Budapeşte - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Budapeşte Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Budapeşte
Macaristan

Budapeşte tarihi ve doğal güzellikleriyle, şehrin yapısıyla, gece hayatıyla, kısacası her şeyiyle sizi içine çekecek ve gördüğünüze değecek harika bir şehir. Son yıllarda daha da artan rağbetiyle Avrupa’nın en önemli turistik şehirlerinden biri. Şehir eski Buda ve Peşte kısımlarının birleşmesiyle oluşmuş, tam ortada da dev bir tepe, tepede kale ve muazzam yapılar, müthiş manzara ve her iki tarafta da görmeye değer bir çok yer var. Büyük oranda Peşte turistik alan ve Buda ise yerel ve sakin alanı. Gelin bu harika şehri Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehberi takip ederek gezin ve birlikte keşfedelim. Uçak bileti veya otobüs biletiniz hazırsa, yola çıkabiliriz!

 

Para Birimi: Macar Forinti
Resmi Dil: Macarca
Telefon Kodu: +36
Havaalanı Uzaklık: 20 KM
İnternet Alan Adı: .hu

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Kraliyet Sarayı(Budavári Palota): 13. Yüzyıldan beri, birçok savaş geçirmiş ve hala ayakta olan bir saray. Sarayında ve çevresinde çeşitli müze ve galeriler bulunuyor. Budapeşte Tarih Müzesi ve Macaristan Ulusal Galerisi burada bulabilecekleriniz arasında. Budapeşte Tarih Müzesi’nde; Buda’nın bağımsızlığını kazanması, 1686 Osmanlı’nın ele geçiriş döneminden 1970’lere kadar Budapeşte’nin tarihi hakkında ürünler bulunuyor. Macaristan Ulusal Galerisi, sarayın merkezinde bulunuyor. 10. Yüzyıldan günümüze kadar Macar sanatını, tarihi ve güncel eserlerin sergilendiği galeri, Macar kültür ve sanat anlayışını oldukça güzel yansıtıyor.

Açık Olduğu Saatler: Salı - Pazar  10:00 – 18:00 (Mart – Ekim) / Salı – Pazar 10:00 – 16:00 (Kasım – Şubat)
Giriş Ücreti: Var
Adres: Budapest, Szent György tér 2 , I Budavári Palota, Hungary
Website: www.btm.hu/eng www.mng.hu/en

Parlamento(Országház): Buda, Pest ve Obuda şehirleri birlik olduğu zamanlar, ulusun egemenliğini göstermek ve temsil etmek adına kurulmuş Parlamento Binası, şehrin en önemli sembollerinden biri. Tuna nehri kıyısında bulunan bu harika yapı için, yüzbinlerce değerli taş, kiramit ve kilolarca altın kullanılmış. Gündüz heybetiyle, gece de ışıklandırmasıyla ve görkemiyle büyüleyici bir yapı. Parlamento’nun içi de dışı da görmeye değer.

Açık Olduğu Saatler: Pazartesi – Cuma 08:00 – 18:00 / Cumartesi – Pazar 08:00 – 16:00(Nisan-Ekim) // Kasım -  Mart aylarında her gün açık – 08:00 – 16:00
Giriş Ücreti: Var (Avrupa Birliği Pasaportu olanlara indirimli)
Adres: Budapest, V Kossuth Lajos tér 1-3, Hungary
Website: http://www.parlament.hu

Buda Kalesi ve Kale Bölgesi(Várnegyed): Eski Buda Kalesi’nin tepesinde ve çevresindeki çok zengin ve etkileyici bir ortaçağ atmosferi var. Turistlerin her zaman akınına uğrayan bölge hem müthiş atmosferiyle hem de etkileyici manzarasıyla, mutlaka gitmeniz gereken yerlerden. Tepe çevresinde harika surlar, manzara ve ambiansın dışında, çok önemli yapılar da sizleri bekliyor. Uzun uzun zaman ayırın ve buranın tadını doya doya çıkartın deriz. Bölgedeki gezerken görmenizi önerdiğimiz yerler: Budapeşte Tarih Müzesi, Macaristan Ulusal Müzesi, Milli Kütüphane, Matyas Kilisesi, Kraliyet Sarayı, Balıkçılar Burnu… Buraları gezmek kesinlikle uçak bileti alıp gittiğinize değecektir.

Açık Olduğu Saatler: 7/24
Giriş Ücreti: Yok
Adres: Budapest, Castle Hill (Várnegyed), Hungary
Tel No: (01) 458 3000.

Dohany Sinagogu (Dohány Zsinagóga): Avrupanın en büyük, dünyanın da en büyük singoglarından biri olan Merkez Sinagog, Lajos Föster tarafından Bizans-Moorish tarzında inşa edilmiş. 1859’da tamamlanan sinagogug daha sonra Frigyes Feszl tarafından tamamlanarak günümüzdeki haline geldi. Nazi zamanında hasar gören sinagog 10 yıl boyunca onarılmış. 725 bin yahudi mahkum ve yaşadıkları anısına yapılmış, Sinagoga bağlı Yahudi Tarihi Müzesi de bulunuyor.

Açık Olduğu Saatler: Pazar – Cuma: 10:00 – 16:00(Kasım-Şubat) / Pazar – Perşembe: 10:00 – 18:00 (Mart – Ekim) / Cuma günleri Kasım Şubat: 10:00 – 15:30 / Cuma

Matthias Kilisesi(Mátyás Templom): Eski gotik tarzda olan kilise, çatısının yılan derisini andıran zengin motifleri ve harika mimarisiyle görmeye değer bir yapı. Kilisenin içinde 13 yüzyılla 19 yüzyıl karışımı bir tarz var. Ayrıca kilisenin oldukça derin bir tarihi var. 1015’ten itibaren kilise olan yapı, 1541’de Osmanlılar şehri ele geçirdikten sonra camiye çevirilmiş ve duvarlarına Kuran-ı Kerim motifleri işlenmiştir. Daha sonra tekrar kiliseye çevirilen yapı, 20. yüzyılda Naziler tarafından mutfak olarak kullanılmış, daha sonra Rusya zamanında tekrar düzenlenmiştir.

Açık Olduğu Saatler: Pazartesi – Cuma: 09:00 – 13:00 / Pazar: 13:00 – 17:00

Gezilebilecek Diğer Yerlerden Bazıları:
- St Stephen’in Bazilikası (Szent István Bazilika)
- Kahramanlar Meydanı
- Büyük Kapalı Pazar
- Zincir Köprü (Széchenyi Lánchíd)
 

Ulaşım

Şehirdeki gelişmiş metro, tramvay ve otobüs hatlarını kullanabilir ve ulaşımı rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Binmeden duraklardaki makinelerden bilet almanız gerekiyor. Bir kerelik ve sınırsız bilet mevcut. Ayrıca metroya binerek, nehir kenarından güzel bir şehir turu da atabilirsiniz.
 

Gece Hayatı

Budapeşte tarihi olduğu kadar, gece hayatıyla da etkileyici ve turist çeken bir yer. Birçok ve farklı tarzda barlar, diskolar ve gece kulüpleri mevcut; operadan, canlı rock müzik, folk müzik veya diskoya kadar birçok seçenek mevcut. Özellikle Ruined Pub’larıyla ünlü ve genellikle turistler ve gençler buraları çok seviyor. Ruined Publar, eski, yıpranmış ve dağınık bir ambians içinde eğlence imkanı sunuyor. Özellikle  VII Liszt Ferenc tér ve IX Ráday utca çevresinde her tarz müzikte farklı yerler keşfedebilirsiniz.

Bazı Bar Önerileri: Filter Klub, Szimpla Kert
Gece Kulübü: Café del Rio, Corvinteto, Gödör Club
Canlı Müzik: A38, Hungarian Heritage House, Old Man’s Music Pub
Klasik Müzik: Bartok Memorial House, Franz Liszt Academy of Music
Tiyatro: Nemzeti Szinhaz(Ulusal Tiyatro), Budapest Secret Theatre
 

Budapeşte Mutfağı

Macar mutfağı genel olarak et ve domuz yağının fazla kullanıldığı, yemekleri ağır olan bir mutfak. Gulaş çorbası denemeniz gerekenlerden. “Török Etterem” adındaki Türk restoranları da şehirde bir hayli yaygın.
 

Alışveriş

Özellikle Budapeşte’nin turistik alanı olan Peşte tarafında birçok alışveriş yeri mevcut. Alışveriş meraklılarının beklentilerini karşılayacağını düşündüğümüz şehirde Vaci Utca ve Andrassy Caddesi’nde yer alan mekanları gezebilir, Açık hava pazarı şeklindeki Great Market Hall, Hundayi Ter ve Rakoczi Ter gibi pazarlardan hediyelik eşyadan, günlük ihtiyaçlara ve giyim kuşama istediğiniz birçok ürünü bulabilirsiniz.
 

Budapeşte Pratik Bilgiler

- Açık hava hamamı kıvamındaki açık hava termal havuzu “Széchenyi Thermal Bath”, gidebileceğiniz alternatif ve güzel bir yer. İç mekanda birçok ve dış mekanda iki tane devasa sıcak su ve soğuk su havuzu bulunan yere giriş yapıp kapanışa kadar durabilirsiniz.

Adres: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146 Macaristan

Budapeşte harika tarihi, kültürü, gece hayat, şehir düzeni, kalesi ve manzarasıyla görmeye değer harika bir şehir. Bu güzel şehri gezmeniz için en iyi şekilde bir rehber hazırlamaya çalıştık. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.
 

Harita

Budapeşte Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
11°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR