Dallas - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Dallas Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Dallas
Amerika

Bir milyondan fazla nüfusa sahip olan Dallas petrol, pamuk ve sanayi oluşumlarıyla önemli bir konumdadır. Amerika Birleşik Devletlerinin en yoğun dördüncü şehridir. Amerikalılar genel olarak Dallas’a “Big-D” demektedirler. Yıllarca Dallas’ı dizilerden ve kovboy filmlerinden hatırlıyoruz. Ama bu renkli ve canlı şehri gördükten sonra aklınızdaki o eski resimler tam anlamıyla silinip gidecektir. Dallas’ta nereler gezilmeli gelin hep birlikte tanıyalım.
 

Para Birimi: Dolar
Resmi Dil: İngilizce
Telefon Kodu: +1
Havaalanı Uzaklık: 385 KM
İnternet Alan Adı: .us

Dallas'da Gezilecek Yerler

John F. Kennedy Müzesi
Dallas şehrini birçok kişinin hafızasına kazıyan olay, Kennedy suikastının yaşanmış olduğu yer olmasıdır. Başkanın suikasta uğradığı yer şuan müze olarak hizmet vermektedir. Müzenin içerisinde kırk binden fazla fotoğraf, video ve röportaj sergilenmektedir. Haftanın yedi günü açık olan müzeye giriş ücreti 16 dolardır.


Piooner Plaza Parkı
Dallas şehir merkezinde yer alan park, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Yemyeşil ortamı, minik şelaleleri ile halka açık olan en büyük parklardan birisidir. Özellikle parkın içerisinde yer alan koşan sığır heykelleri oldukça ilgi çekmektedir.


Southfork Ranch
Seksenli ve doksanlı yıllarda Türkiye dâhil olmak üzere birçok ülkeyi kasıp kavuran Dallas dizisi burada çekilmiştir. Turistlerin gözde yerlerinden olan Southfork Ranch, bugün bile popülerliğini korumaktadır. 


Forth-Worth Stockyard
Dallas’ta görülmesi gereken yerlerden olan Stockyard, turistlerin gözde yerlerindendir. Şehir merkezine yarım saatlik mesafede olan Forth-Worth Stockyard, Dallas şehrinin o meşhur kovboy ruhunu hâlâ yaşatan yerdir. Dilerseniz kovboy kıyafetiyle dolaşabilir, barlarında keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Dallas’ta görülmesi gereken yerlerdendir.

 
Reunion Tower
Dallas’ın 171 metre yüksekliğindeki kulesi şehrin önemli yapılarından birisidir. Kulenin tepesinden tüm Dallas’ı ayaklarınızın altında görebilirsiniz. Kulede yer alan lüks restoranda güzel bir akşam yemeği yiyerek harika manzaranın tadını çıkarabilir, birbirinden güzel fotoğraflarla anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Noel zamanı hariç her gün hizmet veren kuleye giriş yetişkinler için 16 dolar, öğrenciler içinse 8 dolardır. Mutlaka görülmesi gereken güzel yerler arasındadır.


Dallas Sanat Müzesi
Downtown bölgesinde bulunan müze yirmi dört binden fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Antik Yunan döneminden modern sanata kadar eserleri bünyesinde barındıran müze, Mısır ve Roma eserleriyle de oldukça ilgi görmektedir. Elli bini geçen sanat kitapları kütüphanesi de görülmeye değerdir. Özel sergilerinde yer aldığı Dallas Sanat Müzesi Pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Özel sergilerin dışında müzeye giriş ücretsizdir.


Dallas Hayvanat Bahçesi
Eyaletin en büyük hayvanat bahçesi olan Dallas Hayvanat Bahçesi, içerisinde iki binden fazla egzotik canlıya ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezine 4 kilometre mesafede yer alan hayvanat bahçesinde hayvanlarla keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Hayvanları besleyebilir, atlarla gezinti yapabilirsiniz. Sabah 9’dan akşam 4’e kadar açık olan hayvanat bahçesine giriş ücreti yetişkinlere 15 dolar, öğrencilere 10 dolardır. Görmeniz gereken özel yerlerdendir.


Dallas World Aquarium
1924 yılında inşa edilmiş olan binaya konumlandırılan akvaryum 1992 yılında hizmete açılmıştır. Amerika ile Avrupa’nın birçok noktasında yer alan akvaryumlarla birebir aynıdır. Akvaryumun birinci katında deniz canlıları ile akvaryumlar sergilenirken, ikinci katında yağmur ormanları konsepti ile çeşitli canlıların yer aldığı botanik bahçe bulunmaktadır.

 
Dallas Botanik Bahçesi
Dünya üzerinde yer alan birçok botanik bahçenin bir benzeri burada da vardır ama her bahçenin de kendine has özellikleri vardır ve burası da görülmesi gereken botanik bahçelerinden bir tanesidir. Her yıl sonbahar döneminde Bal Kabağı Festivali yapılmaktadır. Bu festivalde toplanan 75 bin kabaktan bal kabağı köyü hazırlanmaktadır. 267 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Dallas Botanik Bahçesi, haftanın her günü ziyarete açıktır. Bahçeye giriş ücreti 15 dolardır.
 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller
1 Ocak Yeni Yıl
4 Temmuz Bağımsızlık Günü
25 Aralık Noel
Anma Günü Mart Ayının Son Pazartesi
Şükran Günü Kasımın Dördüncü Perşembesi
 

Alışveriş

Hem kapalı hem de açık alanlarında birçok alışveriş merkezi olan Dallas, size fazlasıyla alternatif sunacaktır. Özellikle West Village şehrin en gözde alışveriş merkezlerindendir. Bu alışveriş merkezinde Banana Republic ile Ann Taylor gibi ünlü markalara ulaşabilirsiniz. Diğer bir tercihiniz 1931 yılında hizmete açılmış olan Highland Village Park olacaktır. Açık Pazar kültürünü yansıtan alışveriş merkezinde; Hermes, Jimmy Choo, Chanel gibi dünyaca ünlü markalar bulunmaktadır. 150 bin metrekare büyüklüğünde olan Grapevine Mill’s ise her kesime hitap eden 200 kadar mağaza ve birçok restoran ile kafe yer almaktadır. Hem gezilip hem de alışveriş yapacağınız bir yer olan Grapevine’de, çocuklarınız için Legoland, Sea Life Akvaryumu yer almaktadır.
 

Ulaşım

Dallas büyük bir şehir olmasına rağmen ulaşım anlamında sorun yaşatmayan nadir şehirlerden birisidir. Şehrin birçok noktasına otobüs ve trenler ile kolaylıkla ve rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. 


Otobüs:
Dallas’taki otobüslerinin ve trenlerinin genel adı olan Dart, şehrin her noktasına hizmet vermektedir. Bilet ücretlerini saatlik, günlük veya haftalık olarak alabilirsiniz.
İki Saatlik Bilet ( 2.50 $ ) İki saat sınırsız kullanım
Bir Günlük Bilet ( 5.00 $ ) Aynı gün sınırsız kullanım
7 Günlük Bilet ( 25 $ ) 

İki saatlik veya bir günlük biletleri otobüsten de satın alabilirken, haftalık bileti Akard İstasyonlarından ve Dart Store’lerden temin edebiliyorsunuz. Önemli bir konu; saatlik ve günlük biletinizi otobüsten temin ederken tam para vermeniz gerekiyor yoksa para üzeri alamazsınız. 


Tren:
DART trenlerinin dört ana hattı vardır. Biletleme yöntemi otobüslerde olduğu gibi trenlerde de aynıdır. Biletlerinizi tüm tren istasyonlarındaki makinalardan doldurabilir veya Akard İstasyonlarından ve Dart Store’lerden temin edebilirsiniz. Trenler sabah 05.00’dan gece yarısına kadar hizmet vermektedir. 
İki Saatlik Bilet ( 2.50 $ ) İki saat sınırsız kullanım
Bir Günlük Bilet ( 5.00 $ ) Aynı gün sınırsız kullanım
7 Günlük Bilet ( 25 $ ) 

Ücretsiz D-Link Hattı


Downtown Dallas bölgesi ile tarihi Oak Cliff semtini hiçbir ücret ödemeden bu hat ile ücretsiz olarak dolaşabilirsiniz. Dallas’ın en turistik yerleri olan Victory Parkı ile Bishop Art Discrit bölgelerinden de geçen D-Link sayesinde bu bölgeleri de görme imkânına sahip olabileceksiniz. D-Link Pazar günleri hariç her gün saat 11.00 ile 23.30 arasında hizmet vermektedir. 
Taksi:
Taksilerin genel olarak açılış fiyatları 2.50 dolardır ve kilometre başına 1,80 dolar olarak artmaktadır. 
 

Gece Hayatı

Dallas’ta güneş battığı zaman hemen evlere çekilelim diyen bir kültür yok. Şehir halkı mesailerin bitmesiyle eğlence mekânlarına akın ediyor. Burada eğlence anlamında tam anlamıyla birçok sınırsız seçenek bulabileceksiniz. Yüzden fazla bira seçeneği olan mekânlardan birisi Old Monk ile Libertine Bar’dır. Farklı lezzetleri sevenler varsa eğer bu iki yeri tercih edebilirler. Canlı müzik sevenler içinse Deep Ellum ile Greenville Caddesi üzerindeki mekânları sırasıyla keşfedebilirsiniz. Önemli bir uyarı yapmakta fayda var; eğer dışarıdan bir içki alıp içmek istiyorsanız Dallas kanunları saat 21.00’dan sonra içki satışı yasaktır. Önerebileceğim bazı mekânlar şöyledir;
Lizard Lounge
Deep Ellum
Library Bar
Old Monk

Harita

Dallas Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
23°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR