Gümüşhane - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Gümüşhane Uçak Bileti

{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Gümüşhane
Türkiye

Gümüşhane, adından da anlaşılacağı gibi gümüş madeninin zenginliğiyle ünlenmiş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Kaleleri, antik kentleri ve etkileyici tarihi, ayrıca Karaca mağarası, orman ve göllerinden oluşan özgün doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Gümüşhane, gezip görmeye değer nitelikte bir şehir. Gerçekten gezip görecek yer oldukça fazla. Bilet Sepeti olarak Gümüşhane rehberini sizin için özenle hazırladık. Rehberi, tarihi yerler ve doğal güzellikler olarak ikiye ayırdık. Uçak bileti veya otobüs biletiniz hazır olsun ve yazımızı takip edin, birlikte gezelim!

 

Para Birimi: Türk Lirası
Resmi Dil: Türkçe
Telefon Kodu: +90
Havaalanı Uzaklık: 88 KM
İnternet Alan Adı: .tr

Gümüşhane'de Gezilecek Yerler

Satala Antik Kenti: Sadak Köyü sınırları içindeki antik kent, şehir merkezine yaklaşık 100km uzaklıkta.  Roma İmparatorluğu’nun Fırat Nehri’ni korumak için bulunan doğudaki en büyük karargahı konumundaydı ve o dönemde büyük önem taşıyordu. Satala; Asur, Makedonya, Roma ve Bizans’ın eline geçmiş ve bölgeye hala izleri görülebilen büyük eserler yapmışlar. 15. yüzyılda Satalaya su taşımak için kırk yedi gözlü su kemeri yapılmış ama günümüzde bunların sadece ikisi ayakta. Bölgede hala geniş çaplı bir arkeolojik çalışma yapılmadığını ve günyüzüne çıkmayı bekleyen birçok eser olduğunun tahmin edildiğini de belirtelim.

Krom Şehri: 2010’da arkeolojik sit alanı olarak kabul edilen şehir, şehir merkezinin yaklaşık 35km kuzeyinde bulunuyor. Bölge, maden kaynakları bakımından oldukça zengindir ve tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 15 adet kilise ve şapel, surların bir kısmı ve bir tane kemer köprü, günümüzde hala görülebilir durumda. Bölgede Rumlardan kalma taş evler ve bir adet tarihi değirmen de keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

Canca Kalesi: 6. Yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen kale, 1530 metre yükseklinde bir tepeye inşa edilmiş. Görenleri o zamanlar nasıl yapılmış diye hayrete düşüren kale, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde  ve 6. yüzyılda yaşamış tarihçi Prokopius’un Yapılar isimli eserinde de geçmektedir.

Sarıçiçek Köy Odaları: 1870’lerde yaptırılan odalar, Türk Mimarisi’nin erken dönem örneklerinden. Odalardaki işlemelerde bulunan zengin motifler görülmeye değer. Oda içindeki dekorlar ve ahşap işlemeler birbirlerine monte edilirken çivi kullanılmamış. Yapı, merkezden 38km uzaklıkta Sarıçiçek Köyü’nde bulunuyor.

Santa Harabeleri:  Rumlar tarafından 17. yüzyılda kurulmuş ve önemli bir ticaret merkezi olmuş; dini, ticari ve kültürel açıdan önemli bir bölge haline gelmiştir. Bölge yedi mahalle ve 300’den fazla evden oluşuyor. Her mahallede birçok taş ev, tarihi kilise ve çeşmeler görmek mümkün.

Kov (Esenyurt) Kalesi: 14. Yüzyılda Bizans döneminde yaptırıldığı tahmin edilen kale, Selçuklular tarafından da kullanılmış. 130 metre yükseklikteki bir kayanın üzerine inşa edilen kalenin en yüksek noktası ise 1760 metre. Kov Kalesi 2007 yılında restore edildi. Mekanda mutfak ve sarnıç gibi mekanlar hala görülebiliyor.
 

Doğal Güzellikler:

Karaca Mağarası: Yaklaşık 1550 rakımı olan Mağara, şehir merkezinden 18km uzaklıkta. 1500 metrekarelik iç alanıyla ve 18 metrelik tavan yüksekliğiyle gerçekten büyüleyici bir mağara. Mağara’nın oldukça özgün bir havası ve iç şekilleri var. Karaca Mağarası, geçmişte ağırladığı ziyaretçilerinden ve onlardan kalan izlerden dolayı hem doğal hem de tarihi bir yer konumunda. Mağaraya uğradığınızda, şehre geldiğinize ve otobüs bileti veya uçak bileti aldığınıza değdiğini hissedeceksiniz.

Zigana Turizm Merkezi: Kış aylarında kış sporları ve kayak severlerin uğrak noktası olan Zigana, yazın da güzel bir yürüyüş parkuruna dönüşüyor. Şehir merkezinden yaklaşık 45km uzaklıktaki Torul ilçesinde yer alır. Bölgedeki 800 metre uzunluğunda teleski hattı ve 200 metre uzunluğunda baby lift hattı kayakçıları bekliyor.

Tomara Şelalesi: 40 farklı noktadan biriken şelale suyu, 25 metre yüksekten akar. Etkileyici doğası ve yürüyüş parkurlarıyla da gidenlere huzur veren bölge şehir merkezinden oldukça uzakta, 130km ilerideki Seydibaba Köyü’nde yer alıyor.

Örümcek Ormanları: Avrupa’nın en büyük köknar ağaçlarının (61,5m) ve Türkiye’nin en büyük ladin ağaçlarının (57,6m) bulunduğu orman, doğa severler için benzersiz bir alan. Oldukça sık bir bitkisi olduğundan Örümcek Ormanları adını almış bu müthiş doğa harikasında şelaleler de bulunuyor.

Limni Gölü: Piknik ve kamp için harika bir alan olan Limni Gölü, A tipi mesire yeri olarak hizmet veriyor. Çok güzel ve huzurlu bir doğası olan göl çevresinde sosyal tesisler de mevcut. Bölgede sarıçam ve ladin ağaçları yoğunlukta ve eğer şanslıysanız karaca veya ceylan gibi hayvanlar da görebilirsiniz.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı: 18 krater gölünden oluşan tabiat parkı, iki farklı jeolojik zamanın volkanik faaliyetlerin izlerini taşıyor. Doğu Karadeniz’deki önemli yürüyüş yerlerinden biridir. Park; harika doğası, özgün bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor.

Gümüşhane rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz

Harita

Gümüşhane Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
-4°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR