Sıkça Sorulan Sorular

Bilet Sepeti Üzerinden Biletimi Nasıl Satın Alabilirim?
Biletsepeti 1300’den fazla havayolu seçeneği ile, sizin için tüm havayollarını karşılaştırma yaparak en uygun biletleri listeliyor. Uçak bileti arama motorunu kullanarak; kalkış, varış ve gideceğiniz tarihleri belirleyerek buna göre arama yapabilirsiniz. Arama sonuçlarından kendinize uygun uçuşu seçerek, yolcu bilgilerinizi ekleyip ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Bilet alım işlemi tamamlandıktan sonra ise bilgiler mail ve sms yolu ile tarafınıza iletilir.
Uçak Biletimi Satın Almadan Ön Rezervasyon yapabilir miyim?
Web sitemizde ön rezervasyon (fiyat sabitleme) ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Fakat bazı biletlerde, özel fiyat olması sebebiyle ön rezervasyon yapılamaz.
Ön Rezervasyonu Daha Sonra Nasıl Satın Alabilir veya Nasıl İptal edebilirim?
Mail adresinize gönderilen rezervasyon detaylarında, satın al butonuna tıklayarak işlemi yapabilir ya da online işlemler bölümünden size gönderilen PNR kodu ve Soyadınızla biletinizi satın alabilir ya da iptal seçeneğine tıklayarak, iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Üye Olmadan Uçak Bileti Satın Alabilir miyim?
Tabii ki Bilet Sepeti’ne üye olmadan da bilet alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilet Sepeti’nin size özel belirlediği puan ve üyelik ayrıcalıklarından yararlanmanız için üye olmanızı tavsiye ederiz.
Nasıl Puan kazanabilirim?
Bilet Sepeti’nden puan kazanabilmeniz için, öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Puan kullanmadan satın alınan her bilet ve kişi için puan kazabilirsin.
Satın Alınan Bileti Nasıl İptal, İade veya Tarih Değişikliği Yapabilirim?
Satın aldığınız bileti çağrı merkezini arayarak iptal, iade veya tarihini değiştirebilirsiniz.
PNR numarası nedir?
Bir ya da birden fazla kişilerin aynı rezervasyonda olmasıdır. Bu rezervasyona verilen rakam ve harflerden oluşan bir koddur.
Check-in nedir? Nasıl Check-in Yapabilirim?
Check-in giriş kontrolü ve yerinizi belirlemek anlamına gelmektedir. Check-in süresi havayollarına göre değişkenlik göstermektedir. Genelde uçuşa 24 ya da 72 saat kala açılmakta ve 45 dk kala da kapanmaktadır.
İndirimli Biletlerde (Çocuk, Öğrenci vs.) Belge ibrazı Nasıl yapılır?
İndirimli bilet almanız durumunda, havayolu şirketleri check-in sırasında indirime konu olan belgeleri talep edebilmektedir. Bu nedenle havalimanına giderken mutlaka yanınızda indirime konu olan belgenizi bulundurmanız gerekmektedir.
Doğum Tarihini Hatalı Girdiğimde Ne Yapmalıyım?
Uçak bileti satın alırken mutlaka bilgilerinizin doğruluğunu teyit ediniz. Aksi halde geri dönüşü sizin için zor olabilir. Doğum tarihinizde hata fark etmeniz durumunda çağrı merkezimizden yardım alabilirsiniz.
Yurtdışı Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vizeye İhtiyaç Var mı?
Bazı ülkelerde, (Amerika, İngiltere, Kanada vs.) vizenizin olması durumunda yapılan aktarmalarda transit vizeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bazen bu vizeleriniz olsa bile, transit geçiş yapamayabilirsiniz. Bununla ilgili ülkelerin transit vize hakkındaki şartları okumanız ya da ilgili konsolosluğa başvurmanız gerekmektedir.
Havayolu Şirketlerinin Mil Programları ile biletsepeti.com ‘dan Bilet Satın Alabilir miyim?
Millerinizi sadece ilgili havayolu şirketinde kullanabilirsiniz. Biletsepeti.com’dan havayolları milleri ile bilet satın alınamaz.
Havayolu Şirketlerinden Kazanılan Millerimi BS Puana Dönüştürebilir miyim?
Havayollarından kazanılan puanlarınız, bilet sepeti puanlarına dönüştürülemez.
Bilet sepeti.com Üzerinden Satın Aldığım Biletler, Havayolu Şirketleri Tarafından Mil Kazandırıyor mu?
Biletsepeti.com’dan alınan biletlerde havayolları milleri ve Bilet Sepeti puanı kazanabilirsiniz.
Satın aldığım veya Ön Rezervasyondaki Biletlerde İsim Değişikliği Yapılabilir mi?
Havacılık kuralı gereği satın alınan veya ön rezervasyon yapılan biletler devir edilemez ve isim değişikliği yapılamaz.
Bilet Satın Alırken Fiyat Yükseldi, Ne Yapabilirim?
Genellikle az sayıda kalan koltuklarda yaşanan problem olduğundan, biletinizi satın alırken hızlı davranmanız faydalı olacaktır. Fiyat yükselmesi durumunda da tekrar arama yapabilir ya da bizimle irtibata geçebilirsiniz.
İptal, İade İşlemlerinde Servis Bedeli ve BS Puan İade Ediliyor mu?
İptal, iade işlemlerinde servis bedeli iade edilemez ve BS Puanlarınız kullanılamaz.
Biletimle ilgili SMS veya Hesabıma E-Mail gelmedi ne yapabilirim?
SMS için girdiğiniz numarayı, E-mail için de spam klasörünüzü kontrol edebilirsiniz. Her ikisinde de olumlu sonuç alamazsanız; 0850 2594949 Çağrı Merkezimizden destek alabiliriniz.
3D Secure nedir?
İnternet alışverişlerinde kart güvenliğini sağlamak amacı ile bu yöntem kullanılır. Visa ve Master şirketleri tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. 3D işlemlerinde alışveriş yaparken kullanıcı ve banka arasında özel bir ekran açılır. Bu ekrana bankanın göndermiş olduğu kodu girmesini ister. Böylelikle bilgiler banka tarafından doğrulanmış olur ve kullanıcı güvenle alışverişini yapar.
Ödeme Aşamasında 3D Şifresi Sms olarak gelmedi. Ne Yapabilirim?
Alışverişinizi yaparken şifreniz Sms olarak gelmediyse, ilgili bankanızın 3D güvenlik sisteminin açık olup olmadığını teyid etmeniz gerekiyor. Bu gibi durumlarda bankanızdan yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankanızda mevcut olan telefon numaranızı da güncellemeniz gerekebilir.
İç Hat Uçuşlarında Hangi Belgeler ile Uçuş Yapabilirim?
Türkiye içinde uçakla yapılan seyahatlerde: TC Kimlik Kartı, Evlilik Cüzdanı, Ehliyet, Pasaportu gereklidir. Bebekler için de; Doğum Belgesi ile uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
Dış Hat Uçuşlarından Hangi Belgeler ile Uçuş Yapabilirim?
Sadece pasaport ile uçuş yapabilirsiniz. Aynı zamanda ilgili ülkenin vizesi gerekebilir. Yurtdışı çıkış harcı pulunu da almayı unutmayın.
Biletimi Satın Aldım fakat Evcil Hayvanım da Var, Uçakla Götürebilir miyim?
Evcil hayvan taşıma kuralları, havayolu şirketlerine göre değişkenlik gösterdiğinden ilgili Havayolu şirketinden ya da Bilet Sepeti Çağrı Merkezini arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Promosyon Bilet Kuralları nedir?
Promosyon biletlerde cezalı olarak yapılabilir. Genelde İptal, iade ve tarih değişikliği yapılamaz. İlgili havayolu kuralları geçerli olacaktır.
Bagaj ve El Bagajı nedir? Limitin aşılması durumda ne yapmam gerekir?
Bagaj; uçağın kargo bölümüne verilen, el bagajı ise uçak içerisinde baş üstü dolaplarına konulan eşyalardır. Bagaj limitleri havayollarına göre değişkenlik göstermektedir. Bilet alımınızı gerçekleştirmeden ilgili havayollarından bagaj limitlerini görebilirsiniz. Bilet satın aldıktan sonra ise, bagaj limitini aşmanız durumunda havayolu şirketinin kg fiyatları uygulanmaktadır. Hemen havalimanında ilgili havayolu şirketi web sitesine girerek satın alabilir ya da havayolu şirketi çağrı merkezinden yardım alabilirsiniz.
Hangi Banka Kartlarına Taksit Yapılıyor?
Tüm Türk bankalarından alınan kredi kartlarına taksit imkanı sağlamaktadır. Taksit oranları bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Biletinizi satın almadan önce de web sitemizin taksit seçenekleri kısmından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Biletimi Şirket Adına Nasıl Fatura Edebilirim?
Bilet satın alma aşamasında fatura firmama kesilsin butonuna tıklayarak, açılan pencerede şirket bilgilerinizi girerek fatura alabilirsiniz.
Overbook Nedir?
Havayollarının uçak kapasitesinden fazla bilet satmasına overbook denir. Fazla satılan biletler, bir sonraki uçağa aktarılır ya da tarafınıza para iadesi yapılır. Bu durumla karşılaşmak istemezseniz havaalanına erken gitmenizi tavsiye ederiz.
Başkasının Kredi kartı ile Bilet Satın Alabilir miyim?
Biletsepeti.com sitemizden 3D güvenlik sistemi sayesinde, başkasına ait kredi kartı ile de bilet satın alabilirsiniz.
GÖRÜŞ BİLDİR