Bişkek - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Bişkek Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Bişkek
Kırgızistan

Bişkek, Kırgızistan’ın başkentidir. Ama burayı ilk kez gördüğünüzde kendinizi Rus topraklarında hissedebilirsiniz. Lenin heykelleri, barları, hatta kültürleri dahi birbirleriyle iç içe girmiş bir şehirdir burası. Ruslar bu ülkede çok büyük izler bırakmışlar ve Kırgızlarında bundan pek şikâyet ettikleri söylenemez. Vizesiz ülkeler arasında bulunan Kırgızistan’ı mutlaka gidip görmeniz gerekmektedir.

Para Birimi: Kırgızistan Somu
Resmi Dil: Kırgızca, Rusça
Telefon Kodu: +996
Havaalanı Uzaklık: 1 dk
İnternet Alan Adı: .kg

Bişkek'de Gezilecek Yerler

Bişkek yapılaşma bakımından kendisini oldukça yenileyen ve düzenleyen kentler arasında yer alıyor. Bulvarları, sokakları, kültürleri ve modern insanlarıyla bir Avrupa kenti gibi şık duruyor. Ülkede dolaşırken peş peşe karşılaşabileceğiniz sarı saçlı insanlar sizleri şaşırtmasınlar. Gelin, Bişkek’te görülmesi gereken yerler neresidir, hep birlikte bakalım.

Ala-Too Meydanı

Bişkek’in ana meydanı olan Ala-Too Meydanı şehrin kalbi konumundadır. Birçok buluşma, festival ve gösteriler burada yapılmaktadır. Meydanın ortasında ise Manas’ın heykeli bulunmaktadır. Şirin insanlarla dolu olan meydanda bir banka kurulup etrafı keyifle izleyebilirsiniz.

Oş Pazarı

Bişkek’in en ünlü pazarlarından biri olan Oş Pazarı neredeyse kentin simgesi haline gelmiş. Öyle ki, kente gelen turistlerin ilk uğrak noktalarından biri olmuş burası. Hatta Bişkek bir kent halinde bile değilken bu pazar burada varmış. Rengârenk bir dünya olan bu şirin pazarı mutlaka gelip görmeniz gerekiyor.

Oak Park (Dubovyi Park)

Bişkek’in en eski parklarından olan Oak Park, yemyeşil doğasıyla insanın içini ferahlatan yerlerden biri. Etrafı ve içi asırlık meşe ve çınar ağaçlarıyla çevrili. Hatta bu parka ilk meşe ağacı 1890 yılında dikilmiş ve hâlâ heybetiyle insanları selamlıyor. Park iki bölüme ayrılmış; bir tarafında meşe ağaçlarının altında yürüyüş veya piknik yapabileceğiniz bir yer, diğer bölümü ise açık hava müzesi gibi tarihi anıtlar ve heykeller arasında buluyorsunuz kendinizi.

Zafer Meydanı

İkinci dünya savaşı sırasında tamamlanmış olan bu anıt, üç tane devasa granit tarafından sarılmaktadır. Anıtın tepesinde “sönmeyen ateş” denilen bir ateşin üzerinde duran bir kadın vardır. Bu kadının orada beklemesinin sebebiyse; savaştan hiç dönmeyecek olan oğlunu veya eşini beklemesidir. Özellikle yeni evlenen çiftlerin buraya gelip hem manevi olarak saygılarını göstermeleri hem de çiçek bırakmaları artık bir gelenek halini almış.

Ala-Arça Milli Parkı

Ala Dağları’nın 4895 metre yüksekliğe varan bölgesinde yer alan park, 1976 yılında hizmete açılmıştır. On beş kilometrelik parkta akan Ala-Arça Nehri de parka muazzam bir görsellik katıyor. Parkın içinde birçok bitki çeşidi ve hayvan türü de yıllardır varlığını sürdürmektedir. Her yıl buraya ziyarete gelen birçok turist burada kamp yaparken, doğayla iç içe olmanın tadını çıkarıyorlar.

Taş Rabat Kervansarayı

12. yüzyılda yapıldığı düşünülen Taş Rabat Kervansarayı, Tanrı Dağları’nın eteklerine 3530 metreye konumlandırılmıştır. Kurulmuş olduğu dönemin tarzını yansıtan kervansaray ibadethane ve korunma amacıyla inşa edilmiştir. Görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Rus Ortodoks Kilisesi

Rus mimarisinin en net örneklerinin göze çarptığı bu kilise, 2015 yılında tamamlanmış ve Ortadoğu’nun en büyük kilisesi konumundadır.

Tarih Müzesi

Orta Asya’nın en büyük müzelerinden birisi olan Tarih Müzesi Kırgız dönemine ait olan birçok eşya, yazma, yazıtlar ve doksan bin çeşit eseri içerisinde barındırıyor.

Gapar Aitiev Güzel Sanatlar Müzesi

Kırgız, Rus ve Sovyet dönemine ait olan tüm sanatları bu müze içerisinde bulmanız mümkündür. Takılar, halılar, işlemeler, resimler ve siyasi anlam taşıyan ne varsa Gapar Aitiev Müzesi’nde görebileceksiniz.

Holy Resurrection Katedrali

Sovyetler Birliği’nin ülkede hâkim olduğu dönemde yapılmış olan bir Ortodoks kilisesidir. Ülkenin önemli dini simgeleri arasında gösterilen Holy Resurrection Katedrali birçok turistin de akınına uğruyor.

Mihail Frunze Müzesi

Sovyetler Birliğinin önemli devlet adamlarından birisi olan Mihail Frunze için yapılmış olan bu müze, Frunze’ye ait eşya, fotoğraf, belge, resim özetle her katında ona özel olan eşyalarla doludur. Bişkek’i ziyaret ederseniz mutlaka burayı da gezmelisiniz.

Tunguç Camii

Kırgızistan’ın en önemli ibadet merkezlerinden biri olarak görülmektedir burası. Özellikle her Müslüman ülkede olduğu gibi cuma günleri de tıka basa dolan caminin görünüşü, oldukça sade ve şıktır. Kubbesi ile minareleri mükemmel harika bir ahenk oluşturmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği ibadethanelerden biri olmaktadır. Bişkek’i ziyaret ederseniz, görmeniz gereken yerler arasında burası da olmalıdır.

Burana Kulesi

Tokmok şehri yolunda yer alan bu gözetleme kulesi 9.yüzyıldan ve Karahanlılar’dan kalma bir yapıdır. Bu bölge bir dönem Karahan’ın başkenti olan Balasagun iken bu kuleyi o dönemlerde İpek Yolunu gözlemek için kullanırlarmış. Asıl yüksekliği 45 metre olan kule, yaşamış olduğu depremlerden dolayı 25 metreye kadar düşmüştür.

Ata Beyit

Sovyet Rusya’da Stalin döneminde yargılanmadan kurşuna dizilen 137 kişi adına yapılmış olan bu anıt Ata Beyit’tir. Kurşuna dizilmiş olan bu kişiler toplu halde buraya gömülmüşler, hatta gömülenler arasında Cengiz Aytmatov’un babası da vardır. 1990 yılında gün yüzüne çıkarılan yer, bugünlerde birçok kişinin ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor. 2008 yılında ise vefat eden Aytmatov’da buraya defnediliyor.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatil Günleri

  • 1 Ocak Yeni Yıl

  • 7 Ocak Ortodoks Noeli

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

  • 21 Mart Nevruz

  • 1 Mayıs İşçi Bayramı

  • 5 Mayıs Anayasa Bayramı

  • 9 Mayıs Zafer Günü

  • 13 Haziran Anma Günü

  • 31 Ağustos Bağımsızlık Günü

Alışveriş

Bişkek’te alışveriş yapmak için birçok seçeneğiniz olacaktır. Ülke genel olarak dokumalarıyla ünlü olduğundan dolayı alacağınız öncelikli hediyeler; kalpaklar, Kırgız kıyafetleri, el dokuması kilim veya halılar olacaktır. Şehrin en ünlü pazarı Oş Pazar’da hem hediyelik hem de yerel lezzetlerden birçok ürün bulabilirsiniz. Elektronik ürünler ve ikinci el eşyalar için Dordoy Bazaar uygunken, çeşitli markaları bulabileceğiniz şehrin en önemli alışveriş merkezleri olan Bişkek Park ve Tsum Center’e göz atabilirsiniz.

Ulaşım

Kırgızistan’da ulaşımın pek keyifli olduğu söylenemez, yani sistem tam anlamıyla oturtulamamıştır. Burada kullanacağınız birkaç alternatif vardır bunlardan ilki; Marşrutkalardır. Şehirde yüzlerce bulunan bu taşıtlar bizim ülkenin minibüsleri gibiler ve hepsinin gideceği güzergâhı gösteren hat numaraları bulunmaktadır.

Otobüs ve Troleybüs; Otobüsler marşrutkalara göre biraz daha ucuzdur ama bir o kadar da yavaştır. Çalışma saatleri güzergâhlarına göre değişiklik gösterirken genel olarak hepsi 06.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyorlar.

Taksi; Bişkek’te ucuz ulaşım araçlarından biri olan taksi ile seyahat etmek gayet güvenlidir. Ortalama üç veya dört taksi durağı bulunmaktadır. Günün ve gecenin her saati tek bir numara çevirerek taksi bulmanız mümkündür.

Gece Hayatı

Bişkek’te gece hayatı şehrin merkezinde atmaktadır. Öğrencilerin ve gençlerin burada bir hayli fazla olması gece hayatını da canlandırmaktadır. Bar, pub ve gece kulüplerinin yoğun olduğu şehir merkezinde eğlenceler sabaha kadar durmadan devam etmektedir. Gitmenizi tavsiye edeceğim bazı mekânlar şunlardır; 12 Bar, Sweet 60’s, Golden Bull, Retro Metro, Blonder Pub ve GQ gayet eğlenceli bazı mekânlardandır.

Harita

Bişkek Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
6°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR