Darüsselam - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Darüsselam Uçak Bileti

{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Darüsselam
Tanzanya

Darüsselam kelime olarak barışın şehri anlamına gelir. Tanzanya şehirlerinden biri olan Darüsselam, Hint Okyanusu’nun batı kıyılarında kurulmuştur. Bu şehir, Tanzanya’nın en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır.

Dodoma şehri başkent olsa da, hâlâ  kültürel olarak Darüsselam başkent olarak görülmektedir. Tanzanya’nın en büyük limanına sahiptir. Doğal gaz ve ihracat nedeniyle ticari açıdan gelişmiş bir şehir.

Para Birimi: Tanzanya Şilini
Resmi Dil: Svahili
Telefon Kodu: +255
Havaalanı Uzaklık: 12.5 Km
İnternet Alan Adı: .tz

Darüsselam Gezilecek Yerler

Village Museum

Açıkhava etnografi müzesidir. Müze, şehir merkezinden uzakta Mwenge ve Bagomoyo  Caddeleri arasında yer alır. Müzeye gelmek için dala dala minibüslerinden Mwenge yazılı olana binip New Posta durağında inebilirsiniz. 45 dakika sonra müzeye ulaşmış olursunuz.

Ziyaret saatleri sabah 09:30 – ile akşam 18:00 arasındadır. Müzede birbirinden farklı Tanzanya yerel kabilelerine ait 16 evde, eşyalar ve kültürlerine ait öğeler sergilenmektedir. Geleneksel yaşam motifleri, el sanatları bulunmaktadır. Ayrıca evlerde çanak çömlek ve dokumacılık ile ilgili izlere de rastlamak mümkündür.

Tanzanya’nın geleneksel yapısını en iyi görebileceğiniz müzelerden biridir.

Kariakoo Market

Kariakoo açık halk pazarlarının olduğu yerdir. Yöresel kıyafet ve yiyecekleri görebileceğiniz Darüsselam’ı  daha iyi tanımanıza neden olacak birçok unsuru bir arada sunar. Hafta içi ve hafta sonu öğleden sonra ve akşamları aşırı kalabalık oluyor. Bu nedenle sabah saatlerinde gitmeyi tercih ederseniz çok daha iyi olur. Aksi halde ezilme tehlikesi geçirebilir ve hırsızlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Mount Kilimanjaro

Kilimanjaro, Tanzanya’nın kuzeydoğusunda Kenya sınırında Tanzania National Park içerisinde yer alıyor.

UNESCO tarafından dünya mirası listesine girmiş, sönmüş bir volkanik dağdır.  Dağın eteklerinde yaşayan yerel Masai kabilesi bu dağı,  Tanrı’nın evi olarak tanımlamaktadır.

Kilimanjaro, trekking için oldukça popüler. Buraya çok sayıda tur düzenlenmektedir. Trekking yapmayı seviyor iseniz mutlaka gidip görün. Ama sakın dağa tek başınıza tırmanmaya kalkmayın çünkü yasak.

Güvenilir firmalardan biri olan Ultimate Kilimanjaro firmasının rehberleri eşliğinde Kilimanjaro tırmanışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Rehberlik ücreti 2650$  ile 3500$ arasında  değişiyor. Yolculuk süresi de 6 ile 9 gün arasında farklılık gösteriyor. Gündüz ve gece sıcaklık farkı oldukça yüksek. Bu nedenle bazı yürüyüş parkurları oldukça zorlu geçiyor bilginiz olsun.

National Museum of Dar Es Salaam

Meşhur Botanik Bahçesi’nin karşısında ve Balık Pazarı’nın yanında yer alır. Tam yerini söylemek gerekirse Shabban Robert Caddesi üzerindedir. Buraya, yürüyerek varabilirsiniz.  Önce haritadan Stesheni otobüs durağının olduğu yere bakın, ilerisindeki Posta durağından aşağıya inerek 15 dakika gibi kısa bir sürede varabilirsiniz.

Giriş ücreti 6 bin şilin. Ama öğrenciyseniz öğrenci kartınızı göstererek 2600 şilin ödeyebilirsiniz.

Evrimsel ve antopolojik açıdan önemli olan Fındıkkıran Adam adı verilen canlı iskeleti burada görebilirsiniz. Müzenin diğer çekici yeri ise Kilwa topluluğunun tarihine yer veren bölümdür. Ayrıca müzede antik Çin medeniyetinden kalma çanak çömlekleri bile görebilirsiniz.

Botanik Bahçe

Tanzanya’nın egzotik bitki çeşitlerini ve türü tehlikede olan bitkileri gözler önüne sermek amacıyla oluşturulmuş bir bahçedir.

Birbirinden güzel palmiye çeşitleri, yalancı sangu palmiyesi, Jakaranda mor palmiye ağaçları ile görsel şölen sunan bitkilerden oluşur. Fotoğraf çekmek ve egzotik bitkileri incelemek için mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Buraya Ardhi otobüs durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz. Giriş ücretsizdir. Gece hariç günün her saati ziyaret edebilirsiniz.

Coco Beach

Hint Okyanusu’nun en güzel noktalarından birinde yer alıyor. İncecik beyaz kumların, uçsuz bucaksız masmavi sular ile buluştuğu muhteşem bir denize sahip. Sörf yapanların uğrak noktası. Burada denize girip güneşlenmenin keyfini çıkarın. Sahilin adının nereden geldiğini merak ediyorsanız kafanızı çevirip çevrenize bakmanız yeterli olur. Çünkü sahilde çokça yer alan coconatları görebilirsiniz.

Zanzibar

Darüsselam’a gitmişken Zanzibar’a gitmemek olmaz. Feribot ile 3 saat süren yolculuk sonucu muhteşem sahiliyle Zanzibar sizi karşılıyor. Her gün sürekli olarak seferler düzenlenmektedir.

Zanzibar, turizm yönüyle ön plana çıksa da baharat ve palmiye endüstrisinde de oldukça iyi. Beyaz kumsallarında okyanusun keyfini çıkarmadan Zanzibar’a gittim demeyin.  Baharat çiftliklerine gidebilir ve diğer sahillerin de tadını çıkartabilirsiniz.

Burada belki de hayatınızda ilk defa göreceğiniz gelgit olayını görebilirsiniz. 12 saatte bir yaşanan gelgit ile suların çekildiği ana şahit olabilirsiniz.

Dalış için MEMBA’ya mutlaka gidin. Bot ile yaklaşık 40 dakika süren yolculuğun sonunda kumu ve denizi ile hayran bırakan muhteşem yerlerden biri. Ayrıca rengarenk balıkların çeşitliliği ise sizi büyülemeye hazır.

Vahşi doğayı daha yakından görmek istiyorsanız turlara katılıp Zanzibar Leoparı,  Zanzibar Kırmızı Kolobus Maymununu görebilirsiniz.

Victoria Gölü

Kenya, Uganda ve Tanzanya toprakları içerisinde yer alır. Dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Bu göl, Nil nehrinin başlıca su kaynağını oluşturmaktadır.  Muhteşem doğal bir güzelliğe sahip olan bu gölü görmeye mutlaka gidin.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

  • 9 Aralık: Bağımsızlık Günü
  • 12 Ocak: Devrim Günü
  • 1 Mayıs: Nyere Günü
  • 8 Ağustos: Çiftçiler Günü

Darüssalem'de Şehir İçi Ulaşım

Darüsselam, Tanzanya’nın en büyük şehri olduğu için trafik sıkıntısı çekiliyor.  Toplu taşıma olarak daha çok dala dala denilen minibüsler kullanılıyor ve sizi şehrin birçok noktasına götürüyor.

Dala dala minibüsleri

Havaalanından şehir merkezine gitmek için de,  şehir merkezinde, bir yerden bir yere gitmek için de en çok kullanacağınız araç. Minibüse binmeden önce üzerinde yazan durak isimlerine bakıp öyle binin. Dala dala ücreti 400 Tanzanya Şilini’dir. Dala dalalar yerine bjaji denilen 3 tekerlekli motosikletleri de tercih edebilirsiniz. Bunların ücreti; 5 ila 15 bin Tanzanya Şiilini olarak farklılık göstermektedir.

Şehrin en zorlu tarafı toplu ulaşım araçlarının kalabalık ve konforsuz olması gibi görünüyor. Tatilinizi planlamadan önce bunu göz önünde bulundurursanız hayal kırıklığına uğramazsınız. Böylece tatilden keyif alabilirsiniz.

Taksi

Darüsselam’da en konforlu ulaşım seçeneği olduğu için fiyatları daha pahalı. Bu nedenle taksiye binmeden önce pazarlık ederseniz çok iyi olur. Böylece sonra mağdur olmazsınız.

Denizyolu

Tanzanya’nın en meşhur adası Zanzibar’a her gün feribot seferleri düzenlenmektedir. Feribot ile bu mesafe 3 saat sürmektedir.

Demiryolu

Tanzanya’da 2 ana demir yolu hattı bulunmasına rağmen kimse yavaşlığından dolayı kullanmayı tercih etmemektedir. Otobüs ve uçakla çok daha kısa süren yolculuklar tren ile 48 saat sürmektedir.  O kadar yavaş ki trenin penceresini açıp yerel halktan bir şeyler satın alabilirsiniz. Bu söylediklerimiz size çok tuhaf geliyor olabilir ama yine de deneyimlemek isterseniz Victoria Gölü’ne gitmek için kullanabilirsiniz.

Darüssalem Mutfağı

Darüssalem mutfak açısından zengin bir ülkedir, istediğiniz yiyeceği bulabilirsiniz. Zanaki Caddesi turistlerin ilgi odağındadır. Burada yöresel yemekler bulunur. Dileğinize göre; Independence veya Samora caddelerindeki restoranları da seçebilirsiniz.

Darrüssalem'de Alışveriş

Yerel kıyafetler ve ürünler için en iyi seçenek açık pazarlar. Karikaoo Market’te baharat çeşitleri, hediyelik eşyalar, elektronik aletler bulabilirsiniz.

Msasini bölgesinde ise el yapımı ürünleri çokça görebilirsiniz. Mywenge Carver’s Market’ten el oymasından yapılan muhteşem eserleri görebilir, zanaatkârları işlerini yaparken izleyebilirsiniz. Mywenge’ye gelmek için New Posta tabelası asılı olan dala dala minibüslerine binip son durakta inmeniz yeterli.

Alışveriş merkezi olarak gezmek isterseniz Mlimani ve Home Alışveriş Merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Home’dan havlu, nevresim takımı gibi ev tekstiline yönelik hediyeler alabilirsiniz.

Alışveriş ile ilgili küçük bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Özellikle yerel halktan bir şeyler alırken pazarlık yapabileceğinizi unutmayın.

Darüssalem'de Gece Hayatı

Darüsselam’daki gece hayatı, yerli halk ve turistler için pek çok alternatif sunmaktadır.  Sizlere burada en çok ziyaret edilen yerlerin birkaçından bahsetmek istiyoruz.

Tanzanya halkı ile bir gece geçirmek istiyorsanız, gitmeniz gereken birkaç yer var.

Royal Chloe Sosyal Kulübü, nadiren doğru adıyla anılır. Daha çok The Corner Bar, The International School ve  Bengas‘ Place diye bilinir. Chole Yolu üzerindeki Masaki bölgesinde yer alır ve mükemmel yerel Mishikaki (kebap) ve Kuku ya Kinyege (Yerel Tavuk) ile ünlüdür. Taksi veya bajaj ile gidecekseniz sürücüye Chole yolundaki The Corner Bar’a,   gitmek istediğinizi söyleyin.

En popüler Tanzanya barlarından biri Billycaners’dir. Sessiz bir cadde üzerinde bulunan bu küçük kulübün enerjisine hayran kalacaksınız. Canlı müziği ve harika şovlarıyla oldukça eğlenceli bir yer. Darüsselam'da yaşayan birçok genç buraya sık sık gider. Ayrıca, reggae müziği ile ilgilenenler için Maisha Club gençler için popüler bir yer.

Harita

Darüsselam Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
-4°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR