Balear Adaları - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Balear Adaları Uçak Bileti

{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Balear Adaları
İspanya

İspanya’nın özerk bölgelerinden biri olan Balear Adaları, beş büyük ve onun etrafındaki birkaç küçük adadan oluşmaktadır. Bu beş ada, en ünlüleri Mayorka ve Ibiza olmak üzere, Minorka, Cabrera ve Formentera'dır.
Nüfusun neredeyse %80’inin Ibiza’da ve Mayorka’da yaşadığı Balear adaları, günümüzün en gözde tatil yerlerinden biridir. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği adalar, berrak turkuaz suları ve canlı sahilleriyle masalsı bir tatil olanağı sunmaktadır.
İster sakin bir tatil arzulayın, ister eğlencenin günün ilk ışıklarına dek sürdüğü bir tatil hayal edin, her iki alternatifi de bu adalarda bulacaksınızdır.
Balear adalarının bu el değmemiş koylarından, eğlence hayatında neler yaşandığına kadar detaylıca inceleyelim…
 

Para Birimi: Euro
Resmi Dil: İspanyolca ve Katalanca
Telefon Kodu: +34
Havaalanı Uzaklık: 6 Km
İnternet Alan Adı: eus.

Balear Adaları'nda Gezilecek Yerler

Ibiza
Çılgın partilerle adını sıkça duyuran Ibiza, berrak denizinin yanı sıra gece hayatıyla da dünyanın parlayan yıldızlarından bir tanesidir. 30 yıldan beri turizmin ana duraklarından biri olmayı başarmış bir ada olan Ibiza’dan mutlaka mutlu bir şekilde ayrılacaksınızdır.
Geçmişte farklı farklı ülkelerin işgaline uğramış bir ada olan Ibiza’da kültür çeşitliliği de bu sebeple göze çarpmaktadır. 1986 yılında Katalanca’da Eivissa ismiyle anılması kararlaştırılan ada, 1999 yılında da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de girmeyi başarmıştır.
Büyük Ibiza Katedrali
1300lü yıllarda Katalan-Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak yapılan katedral, içerisindeki göz kamaştırıcı heykelleri ve vitraylarıyla ziyaretçilerini mest etmektedir. Kutsal eşyanın korunduğu özel bir odası olan Büyük Ibiza Katedrali’ne bu oda 1592 senesinde eklenmiştir.
Bu görkemli katedrali ayin zamanları dışında her gün 09.30-13.30 ve 16.00-20.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.
Broner Müze Evi
Nazi Almanya’sından kaçarak Ibiza’ya sığınan Yahudi mimar Erwin Broner, adadaki birçok evi inşa ederek, minnetini göstermiştir. 1898 1997 yılları arası yaşamış olan Erwin Broner’in kendi evi bugün müze haline getirilmiş ve misafirlerini ağırlamaktadır. Broner’in hayat hikayesine yakından tanıklık etme fırsatı tanıyan müzede, çizimlerini ve tüm çalışmalarını da görebilirsiniz.
Ibiza Limanı’nın yanında bulunan müzeyi; nisan ve ağustos aylarında, 10.00-14.00 saatleri arası, ekim ve mart aylarında, 10.00-16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
İsa’nın Kutsal Kalbi / Sagrat Cor de Jesus
Şehir merkezinden ortalama 6 Km uzaklıkta bulunan heykel, 23 metre uzunluğundadır. İspanya iç savaşında katledilen din adamları anısına yapılan İsa Heykeli, 1947 yılında tamamlanmıştır.
Ibiza Kalesi
Dalt Vila’daki Almudaina hisarınındaki Ibiza Kalesi, içerisinde bir sürü farklı yapıyı barındırmaktadır. En eskisi 12. YY’a dayanan tarihi yapılar, Endülüs mimarsinin seçkin eserlerindendir. O dönemde Endülüs Valisinin de konakladığı yer olan Ibiza Kalesi’nin odalarına giriş olmasa da dış tarafı ziyarete açıktır ve burada yer alan toplarla, silahlarla sizi tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuğa çıkaracaktır.
Gizemli Es Vedra Adası
Ibiza’nın batısında sahilin tam karşısındaki Es Vedra Adası,  155 milyon yıl önce gerçekleşen depremler sonrasında yok olduğuna inanılan Atlantis’in pi parçası olduğu söylenmektedir.
Bir başka ilginç özelliği ise ada içerisinde hiç metal birikimi olmamasına karşın, Bermuda’dan sonra manyetik çekim gücünün en yüksek olduğu tespit edilen dünyadaki ikinci yerdir. Bu gizemli adayı merak ederseniz gidebilirsiniz veya harika manzarasını uzaktan seyretmekle de yetinebilirsiniz. Tercih sizin.
Mayorka
İspanyanın en büyük adası olan Mayorka, ülke turizminin önemli merkezlerinden biridir. İspanyol, Roma ve Arap kültürlerinin harmanlandığı ada sizi rüyada hissettirecektir. Denizinin parlak mavisi, plajlarının çekiciliğiyle öykü kitaplarından fırlamış bir görüntü çizen Mayorka, kraliyet ailesinin de tatil için tercih ettiği adadır.
Palau de Almudaina
İslami bir yapı olan devasa kale, 13. Yüzyıl sonunda Mayorka Monarkları için bir ikamet yeri olmuştur. 
Kalenin girişinde sizi siyah beyaz renklerin hakim olduğu dar bir oda karşılamaktadır. Bu gece ile gündüzün, ışık ile karanlığı zıtlığını ve aşırılığını sembolize etmektedir. Bu oda haricinde ziyarete açık olan üç oda daha bulunmaktadır.
Kalenin geniş avlusu döneminde birliklerin toplanıp teftiş edildikleri ve yürüyüş yaptıkları yerdir. Avlunun orasında göze çarpan aslanlı çeşme de Arap döneminden kalma önemli parçalardan biri olarak karşınıza çıkmaktadır.
Yapı görkemi ve günümüze kadar gelmiş olmasıyla dudak uçuklatmaktadır.
Palma Katedrali
Katalan Gotik mimarisiyle tasarlanmış Palma Katedrali,1229 yılında yapılmaya başlanmış fakat tamamlanması 400 yıl sürmüştür. Denizin kenarında yer alan bu kocaman yapı tarihe ışık tutmaktadır.
1901 yılında restorasyonunda dönem dönem sorunlar çıksa da bugün tüm ihtişamıyla Akdeniz’i selamlamaktadır.
Banys Arabs
10. yüzyıldan kalma bu hamamlar, Palma kentinin kurulmasından önce bir Arap şehri olan Medina Mayurqa’dan kalan tek şeydir denilebilir. Kubbe içine dolan ışıklarla muhteşem bir görsel sunan hamamlar, dönemin asilzadelerinden birinin villasına ait olabileceği söylenmektedir. Birbirinden farklı tasarımları olan sütunlarla desteklenen kubbelerin yüksekliğini görenler hayranlıkla izlemektedir.
2.5 Euro karşılığında girebileceğiniz Banys Arab, mutlaka ama mutlaka görülmeye değerdir.
Formentera
Akdeniz’in özgür adası olarak geçen Formentera ise adalar arasında en küçük olandır. İspanya'ya ait, Akdeniz'deki Balear Adaları'nın en küçük ve en güneydeki üyesi. Hemen yanında yerini alan Ibiza’dan bambaşka bir atmosfere sahip Formentera, doğaseverler için en uygun adadır.  Gizli koyları ve butik otelleriyle sakin ve romantik tatilcilerin vazgeçilmezleri arasındadır.
 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller
Yeni Yıl – 1 Ocak
Epiferi Bayramı – 6 Ocak
Kutsal Cuma – Mart-Nisan
İşçi Bayramı – 1 Mayıs
Meryem Ana Yortusu – 15 Ağustos
Milli Bayram – 12 Ekim
Azizler Günü – 1 Kasım
Anayasa Bayramı – 6 Aralık
Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu – 8 Aralık
Noel – 25 Aralık
 

Balear Adaları’nda Şehir İçi Ulaşım

Metro
Mayorka’da metroyu çok hat olmamasına karşı gideceğiniz yerler arasında metro durağına yakın bir yer varsa tercih edebilirsiniz.
Otobüs
Sıkça tercih edilen toplu taşıma olan otobüsleri bol seferleri sayesinde rahatça kullanabilirsiniz. Özellikle plajlara yarım saatte bir kalkan otobüsler size kolaylık sağlayacaktır. Otobüsler sabah 7 ile akşam 10 saatleri arası çalışmaktadır.
Araç Kiralama
Adalarda yolların dar ve trafiğin kalabalık olması sebebiyle araba kiralamak en son tercih olmalıdır. Onun yerine ehliyetiniz varsa motosiklet kiralamak çok daha akıllıca olacaktır.
Taksi
Taksiler, kalabalık bir grupla geziyorsanız bütçe dostu bir ulaşım seçeneği olabilir. Taksimetreler adalarda kilometre başına 1 Euro olarak ücretlendirilmektedir.
Feribot
Tabi ki adalar arası ulaşımda kullanılacak feribotlar her adada mevcuttur. Sefer saatlerini takip ederek adalar arasında yolculuk yapabilirsiniz.

Balear Adaları'nda Gece Hayatı

Gece hayatının dur durak bilmeden attığı adalar Mayorka ve Ibizadır. Hayat nerdeyse gece 11den sonra başlamaktadır.  Özellikle turizmin başkenti olan Ibiza adını dünyaya gece hayatıyla duyurmuştur denilebilir. Pacha, Bora Bora,  Heart, Lio, Swag Ibiza dj performansları ve çılgın eğlenceleriyle en çok tercih edilen mekânlardandır. Buralarda sabahın ilk ışıklarına kadar partilerin tadını çıkarabilirsiniz.
 

Harita

Balear Adaları Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
-4°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR