Chicago - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Chicago Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Chicago
Amerika

Chicago, Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık üçüncü şehridir. Her geçen gün bu sayı yavaşça artmaktadır. Lakabı Rüzgârlı Şehir olan şehrin meşhur olduğu bir diğer yönü ise Caz müzikleri. Filmlerden birçok sahnesine aşina olduğunuz şehir, aynı zamanda sanat, kültür, politika ve finans şehri olarak da anılabilir. Her ne kadar gökdelenleriyle ünlü olsa da birçok şehre göre düzenli mimarisi ile göz yormayan bir yapıya sahiptir. Şehrin adıyla ilgili ilginçte bir hikâyesi var. Adının kökü Kızılderili dilinde güçlü anlamına gelen Chicagau’dan almaktadır. Buranın asıl sahibi yerliler olmasına rağmen Avrupalı Misyonerlerin satın almasıyla birlikte bugünkü günlerine gelmiştir. Chicago’da nereleri gezmeliyiz gelin hep birlikte öğrenelim.
 

Para Birimi: Dolar
Resmi Dil: İngilizce
Telefon Kodu: +1
Havaalanı Uzaklık: 27
İnternet Alan Adı: .us

Chicago'da Gezilecek Yerler

Sears Tower
Amerika’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük yapısıdır. 440 metre yükseklikten ve 110 kattan oluşan devasa yapı Chicago’nun sembolü konumundadır. Çatısında 360 derece harika bir manzara seyretmek istiyorsanız biletinizi erken almanızda fayda vardır. Çünkü kuyruk beklemeyi sevmeyen biriyseniz eğer vazgeçme olasılığınız yüksektir. Bu devasa yapıyı ziyaret için yetişkinlerin 17,50 dolar, çocukların ise 11 dolar ücret ödemesi gerekmektedir. Yüz elli milyon dolar harcanarak inşa edilen yapı, görülmesi gereken yerler arasındadır.
Grant Park
319 dönümlük bir alana kurulmuş olan Grant Park, gökdelenlerin arasında yeşil bir zümrüt gibi ışıldıyor. 1847 yılında bölge parkı olarak seçilmiştir. Konumu ve mimari yapısıyla keyifle yürüyüş yapabileceğiniz, arkadaşlarınız sohbet edebileceğiniz, sadece öyle durup ayaküstü hayal kurabileceğiniz özel parklardan birisidir. Parkın dört önemli bölümü bulunmaktadır; Milenyum Park, Buckingham Çeşmesi, Chicago Sanat Enstitüsü ve Müze Kampüsü’dür. Michigan Gölünün hemen yanında yer alan parkta, performans alanları, sanat eserleri, spor ve liman tesislerini de içine almaktadır. Chicago’da görülmesi gereken yerler arasındadır.
Chicago Water Tower
1869 yılında su çekmek amacıyla yapılmış olan kule 42 metre yüksekliğindedir. Kireçtaşından yapılmış olan kule, yaşamış olduğu yangından sonra önemini arttırmıştır. Yangından sonra koruma altına alınmış ve Turizm Sanat Galerisi olarak hizmet vermeye başlamıştır. İçerisinde yerel fotoğraf sanatçılarının fotoğrafları sergilenmektedir. 
Navy Pear
Michigan Gölü kıyısında yer alan Navy Pear harika bir eğlence mekânıdır. Geçmiş yıllarda dünyanın en büyük iskelesi olma özelliği taşıyan yer, şimdilerde birçok yeme-içme restoranına, konser sahnelerine ve sergi salonlarına ev sahipliği yapmaktadır. 45 metre yüksekliğinde olan dönme dolap, dünyanın ilk dönme dolabı olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda on sekiz kişilik seyir balonu, IMAX Tiyatrosu, Vitray Windows Smith Müzesi ve 525 kişilik Chicago Shakespeare Tiyatrosu yer almaktadır. Keyifli bir tekne turu da size hoş vakitler geçirtecektir. Bu tur için yetişkinler 26 Dolar, 12 yaş altı çocuklar 7 Dolar, 12-17 yaş arasındakiler ise 14 Dolar ödeme yapmaktadır.
Bilim ve Endüstri Müzesi
Şehrin en ünlü müzesi olan Bilim ve Endüstri Müzesi, her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Müzenin ziyaretçi sayısı arttığından, oluşan yoğunluğu azaltması amacıyla piramide benzer bir sistem oluşturmuşlardır. Müze içerisinde iki binden fazla obje ile mekanizma 75 salonda sergilenmektedir. Müzenin içinde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken, kömür madeni, beş metrelik insan kalbi ve ikinci dünya savaşından kalma Alman denizaltısıdır. Kömür madeninin içinde tam bir maden işçisi gibi hissedebilmeniz için gereken her şey temin edilmiştir. İkinci dünya savaşında ele geçirilmiş olan Alman denizaltısı U-505 parçalanmadan ele geçirilen tek denizaltı olma özelliğini taşıyor. Harika bir gün geçirmek istiyorsanız eğer mutlaka gezip görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor bu müze. Her gün ziyarete açık olan müze yetişkinler için 18 Dolar, öğrenciler içinde 11 Dolardır.
Chicago Sanat Müzesi
1879 yılında kurulmuş olan sanat müzesi, 1893 yılına gelindiğinde bugünkü binasına taşınmıştır. Renzo Piano’nun 2009 yılında tasarladığı Modern Kanadının açılmasıyla dünyanın en büyük müzeleri arasına girmiştir. Müzenin üçüncü katında sergilenen heykellerin yanı sıra, terastan seyredeceğiniz manzara da bir harikadır. Asya, Afrika, Yunan ve Bizans dönemine ait olan eserlerin ilgi çektiği müzede, modern sanat bölümü de görülmeye değer bölümler arasındadır. Müzenin Avrupa bölümünde bulunan eşyalar ise Orta Çağ’dan günümüze kadar gelmiştir. Dünyanın önemli ressamları arasında olan Claude Monet’in 30’dan fazla eseri burada sergilenmektedir. Müzede dikkatleri üzerinde toplayan diğer bir bölüm Amerikalı bir sanatçı olan Narcissa Thorne’ye ayrılmış durumundadır. 13. Yüzyıl Avrupa’sından ve 17. Yüzyılın Amerika’sından 1930’lu yılların ev dizaynlarını inceleyerek hazırladığı 68 odadan oluşturduğu Thorne Miniature Rooms bu dönemlere ışık tutmaktadır.
Cloud Gate (Bean)
Chicago’da görmeniz gereken eserler arasında en meşhuru belki de budur. Millenium Park’ta bulunan devasa çelik fasulye, şehre gelenlerin akın ettiği uğrak noktalarından biridir. Bir an dâhi boş bırakılmayan eser, tüm ziyaretçilerin kadrajına misafir oluyor.
Shedd Akvaryumu
32.000 canlıya ev sahipliği yapan dünyanın en büyük tuzlu su akvaryumları arasında olan Shedd Akvaryumu, görülmesi gereken yerler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Balina, köpek balığı, yunuslar ve pirana gibi deniz canlılarını görebileceğiniz bu akvaryumda keyifli bir gün geçirirken, hediyelik eşya mağazalarından da günün hatırası olarak kendinize ve sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.
Adler Planateryumu
Mimar Ernest Grunsfeld tarafından tasarlanan yapı, 1930 yılında hizmete açılmıştır. Astronomi ve astrofizik araştırmaları için kurulmuş olan müze, içerisinde 1971 yılında aydan getirilmiş olan kaya parçalarını da barındırmaktadır. Birçok ilgi çekici materyalinde bulunduğu müze Chicago’da görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

  • 1 Ocak Yeni Yıl
  • 18 Ocak Martin Luther King Anma Günü
  • 15 Şubat Cumhurbaşkanı Günü
  • 25 Mart Kutsal Cuma
  • 30 Mayıs Hatıra Günü

Chicago’da Şehir İçi Ulaşım

Bu şehirde ulaşım oldukça konforlu ve sıkıntısızdır. Şehre gelenler ve birçok turist otopark sorunu yaşadığından dolayı araç kiralamayı tercih etmiyor. Şehir içindeki ulaşımda kullanabileceğiniz elektronik kartları istasyonlardan temin edebilirsiniz. Sahip olduğunuz kartı tek kullanımlık veya doldurmalı olarak tercih edebilirsiniz. Chicago’da taksiler 1,90 Dolar ile taksimetre açmaktadır ve mil başına da 1,40 Dolar ücret alıyorlar. Bir diğer alternatif olan Metra ise; banliyö ve şehir merkezi arasında ulaşımı sağlayan iki katlı tren görünümlü bir ulaşım aracıdır. 12 hattı bulunan bu aracın ücretleri gidilecek bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. 
Otobüs hizmeti olan Pace Suburban, şehir merkezi dışındaki banliyölerden ulaşımı sağlayan araçlardandır. Bu hizmet özellikle mesai başlangıcında ve bitişlerinde hizmet veren suttle servislerdir. Tek gidiş ücretleri 1,5 Dolar olan otobüslerin aylık kart seçenekleri de bulunmaktadır. Şehrin demir yolu ağlarından olan CTA, yer altı ve yer üstünde hizmet veriyor. 7 hattı bulunan bu sistemin tek yön ücreti 1,5 Dolar iken, dolum yapılan kartlarla da ödeme yapabilirsiniz.
 

Chicago’da Alışveriş

Alışveriş denildiği zaman Chicago akla gelen yerlerden bir tanesidir. Alışveriş cenneti denilse dahi yanlış bir tabir olmaz. Butik dükkânlar, kitapçılar, antikacılar ve aklınıza gelebilecek daha birçok ürünü satın alabilirsiniz. Near North bölgesinde bulunan ve bölgenin en önemli alışveriş caddelerinden biri olan Magnificent Mile’de dünya markalarının ürünlerine ulaşabilirsiniz. Daha fazla çeşit bulabileceğiniz 900 N Michigan ile Water Tower Place alışveriş merkezleri de bu cadde üzerinde bulunmaktadır. 
Diğer noktalardan birisi de State Street’tir. Burada ise ev eşyalarından, elektroniğe, giyimden, mücevherata kadar her türlü ihtiyaca cevap verebilecek mağaza ve dükkânlar bulunmaktadır. Chicago’nun ünlü ürünlerinden biri olan Frango Mints çikolatalarından almadan oradan ayrılmayın derim. Özel ve eski bir tarif ile yapılan bu naneli çikolatalar, birçoğunuzun damak tadını değiştirebilir. Tatmadan ve almadan şehirden ayrılmayın derim.
 

Chicago’da Gece Hayatı

Logan Square, Bucktown, Wicker Park şehrin en güzel eğlence mekânlarının bulunduğu yerlerdir. Mekânlarda kimlik sorulduğundan dolayı pasaportunuz yanınızda olsun. Şehirde konser düzenleyen birçok eğlence yeri bulunmaktadır. 
Double Door, Abbey Pub ve Rivier bunlardan bazılarıdır. Uptown’da bulunan Green Mill harika bir caz mekânıdır. 

Harita

Chicago Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
11°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR