınız mükemmel bir yerdir. İçerisinde köpek parkının ve kaykay gösterilerinin de olduğu bu doğa harikası yeri görmeden şehirden ayrılmayın!
 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

1 Ocak Yeni Yıl
15 Ocak Martin Luther King Günü
19 Şubat Başkan’ın Günü
2 Mart Teksas Bağımsızlık Günü
28 Mayıs Anma Günü
19 Haziran Kurtuluş Günü
4 Temmuz Bağımsızlık Günü
27 Ağustos Lyndon Baines Johnnson Günü
3 Eylül İşçi Günü
12 Ekim Kristof Kolomb Günü
12 Kasım Gaziler Günü
22 Kasım Şükran Günü
25 Aralık Noel
4 Kasım Halkların Birliği Bayramı
 

Alışveriş

Her türlü imkâna sahip olan Houston alışveriş anlamında da sınırsız seçenekler sunmaktadır. Antika ürünlerden başlayıp son moda olan ne varsa elinizin altında bulabileceksiniz. Elektronik aletler, çantalar, parfümler bulabileceğiniz ve pazarlıkta yapabileceğiniz bir yer olan Harwin Drive tam size göre bir yerdir. Takıların ve hediyelik eşya dükkânlarının da bir hayli yoğun olduğu Harwin Drive’den eliniz boş ayrılmayacaksınız. Modaya ve giyime düşkünlerin durağı Asher Gallery olurken, el işi ürünlerin olduğu ve zanaatkârların el işçiliklerini görebileceğiniz yer ise; Houston Center ile Contemporary Craft önerilerim arasındadır.  Houston’da şu alışveriş merkezlerini vaktiniz varsa gezebilirsiniz; The Galleria, Memorial City Mall, Hong Kong City Mall, Rice Village Shops, The Olympic Center ile The Plaza’dır.
 

Ulaşım

Houston’da gelişmiş bir ulaşım sistemi bulunmaktadır. Burada insanlar tarafından tercih edilen ulaşımlar raylı sistemler, otobüsler ve bisikletlerdir. Şehir içinde birbiriyle bağlantılı üç ana hat bulunmaktadır. Bu hat sistemi ile kentin birçok noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Metroların bilet fiyatı 1,25 dolardır ama günlük bilet almak isterseniz sadece 3 dolar ödemeniz yeterlidir. 
Houston’un 1211 adet geniş bir otobüs ulaşım sistemi vardır. Tek sefer fiyatları 1,25 dolar iken, uzun mesafeli yolculuklarda bu rakam 2 ila 4 dolar arasında olabilmektedir. Oldu ki taksi ile seyahat etmek istediniz, sadece 6 dolar ödeyerek şehir içinde dilediğiniz yere gidebilirsiniz. 
Şehrin bir diğer ulaşım araçları bisikletlerdir. Toplamda 43 istasyonda 335’i geçen bisiklete sahip olan kentte, yarım saati 3 dolara bisiklet kiralayabilirken, aylığı 9 dolara günde 1 saatlik kullanım hakkı da alabiliyorsunuz.
 

Gece Hayatı

Her yönüyle canlı olan Houston’un gece hayatı da bir hayli hareketlidir. Gece kulüplerinden, canlı müzik barlarına kadar her türlü eğlence anlayışına sahiptirler. Dans edip enerjinizi atmak isterseniz eğer; Downtown, Midtown, Rice Village, Montrose en çok tercih edilen yerlerden bazılarıdır. Enerjinin hiç bitmediği bir yer arıyorsanız Green Caddesindeki House of Blues ile Pete’s Dueling Piano Bar uygun olan mekânlardır. Washington Avenue lezzetli kokteyller yapan yerlerden biriyken, yerli müzik tercihiniz olursa Teksaslı sanatçıların sahne aldığı Anderson Fair önerilerimiz arasındadır. Houston’un gece hayatını tam anlamıyla yaşamadan dönüş biletinizi sakın almayın. İyi eğlenceler.

Harita

Houston Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
26°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR