Birmingham - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Birmingham Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Birmingham
İngiltere

İngiltere’nin ikinci büyük şehri olan Birmingham tepeleri, kanalları ile çok güzel bir yerdir. Şehir mücevherleri, yemekleri, kültürleri, festivalleri ve tarihiyle ünlü olan kent mimari yapılarıyla da dikkat çekmektedir. Canlı bir gece hayatına eşlik eden, güzel sanatlar, müzik, edebiyat ile yakından ilgilenen ve onları destekleyen sanatsever kitlesi ile ünlü olan kent, uluslararası alanda da birçok önemli kültürel kurumuyla da ünlüdür. Birmingham, fantastik edebiyatın babası olarak kabul edilen JRR Tolkien’in de doğum yeridir.

Para Birimi: Sterlin
Resmi Dil: İngilizce
Telefon Kodu: +44
Havaalanı Uzaklık: 163 KM
İnternet Alan Adı: .gb

Birmingham'da Gezilecek Yerler

Birmingham Belediye Binası (Tower Hall)

1832 yılında yapılmış olan belediye binası Birmingham’ın tarihini anlatan yapılardan biridir. Roma tapınaklarını andıran binanın görünüşü Victoria üslubuyla yapılmış bir yapıdır. 40 adet korint sütun üzerine konumlandırılmış olan bina, muhteşem akustiği ile dünya standartlarındadır.

Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi

1885 yılında hizmete açılmış olan müze, İngiltere’nin en iyi müzesi olarak kabul görmektedir. Şehirdeki en önemli arkeolojik ve sanatsal koleksiyonlara sahip bir yerdir. İstisnai durumlar haricinde genel olarak müzeler ücretsizdir. İngiliz, Fransız, Alman, İspanyol ve birçok ünlü sanatçının sayısız tablo ve resimleri de burada sergilenmektedir.

Aziz Philip Katedrali

1715 yılında yapılmış olan katedral İngiltere’deki en küçük katedrallerden biridir. 1940 yılında yapılan bir bombalı saldırı sonucu hasar gören katedral, yeni baştan inşa edilmiştir. Birmingham’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Barber Güzel Sanatlar Enstitüsü (Barber Institute of Fine Arts)

Birmingham Üniversitesi’ne yakın bir alana konumlandırılmış olan enstitü, 20.yüzyıl dönemine ait olan birçok eseri bünyesinde barındırıyor. Botticelli, Bellini, Rubens, Rembrant, Manet, Degas, Watteau, Monet gibi isimlerin eserlerinin yer aldığı Barber Güzel Sanatlar Enstitüsü, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Ayrıca öğlen ile akşamüzeri müzik eşliğinde sunulan yemekleri de tatmanızı öneririm.

Cadbury World

Cadbury şekerleme tarafından kurulmuş olan şirket her yıl 500 bin kişiyi buraya çekmektedir. 1990 yılından beri faaliyette olan kurum, dünyanın sayılı en büyük şeker üreticilerinden birisidir. Ziyaretiniz esnasında Çikolatanın Tarihi konulu 14 bölümlük bir tanıtım filmi de izleyebilirsiniz. Çeşitli oyunlar ve tanıtımlarla birlikte fabrikayı dolaşmak bir buçuk saat kadar sürmektedir. Keyifli ve tatlı bir gün geçirmek için buraya mutlaka uğramalısınız.

Birmingham Kütüphanesi

Avrupa’nın en büyük kütüphanelerinden olan Birmingham Kütüphanesi, Centenary Meydanı’nda şehrin tam göbeğinde yer almaktadır. Geniş bir kitap koleksiyonunun bulunmasının yanı sıra, İngiliz Film Enstitüsü Film Arşivi ve uluslararası bir Fotoğraf Koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’de görülmesi gereken yerlerdendir.

Aston Hall

1618 ile 1635 yılları aralığında yapılmış olan yapı, Jacobiyen tarzında bir evdir. Yapı ünlü mimar John Thorpe tarafından tasarlanıp inşa edilmiştir. 1864 yılından itibaren Birmingham Belediyesi’nin mülkü olan ev, şehir konseyi tarafından yönetilirken, 2009 yılında yapılan yenileme işlemleri sonunda Birmingham Müzesi’ne devredilmiştir.

Black Country Living Museum

Madencilik tarihinin canlı bir kanıtı olan müze, Birmingham’a dokuz kilometre mesafede yer almaktadır. Müzede madencilik tarihinin dışında, endüstrileşmeye yönelik gelişmeleri de görebiliyorsunuz. 1830’lu yıllarda kurulmuş olan madende 80 bine yakın materyal bulunmaktadır.

Birmingham Merkez Cami

1975 yılında ibadete açılmış olan Birmingham Merkez Camisi, kentin Highgate bölgesinde bulunmaktadır. Ülkedeki 23 camiden birisi olan yapı, hem Müslüman hem de gayri-müslimlerin topladığı paralarla inşa edilmiştir. Kubbe ve minaresi 1981 yılında eklenen cami görülmesi gereken yerlerdendir.

Eski Coventry Karedrali (Old Coventry Cathedral)

1373 yılında inşa edilmiş olan katedral, İngiltere’deki en büyük katedrallerden biridir. 1918 yılına gelindiğinde unvanı kaldırılan kilise, ikinci dünya savaşında neredeyse yok olmuştur. Ortalama 93 metre bir yüksekliğe sahip olan kilise, savaşın ardından Alman gönüllülerinin verdiği destekle yeniden inşa ettirilmiştir.

Birmingham Doğal Yaşam Koruma Parkı

Özellikle küçük memeliler için hayata geçirilmiş olan bu park, kent halkının en çok uğrak yerlerinden biridir. Birmingham Belediyesi şehir konseyi tarafından yönetilen parkta; kırmızı pandalar, vaşaklar, sincaplar, maymunlar, kuşlar ve sürüngenler bulunmaktadır.

Coventry Aziz Mihael Katedrali (St. Michael’s Cathedral)

1962 yılında 128 metre yüksekliğinde inşa edilen Aziz Mihael katedrali, mimar Basil Spence tarafından eski savaşlardan kalma kalıntılar üzerine konumlandırılmıştır. Katedralin paraşüte benzeyen bir verandası vardır. Eski kalıntılar üzerine kazınarak yapılmış olan melek, aziz ve patrik figürleri modernizm anlamında görenlere görsel bir şölen yaşatmaktadır.

Winterbourne House and Garden

Birbirinden farklı sanat faaliyetlerinin düzenlendiği Winterbourne House and Garden, Edgbaston’da bulunmaktadır. Yapı itibariyle klasik Edward dönemini gösteren bina, 1903 yılında John ve Margaret Nettlefold için sanat ve el sanatları tarzında inşa edilmiştir.

Viktorya Meydanı

Şehrin en ünlü meydanlarından birisi olan Viktorya Meydanı, gezmeye gelenlerin yanı sıra pek çok sanat faaliyetlerine de ev sahipliği yapmaktadır. 1901 yılında Thomas Brock imzası taşıyan Viktorya heykelini de meydanda görebilirsiniz. Şiir sever biriyseniz eğer, meydanda bulunan havuzun etrafında T.S.Eliot’un şiirinden bir alıntıyı da oyulmuş halde görebilirsiniz.

St. Martin in the Bull Ring

13. yüzyıldan bugünlere kadar gelen kilise mimar J. A. Chatwin tarafından inşa edilmiştir. Kilisenin yüksekliği 18 metreye ulaşırken, kulesi 61 metre yüksekliğindedir. Kentin en önemli manevi yapıları arasında gösterilen St. Martin, şehre gelen yüzlerce turistin de uğrak noktalarından biridir.

Cannon Hill Park

Londra için Hyde Park neyse, Birmingham sakinleri içinde burası öyledir. 80 dönümlük park alanı ve 120 dönümlük koruma ve ormanlık alandan oluşan Cannon Hill Park birçok aktivitenin yapıldığı, insanların nefes almaya, dinlenmeye geldiği önemli yerler arasında yer alıyor. Mac Tiyatrosu ile Birmingham Yaban Hayatı Koruma Merkezi’ne de ev sahipliği yapan parkı görülmesi gereken yerler listenize eklemenizi öneririm.

Coventry Ulaşım Müzesi (Coventry Transport Museum)

İngiltere’nin kara taşımacılığının geçmişten bugüne nasıl geldiğini gösteren müze tarihi koleksiyonunda 300 bisiklet, 120 motosiklet, 250 araba ve bir milyona yakın birçok gereci burada görebileceksiniz. 1940, 1950 ve 1960 yıllarına ait olan kraliyet limuzinlerinin ihtişamı sizi büyüleyebilir. Geniş bir müze olmasından dolayı burayı gezmek için erken saatlerde gelmeniz daha iyi olacaktır.

Alışveriş

Birmingham’da Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Bullring, şehir merkezinin kalbinde yer almaktadır. Merkezin içerisinde 21’den fazla marka bulunmaktadır. Bullring’in çevresinde ise büyük küçük birçok dükkân ve mağaza yer almaktadır. Bu yerlerde aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Sabah 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet veren mağazaların hafta sonu saatleri mağazaya göre değişkenlik göstermektedir. Tasarıma önem veren ve elit markalar arayanlar ise; Mailbox alışveriş merkezine ve Solihull’a gidebilirler.

Ulaşım

Birmingham çok fazla büyük bir yer olmamasından dolayı dilerseniz gideceğiniz yere yürüyerek de ulaşabilirsiniz. İngiltere’nin her yanı demir ağlarla örülü olduğundan burada da dilerseniz trenle veya otobüs ve metrolarla uzak yerlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içi otobüs servisi sabah 05.00’te başlayıp gece yarısı sona ermektedir. Eğer hafta sonu eğlencesinden çıktıysanız taksi kullanmanız daha iyi olacaktır, fakat bindiğiniz aracın bir durak taksisi olduğundan emin olun.

Gece Hayatı

Birmingham’da Broad Street ve Birndley bölgeleri gece hayatı konusunda oldukça popülerdir. Bu cadde üzerinde çokça kumarhane de bulabilirsiniz. Şehrin ünlü gece kulübü Gatecrasher, hatırı sayılır barı ise; Shrewsbury’dir. Kanalların yanında dahi canlı müzik yapan mekânlar bulabilirsiniz.

Harita

Birmingham Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
17°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR