Batum - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Batum Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Batum
Gürcistan

Kendini yeni yeni bizlere tanıtmaya başlayan bir şehir var şimdi karşımızda. Hemen yanı başımızda bizim komşumuz olan Gürcistan’ın hızlı büyüyen renkli şehri Batum. Burası deniz kıyısına kurulmuş olan bir liman kenti olmasına rağmen birçok kişi içinde tatil cennetidir. Eski yıkık Rus binalarının yanına kurulan modern binaları, kumarhaneleri ve iyi korunmuş dokusuyla bir Avrupa şehri izlenimi veriyor. Batum’u gezmek için öyle haftalarınızı ayırmanıza gerek yok, en yavaş halinizle burayı iki-üç günde gezip görebilirsiniz.

Para Birimi: Gürcistan Larisi
Resmi Dil: Gürcüce, Abhazca
Telefon Kodu: +995
Havaalanı Uzaklık: 370 KM
İnternet Alan Adı: GE

Batum'da Gezilecek Yerler

Hafta sonumu ya da hafta sonumuzu nasıl değerlendirelim, diye bir düşünce içerisindeyseniz eğer, Batum vize istemeyen yönü itibariyle değerlendirebileceğiniz önemli bir seçenektir. Yemyeşil ve dik dağları, rengârenk binaları, otelleri, parkları, kumarhaneleri ve ılıman iklimiyle birlikte harika bir zaman geçireceksiniz. Batum’da nereler görülmeli diyorsanız, hep birlikte tanıyalım.

Batum Bulvarı

Yapımına Alman botanik uzmanı ve peyzaj mimarı Ressler tarafından 1881 yılında başlanan Batum Bulvarı, Ressler’in ölümünün ardından Fransız mimar Michael D’alfons tarafından tamamlanmış. 7 kilometrelik sahil şeridi boyunca yürüyeceğiniz palmiyeli yollarda parklar, kafeler, restoranlar ve harika heykeller sizlere eşlik ediyor. Yaz aylarında burada çeşitli dans ve müzik şovları yapılırken, plajın ise her daim dolu olduğunu öğreniyoruz. Uzayıp giden bu yolun 15 kilometreye çıkacağını da öğrenmek ayrıca güzel bir duygu.

Piazza Meydanı

5.700 metrekare bir alana sahip olan Piazza meydanı, ilk bakıldığında bir İtalyan şehri izlenimi veriyor sizlere. Atmosferi gayet rahat, ferah bir yer bu meydan. Yerler mozaiklerle döşenmiş, etrafı mis gibi kahve kokuları sarmış, küçük kafelerden duyulan hafif müziklerle meydanın tadı bir hayli güzel çıkıyor.

Alfabe Kulesi

2012 yılında İspanyol mimar Alberto Domingo Cabo tarafından inşa edilen 130 metre yüksekliğinde ve DNA sarmalına benzeyen Alfabe Kulesi, Batum’un simgeleri arasında yer almaktadır. 12 alfabe türünden biri olan Gürcü alfabesine ithaf amacıyla yapılan eserin tepesi 360 derece dönebilen bir yapıya sahiptir.

Batum Botanik Bahçesi

Batum’da görebileceğiniz en güzel yerlerden birisi olan Botanik Bahçesi, 108,7 hektarlık bir alana sahiptir ve dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında yer almaktadır. İçerisinde 5 binden fazla bitki türü bulunduran bahçede, Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor. Park alanını gezmek yaklaşık 1,5 saat sürebiliyor. 1912 yılında açılan bahçeyi 08.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı şehrin ana meydanı olarak geçiyor. Sıcak yaz akşamlarında çocuk cıvıltılarına ve hoş sohbetlere ev sahipliği yapan parkın merkezinde yer alan, elinde altın koyun postu olan Medea Heykeli 1 milyon Lari’ye mâl olmuş. Batum’da hemen hemen her meydanda bulunan havuz fıskiyelerini burada da görmek mümkündür.

St. Nicholas Kilisesi

1865 yılında inşasına başlanan kilise Trabzon’dan getirilen taşlarla oluşturulmuştur. 150 yıllık bir geçmişe sahip olan kilise kentin eski yapıları arasındadır. Aziz Nikola Kilisesi, Rus hâkimiyetinde geçen yıllarda harap duruma düşmesinin ardından önce 1946’da, sonrasında ise 1998-1999 yılları arasında iki büyük yenileme geçirmiştir. Bu kiliseyi Osmanlı Devleti döneminde burada yaşayan Rum’lar padişaha hediye olarak sunmuşlardır.

Ali ve Nino Heykeli

Biri Müslüman diğeri Katolik Hristiyan olup kavuşamayan iki aşığı simgeleyen Ali ile Nino heykeli, Tamar Kvesitadze imzası taşıyor. 7 metre boyu olan metalik heykeller, mavi ve kırmızı ışıklarla renklendiriliyor. Birbirlerinin etrafında dönüyorlar ama asla birleşemiyorlar.

Astronomik Saat

Memed Abashidzade Caddesi üzerinde yer alan Astronomik Saat, türünün en eski örneklerindendir. Bu saatin benzerlerine Prag’da ve Venedik’te rastlayabilirsiniz. Saatin en önemli özelliği güneşin, ayın, Zodyak takımyıldızlarının ve gezegenlerin konumlarını belirtirken, bir başka özelliği ise her saat başında farklı melodilerle çalan çanlarıdır.

Chacka Saat Kulesi

2012 yılında mimar Raymond Charles Péré tarafından inşa edilen saat kulesi, İzmir Saat Kulesine benzerliğiyle dikkat çekiyor. 25 metre yüksekliğinde olan bu saat, her gün saat 19.00’da 10 dakika boyunca Gürcü votkası olan Chacka çeşmelerinden akmaktadır.

Gonio Kalesi

1.yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş olan kalenin içerisine On İki Havari’den biri olan Aziz Mathias’ın mezarı olduğuna inanılmaktadır.

Orta Cami

19.yüzyılın ilk çeyreğinde yapılmış olan cami, o zamanlar iki caminin ortasına yapıldığından dolayı Orta Cami adını almıştır. Sovyet Döneminde kapatılmış olan cami, 1990 yıllarında yenilenerek Kuran Kursu ve müftülük olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Dönme Dolap (Ferris Wheel)

Londra’nın simgesi olan London Eye’nin bir benzeri olan Ferris Wheel, 55 metre yüksekliğinde ve 250 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Sahil boyunda yer alan dönme dolabın bir turu 10 dakika sürmektedir.

Batum Fener Kulesi

Batum limanında yer alan Batum Feneri, 1863 yılında Osmanlı Devleti tarafından inşa edilmiştir. Kent Ruslar tarafından ele geçirildikten sonra 1878’de yeniden inşa edilen fener kulesi, bugünkü haline Fransız mühendislerin 1882’deki çalışmalarından sonra gelmiştir.

Ters Ev

Batum’da azımsanmayacak derece Laz nüfusu vardır. Ters ev bir Laz yemekleri restoranıdır. Sahibi ise bir Karadenizlidir. İnşasını bir Laz müteahhidin yaptığı evin içerisinde çok özel bir şey yoktur. Ama yemeklerinin tadına bakmak isterseniz afiyet olsun.

Bakire Mary Kilisesi

Neo-Gotik tarzda 19. Yüzyılda inşa edilen Virgin Mary Kilisesinin 3 kubbesi vardır. Bu büyük kubbelerin vitray camlarında birçok dini sahne sergilenmektedir. Batum’un en büyük kilisesi olan Bakire Mary, önemli eserler arasında yer almaktadır.

Ermeni Apostolik Kilisesi

Batum'un bir başka tarihi kiliselerinden olan Ermeni Apostolik Kilisesi, 1873 yılında inşa edilmiştir. Ahşaptan yapılan kilise, büyük zarar gördükten sonra bölge halkının bağışlarıyla Avusturyalı mimarlar tarafından 1880'lerde yeniden inşa edilmiştir. Sovyet Rusya zamanında Güneş'in, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin izlenmesinin ve incelenmesinin yapıldığı bilim merkezi olarak kullanılan kilise, 1992 yılında tekrar ibadethane olarak hizmet vermeye başlamıştır. Burada bulunan gökbilim merkezi ise Batum Devlet Üniversitesi'ne taşınmıştır.

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

 • 1-2 Ocak Yılbaşı Tatili

 • 7 Ocak Noel Tatili

 • 19 Ocak Vaftiz Günü

 • 3 Mart Anneler Günü

 • 8 Mart Kadınlar Günü

 • 9 Nisan Şehitleri Anma Günü

 • 14-17 Nisan Paskalya Bayramı

 • 9 Mayıs Zafer Bayramı

 • 12 Mayıs Aziz Andrea Yortusu

 • 26 Mayıs Milli Gün

 • 28 Ağustos Meryem Ana Yortusu

 • 14 Ekim Svetitskhoveli Kilisesi Bayramı

 • 23 Kasım Aziz Giorgi Yortusu

Alışveriş

Parfüm, tekstil ve elektronik ürünler Batum’da bir hayli ucuzdur. Alışveriş merkezlerini dolaşırken ilk gördüğünüz ürünü hemen almayın, çünkü bir başka yerde aynı ürünü daha ucuza bulabilirsiniz. Tütün ve içki ürünlerini de burada çok uyguna alabilirsiniz. Ancak yapmış olduğunuz alışverişi belli bir sınırda tutmanızı öneririm, yoksa sınır görevlileri sıkıntı çıkarabilirler.

Ulaşım

Batum’da şehir içi ulaşımda araba kiralama sistemleri çok kolaydır. Online ödeme ile araç kiralama yapabilirken, kiralama ücretleri genel olarak ucuzdur. 24 saat boyunca dilerseniz takside kullanabilirsiniz. Taksiler oldukça güvenli olduğu için bir sıkıntı yaşamazsınız. İngilizce bilen birilerini kolay kolay bulamazsınız ama gideceğiniz yeri haritada gösterirseniz kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şehirde sarı otobüslerin belli güzergâhları ve durakları olduğundan rahat bir kullanım sağlayabilirken, minibüsleri de ülkemizde olduğu gibi el kaldırarak durdurup kullanabilirsiniz. Hem ucuz hem de hızlı bir seçenek olan bisikletlerle de navigasyon sayesinde gideceğiniz yeri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Gece Hayatı

Batum’un gece hayatı herkes için çeşitli alternatifler sunacaktır. Gece kulüpleri, kumarhaneler, barlar, masaj salonlarıyla eğlencenizi çok ucuza getirebilirsiniz. Gece 23.00’da başlayan eğlenceler sabahın ilk ışıklarına kadar devam edebilmektedir. Arena, Star, Bomba, Intourist, Batum’un gece hayatını yöneten kulüplerden bazılarıdır.

Harita

Batum Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
4°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR