Atina - uçak bileti - www.biletsepeti.com

Atina Uçak Bileti

Kalkış Tarihi
Bugün
Yarın
{{ind+1}}
Kalkış Tarihi
Dönüş Tarihi
Atina
Yunanistan

Atina, Yunanistan’ın en büyük şehri ve başkentidir. En sıkı fıkı olduğumuz, aynı zamanda bizim kültürümüze en çok benzeyen komşumuzdur kendisi. Eski Yunan medeniyetlerinin hâlâ izlerini taşıyor. Enerjisi, ruhu, atmosferi insanı fazlasıyla büyülüyor. Eğer daha önce bir Yurtdışı seyahati yapmadıysanız, size öncelikli önerim burası olacaktır. Şimdi Atina nasıl bir yermiş gelin hep birlikte görelim.

Para Birimi: Euro
Resmi Dil: Yunanca
Telefon Kodu: +30
Havaalanı Uzaklık: 30 KM
İnternet Alan Adı: .gr

Atina'da Gezilecek Yerler

3000 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski şehirlerinden biri burası. Antik Yunan’ın başkenti, felsefeye yön veren akımların, tiyatronun, demokrasinin doğduğu yer. Tanrıların şehri olan Atina’da rengârenk gecelerin tadını çıkarırken, bu güzel anların hiç bitmemesini dileyeceksiniz. Zaten uçaktan indiğinizde sizi şu slogan karşılayacak; “Kitaplarda gördüklerinizi gerçekten görmeye hazır mısınız?”

1 – Akropolis (Acropolis)

Yunanca akros, yüksek; polis ise şehir demektir. Eski Yunan şehirlerinde yüksek mahallelere genellikle bu isimler verilirmiş. Kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan Akropolis, Atina’nın en meşhur ve en önemli yerlerinden biridir. Monastiraki metrosundan indiğiniz anda bu harika yapının manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Bulunduğu konum itibariyle şehrin her yanından rahatlıkla görülebiliyor. 152 metre yükseklikte bulunan Akropolis için keyifli bir tırmanış yapabilirsiniz ve şunu da eklemeyi unutmayalım, gün doğumu ve gün batımı için harika kareler yakalayabilirsiniz. Bu yollarda yürürken bir an durup etrafınıza bakın, düşünün; kim bilir ayak bastığınız yere binlerce yıl önce kimlerin ayakları değdi.

2 - Propylaia

M.Ö 437 yılında inşasına başlanıp, 432 yılında yarım bırakılan harika bir görüntüsü olan bir kapıdır. Yunan mimarisinde kullanılan dorik ve iyonik özelliklerin ilk örneklerinden biridir Propylaia.

3 – Akropolis Müzesi

Atina’nın Magrigianni semtinde bulunan müze, Akropolis’e ait eserleri barındırıyor içerisinde. Yunan Tunç Çağı’ndan, Roma ve erken Bizans Dönemlerine ait eserlerinde yer aldığı müzede dört binden fazla eser yer almaktadır. Müzede Pazartesi günleri hariç geleneksel Yunan kahvaltısını da deneyebilirsiniz. Müzeye giriş için alınan ücret ise 5 Avro.

4 – Parthenon

Dünyanın neredeyse en ünlü olan arkeolojik yapılarından birisidir. Akropolis’in en büyük tapınağı olan Partheon, Atina’nın sütunlar üzerinde duran ve frizlerle süslenmiş en bilinen sembolü. “Bakirenin Tapınağı” anlamına gelen yapı M.Ö 4’üncü yüzyılın yapıları arasında yer almaktadır. Venedik toplarının fazlasıyla zarar verdiği tapınağın birçok heykeli zamanında sökülüp götürülmüş, şuan hepsi İngiltere’de British Museum’da bulunmaktadır.

5 – Athena Nike Tapınağı

M.Ö 5’inci yüzyıl yapısı olan, Yunan askerlerinin zaferlerini betimleyen frizlerle süslü bir alınlık ve onu destekleyen altı sütundan oluşan tapınak, Osmanlı Döneminde yıkılır ve yerine bir su bataryası kurulur. Günümüzde orijinal yapının kalıntılarıyla yeniden inşa edilen tapınak, Athena ve Zafer Tanrıçası Nike’ye adanmıştır. Görülmesi gereken yerler arasında olduğu kanaatindeyim.

6 – Antik Agora

“Toplanma ve konuşma” anlamına gelen Agora, yönetim ve ticari olan kararlarında alındığı Agora tou Dimou’nun toplanma yerlerinden birisiymiş. Buranın en dikkat çeken yerlerinden birisi ise; 18 metre uzunluğundaki Royal Stoa’sıdır. Stoa’nın M.Ö 6.yüzyıla kadar uzandığı bilinmektedir. Hatta Sokrates’in M.Ö 399 yılında bu stoa’da yargılandığı söylenmektedir. Agora’ya giriş ücreti yetişkinler için 8 Avro, öğrenciler içinse 4 Avrodur.

7 – Zeus Tapınağı

Yapımına M.Ö 6.yüzyılda başlanan ve antik dünyanın en görkemli tapınağı olan Zeus Tapınağı’nın 104 sütunu varmış ancak günümüze kadar sadece 15 sütun gelebilmiştir. Bundan dolayıdır ki, o eski ihtişamını şimdilerde görmek biraz zor olacaktır. Zeus Tapınağı’na giriş ücreti yetişkinlere 6 Avro, öğrencilereyse 3 Avrodur.

8 – Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi

Atina’nın birçok eserlerinin sergilendiği Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, 19.yüzyılda kurulmuş ve 8 bin metrekarelik bir sergi alanına sahiptir. Ayrıca içerisinde 11 binden fazla eserin sergilendiği müzede Yunan Dönemlerinin tüm eserlerini görme imkânına sahip olabilirsiniz. Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti 5 Avrodur.

9 – Panatheanic Stadyumu

M.Ö 335 yılında inşa edilen bu 60 bin kapasitelik stadyum Panatheanic Oyunlarına ev sahipliği yapmış olan bir yerdir. Pistin uzunluğu 204 kilometre olmakla birlikte, stadyumun koltukları M.S 140 yılında mermerden tekrar yapılmıştır. Gezmeye gelmiş olanların bugün görmüş olduğu stadyum 1896 yılında oyunların düzenlendiği stadyumun orijinal bir kopyasıdır. Her yıl düzenlenmekte olan Atina Klasik Maratonu’nun final koşusu bu stadyumda yapılırken, gece oluşturulan ışıklandırma ile de harika bir manzara oluşturuyor. Panatheanic Stadyumuna giriş ücreti yetişkinler için 5 Avro, öğrenciler içinse 2,5 Avrodur.

10 – Anafiotika ve Plaka

Şehre dönüş yolu üzerinde olan Plaka, Atina’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Beyaz boyalı cumbalı evlerin pencerelerini süsleyen sardunyaları, tavernaları, daracık taş sokakları ve antikacıları ile güneş battıktan sonra yaşamaya başlayan Atina gece hayatının en canlı yaşandığı bölgelerden birisidir.

11 – Monastiraki

Monastiraki Atina’nın en canlı meydanlarından birisidir. Sokaklarında hediyelik eşya dükkânlarının ve barların yer aldığı, Pazar günleri bit pazarlarının kurulduğu canlı bir yer. Bu meydanda Osmanlı Döneminden kalma Tzisdarakis Camisini gezebilirsiniz. Meydanı ikiye bölen Ermou Sokağı ve Ermou’nun kuzeyinde yer alan Psiri bölgesi de alışveriş dükkânları ve tavernalarıyla ünlüdür.

12- Kiklad Sanatı Müzesi

1986 yılında kurulmuş olan müzenin, mermer ve cam ile cepheli gösterişli bir binası vardır. İçerisinde 3 bin kadar eserin yer aldığı müzede, klasik antik Yunan Sanatını, Kikladlar’ın Antik Sanatını ve Antik Kıbrıs Sanatını görebilirsiniz. Müzede yer alan eserlerin çoğu M.Ö 6.yüzyıla aittir. Kiklad Sanatı Müzesine giriş ücreti herkese 3,5 Avrodur.

13 – Kutsal Havariler Kilisesi

Agora Bölgesinin ayakta kalmış tek binası olmasına rağmen hâlâ görkemini korumaktadır. 10. Yüzyılda inşa edilmiş olan kilise Nymphaion adı verilen kutsal bir kaynağın üzerinde yer almaktadır. Kilisenin dışında bulunan taş duvarlar üzerine Arap yazısı tarzındaki süslemelere verilen ad Kufic’tir. Bizans mimarisinin en temel örneklerinden olan kilisenin, dört sütun üzerinde destekli bir kubbesi bulunmaktadır. Buranın iç kısmı John the Baptist, Christ Pantocrator ile melekleri tasvir eden freskler ile süslenmiştir. Bin yıllık bir tarihe sahip olan bu kiliseyi de notlarınız arasına mutlaka almalısınız.

Pratik Bilgiler

Atina Resmi Tatil Günleri

 • 1 Ocak / Yeni Yıl

 • 6 Ocak Yortu Günü

 • 19 Şubat Temiz Pazartesi

 • 25 Mart Bağımsızlık Günü

 • 6 Nisan Ortodoks Kutsal Cuması

 • 9 Nisan Ortodoks Paskalya Pazartesisi

 • 1 Mayıs İşçi Bayramı

 • 28 Mayıs Kutsal Ruh Pazartesisi

 • 15 Ağustos Hz. Meryem’in Göğe Yükseldiği Gün

 • 28 Ekim Ohi Günü

 • 25-26 Aralık Noel

Alışveriş

Atina keyifli alışveriş yapacağınız birçok olanak sunuyor size. Merkezde iseniz Syntagma Meydanı ve çevresinde mağazalar bulabilirsiniz. Bunun dışında ilk durak Ermou Caddesi, Plaka ve Monostraki olmalıdır. Bütçenize uyacak olan her çeşit ürünü burada bulabilirsiniz. Bölge trafiğe kapalı olduğundan İstiklal Caddesi tarzında sağlı sollu mağazaları dolaşabileceksiniz.

Ulaşım

Havalimanına indiğiniz zaman şehir merkezine sizi ulaştıracak 3 alternatif olacaktır. İlk önceliğiniz Metro olmalı ki daha hızlı ve ucuz bir yolculuk yapabilirsiniz. Sabah 6.30’da başlayan seferler gece 23.30’a kadar devam ediyor.

İkinci alternatifiniz ise Express otobüsler olacaktır. 7/24 hizmet veren bu otobüsler metronun çalışmadığı saatlerde sizin cankurtaranınız olacaktır.

Son tercih ise taksiler. Her ülkede olduğu gibi taksiler her zaman pahalı olan ulaşım araçlarıdır. Atina’da da taksiler biraz pahalı ama 3 ya da 4 kişilik grup halindeyseniz fiyatı uyguna getirebilirsiniz.

Gece Hayatı

Gece hayatının en önemli yerlerinden birisi Plaka’dır. Plaka bölgesinde tarzınıza uygun birçok taverna bulabilirsiniz. Canlı müzikle meyhane havası tadı veren bu tavernalarda Yunan içkileri ve mezeleriyle keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise Gazi diye adlandırılan bölgedeki tavernalardır.

Eğer taverna kafasında birileri değilseniz, benim eğlence anlayışım dans ve müzikten ibaret diyorsanız; size önerebileceğim mekanlar arasında şu yerler bulunmaktadır; Spell Club, White Club, Island, Venue Club, Brettos Bar, Galaxy Bar ve TAF yer almaktadır.

Harita

Atina Yerel Saati
Yarınki Hava Durumu
13°C -5°
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2852 km
GÖRÜŞ BİLDİR