Atlanta - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Atlanta Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Atlanta
Amerika

Amerika Birleşik Devletlerinin dokuzuncu büyük şehri olan Atlanta, hem kültürel hem de ekonomik olarak önemli bir yerdedir. 270 milyar gayri safi yurtiçi hasıla ile dünya kentleri arasında kırkıncı sırada yer almaktadır. Doğası ve yemyeşil tepeleriyle çokça dikkat çekmektedir. Turistlerin keyifle gezdikleri Atlanta’yı kentin sakinleri dâhi büyük zevk alarak gezmekte ve şehri adeta yaşamaktadırlar. Birçok turistik merkeze sahip olan Atlanta, dünya üzerinde tek olan yapılara da sahiptir. Bu yüzden her yıl milyonlarca insanı kendisine çekmektedir. Atlanta’da nereler gezilmeli, gelin birlikte tanıyalım.
 

Para Birimi: Dolar
Resmi Dil: İngilizce
Telefon Kodu: +1
Havaalanı Uzaklık: 11 KM
İnternet Alan Adı: .us

Atlanta'da Gezilecek Yerler

Georgia Akvaryumu
2005 yılında açılmış olan akvaryum dünyanın en büyük akvaryumu konumundadır. Amerika Birleşik Devletlerinin kapalı aynı zamanda halka açık olan akvaryumlarındandır. 38 bin metreküp su içerisinde binlerce deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Büyüklüğü sebebi ile Singapur’da bulunan Marine Life Parkı’nı geçerek liderliği eline almıştır. Akvaryumun dikkat çeken örnekleri arasında köpekbalıkları başta olmak üzere, beluga balinaları, boğaz yunusları bunlardan bazılarıdır. Toplam kırk milyon dolarlık katkı ile hizmete açılmış bir akvaryumdur.


Orijinal Coca-Cola Dünyası
20 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan kompleks, Coca-Cola markasının tarihini anlatmaktadır. 2007 yılında açılarak hizmete açılarak 1990 yılındaki underground Atlanta’nın yerini almıştır. Kentin kapalı cazibe merkezi haline gelen kurum, dokuz milyonu geçen ziyaretçi sayısına ulaşmıştır. Üç katlı bir köşkte halka hizmet veren müzenin turu en üst kattan başlar ve alt katlara doğru kronolojik olarak devam etmektedir. Müzeyi ziyarete gelen ziyaretçilere tadımlık sunumlar yapılır ve film gösterisi gerçekleştirilirdi. 


Fox Tiyatrosu
Eski bir film sarayı olan Fox Tiyatrosu şehrin en önemli sanat merkezlerinden biridir. Tiyatro zamanında 4.665 koltuğuyla birlikte sinema salonu olarak dizayn edilmiş ve 1929 yılında hizmete açılmıştır. Çeşitli şovların da düzenlendiği salonda, popüler sanatçılar belli aralıklarla da konserler vermektedir. Özellikle kurulduğu günden bu yana sahnesinde oyunlarını sahneleyen oyuncuları hâlâ daha etkisi altına almaktadır. Bina inşa edilirken özellikle Mısır mimarisinden etkilenilmiştir. Mısır balo salonu içinde King Tut’un tahta koltuğunun bir kopyası ile minik Sfensk bulunan makyaj masaları yer almaktadır. Tiyatro her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çekmektedir.


Stone Mountain Parkı 
514 metre yüksekliğinde olan Stone Mountain, Atlanta’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Jeolojik olarak farklılığının yanı sıra, dünyanın en büyük kabartması olmasıyla da ünlüdür. Dağa ulaşmak isteyen ziyaretçiler, batı yakasından yürüyerek ve Skyride hava tramvayıyla ulaşım sağlayabilirler. Dağ keşfedilene kadar bu bölgede Cherokee halkları yaşamaktaydı ve o dönemlerde Stone Dağı, Rock Dağı olarak anılıyordu. 1887 yılına gelindiğinde Venable Brothers kırk beş bin dolar karşılığında dağı satın almıştır. 1950’li yıllara gelindiğinde Gürcistan Devleti dağı kendisi satın almıştır. Netflix’in bazı dizilerin sahnelerini burada çekmesi dağın popülerliğini artırmıştır. Birçok turist her yıl sadece dağı görmek için dâhi buraya gelmektedir.
 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller
2 Ocak Yılbaşı Tatili
6 Ocak Martin Luther King Jr. Günü
20 Ocak Başkanın Göreve Başlama Günü
20 Şubat Başkan Günü
29 Mayıs Anma Günü
4 Temmuz ABD Bağımsızlık Günü
4 Eylül İşçi Bayramı
9 Ekim Columbus Günü
10 Kasım Gaziler Günü
23 Kasım Şükran Günü
25 Aralık Noel
 

Alışveriş

Perakende pazarının popülerliği ile ünlü olan Atlanta ‘da antikacılar, butikler, sanat galerileri, el sanatları mağazaları gibi pek çok alternatif bulabilirsiniz. Atlanta şehir merkezine giderseniz eğer; Little Five Points, Midtown ve Virginia-Highland büyük alışveriş merkezlerinden bazılarıdır. Eğer sanatsever biriyseniz; Miami Circle ve Bennett Street caddelerinde birçok sanat mağazasına ulaşabilirsiniz. Midtown Mile sokak düzeyinde alışveriş yapmayı sevenler için önemli alternatiflerden biridir. Atlanta’nın en önemli ürünlerini ve şık tasarımlarını görmek isterseniz Bill Hallman Butiklerini ziyaret edebilirsiniz.
 

Atlanta'da Ulaşım

Atlanta’da yürüyerek dolaşmak oldukça keyiflidir. Özellikle Midtown, Downtown, Buckhead ortalama 10-20 dakikalık mesafeler arasındadır. Atlanta’da hem demir yolu hem de otobüs ulaşımı gayet hızlı ve güvenlidir. Toplu ulaşımı tercih ettiğiniz takdirde kendinize elektronik bir kart olan BreezeCard almalısınız. Bu kartın ücreti 2 Dolardır ve on yıl geçerlidir. Ulaşım ücreti Marta’da (Büyükşehir Atlanta Hızlı Transit Kurumu) 2,50 Dolardır. Otobüsler nakit ücret kabul ediyorlar ama nakit ödemelerde transfer yapma imkânınız olmaz. Ayrıca sınırsız günlük ulaşım kartları da mevcuttur. 1 günlüğü 9 Dolar, 4 günlüğü 19 Dolar, 7 günlüğü 23,75 Dolar ödeyerek seyahatlerinizi yapabilirsiniz.
Demir yollarında dört hat bulunmaktadır. Her hattın kendine özgü rengi vardır. Kırmızı ile altın renkleri güney-kuzey yönüne, mavi ile yeşil renkler ise doğu-batı yönüne hareket etmektedir. Sabah 05.00-19.00 saatleri arasında hizmet veren trenler, hafta sonu ile tatil günlerinde 05.00-12.00 saat aralıklarında hizmet veriyor. 
Atlanta’da 24 saat taksi hizmeti vardır. Güvenli ve konforlu bir yolculuk için tercih edebilirsiniz. Taxtown, Midtown ve Downtown bölgelerini gezmeye taksi ile gitmek isterseniz eğer, öncelikle durakları arayıp taksi çağırmanız gerekmektedir. Taksilere talep arttığı takdirde fiyatlarda yükselme de yaşanmaktadır. Bilginiz olsun.
 

Gece Hayatı

Şehrin Buckhead bölgesi hem şehir halkı hem de turistler için canlı bir eğlence yeridir. Burada Andrews Cafe ile Aiko Lounge 30’lu yılların popüler dans kulübü tarzını hâlâ yaşatmaktadır. Buckhead bölgesi çok şık olduğundan dolayı gittiğiniz mekânlar için özenli hazırlanmanız gerekmektedir. 
Midtown bölgesi ise her gelene kucak açan kalabalık yerlerdendir. Eski dönem kulüp kültürünü yaşatan bölge, özellikle eşcinsel ve lezbiyenlere göstermiş olduğu müsamaha ile çokça insanın buraya akın etmesine neden olmaktadır.
Ülke danslarını tercih ediyorsanız eğer, Wild Bill’s mekânını tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla barlar saat 5’e gelindiğinde atıştırmalıklar ve nefis kokteyl servisi başlar. Atlanta barları hafif salaşlığı ile keyifli akşamlar geçireceğiniz, arkadaşlarınızla kafanızı boşaltabileceğiniz harika imkânlar sunmaktadır. 
Dans edebileceğiniz gece kulüpleri, canlı müzik ve sahne yapan barlar ile birlikte Atlanta’da canınız hiç sıkılmayacaktır.

Harita

Atlanta Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
19°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR